Anasayfa / Antik Kentler / Amos Antik Kenti – Ancient City Amos Nerede – Nasıl Gidilir?

Amos Antik Kenti – Ancient City Amos Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Amos Antik Kenti – Ancient City Amos Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

  Amos Antik Kenti – Ancient City Amos Hakkında  

Amos Antik Kenti, Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Amos Antik Kentibu bölge, Marmaris’e 24 km uzaklıkta yer alıyor. Turunç beldesinde bulunmaktadır. 1948 kazıları ile ortaya çıkan şehir, M.Ö 2 yüzyıla dayanmaktadır. Söz konusu dönemde kira sözleşmesinin uygulandığı bir medeniyet olarak 2200 yıllık tarihi günümüzde de koruma altına olan bölgeler arasında yer almaktadır.

Bu bölge eski bir yerleşik Roma kenti olduğundan burada hala kalıntılar bulunmaktadır. Antik çağlar içinde Rodos da en önemli şehirlerden biri olma özelliği taşıyan bölge Helenistik kültürde Tanrıçanın Tapınağı anlamına gelmektedir.

Yine Helenistik dönemde Samnaios ismi ile bilinen Tanrı Apollon kentteki baş tanrı olarak anılmıştır. Tepe üzerine inşa edilmiş olan büyük kuleleri ve surları ile görkemli tapınak da yine Apollon için inşa edilmiştir. Panorama noktasını ve bölgedeki üç tiyatrodan biri olan antik tiyatroyu görmek için en tepeye çıkmak gerekiyor. Buraya çocuklu ailelerin çıktığında dikkatli olmasını tavsiye ederim. Oldukça yüksek uçurum alanları bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Heybeliada Gezilecek En Güzel 10 Yer?

 Amos sahip olduğu yükseklik nedeni ile güneşin hem doğuşunun hem de batışının izlenebildiği bir bölgedir. İçinde tiyatrosu da bulunan kent içi bölgesi ile Rodos arasındaki alan arasında tarihi canlı canlı yaşama şansı yakalayacaksınız. Antik kenti ücretsiz dolaşabilirsiniz.

                    Amos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?              

Amos Antik Kenti Muğla ilinin Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Amos Antik Kenti, Marmaris’e 24 km uzaklıkta yer alıyor. Turunç beldesinde bulunmaktadır. Buraya herhangi bir toplu taşıma aracı olmadığından sadece özel araç ile gitmek mümkündür. Öncelikle Koya gelmek isteyenlerin öncelikle Marmaris’e gelmesi gerekmektedir. Marmaris İçmeler’den Turunç tarafına doğru ilerleyin. Turunç’u geçtikten sonra, denize parelel yoldan ilerlediğinizde Amos Restoran tabelasını göreceksiniz, yolu takip ettiğinizde antik kente ulaşmış olacaksınızdır. Tekne ile de ulaşım vardır.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı iller Marmaris ile arasındaki mesafe;

  • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km
  • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km
  • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km
  • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km
  • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km
  • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km
  • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km
  • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km
  • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km
OKUMALISIN  Sivas Gökpınar Gölü Nerede – Nasıl Gidilir - Doğal Akvaryum

Amos Antik Kenti, Marmaris’e 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir