Anasayfa / Amasya / Amasya Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Amasya Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Amasya Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Amasya Saat Kulesi Hakkında;

Amasya Saat Kulesi, Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hatuniye Mahallesinde bulunur. Hükümet Konağı’nın hemen yanında bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Amasya Saat Kulesi, 865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Bu kule 1938 yıllında meydana gelen depreme dayanamayarak yıkılmıştır. 1940 yıllından yenisi yapılacak düşüncesi ve ayrıca Hükümet Köprüsü’nün yapımında engel teşkil ettiği için Nerkis Köprüsü’yle birlikte yıktırılmıştır. Daha sonra aslına uygun olarak, tekrar inşa edilmiş ve 2002 yılında da faaliyete açılmıştır.

Bu kule, beyaz badanalı ve yuvarlak bir yapıya sahip olan minare görünümlü bir yapıya sahiptir. Kulenin üst kısmında bulunan saatler, doğu, batı ve güney yönlerine bakmaktadır. Bu yönlere eklenen parmaklıklı bölüm ise bayrak çekmede kullanılmaktadır.

Amasya Saat Kulesi Nerede?

Amasya Saat Kulesi Amasya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır, Amasya’nın merkezine bağlı Hatuniye Mahallesinde bulunur. Hükümet Konağı’nın hemen yanında bulunur. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

OKUMALISIN  Zuhurat Baba Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Amasya Saat Kulesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelenler Amasya otogarından servislerle ya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelenler öncelikle Amasya merkeze gelmelidirler. Şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir