Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Nerede – Nasıl Gidilir? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Hakkında;

Fatih Sultan Cami, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz’un Anadolu Hisarı semtinde Körfez Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Anadoluhisarı Cami‘ni Fatih Sultan Mehmet Güzelce Hisarı tamir ederken tek kubbeli olarak inşa ettirmiştir. Kesin bir yapım tarihi yoktur. İlerleyen yıllarda yangın sonucunda harap olan bu cami Anadoluhisarı iskele önündeki meydan düzenlenirken İstanbul Şehremini Emin Bey zamanında yıktırılmış, Anadoluhisarı- Kanlıca yolu üzerine bugünkü haliyle yeniden yaptırılmıştır.

Anadoluhisarı Cami kare planlı, ahşap çatılı geçme ve o devir özelliklerini taşıyan kağir bir yapıdır. İlk yapısının yalnızca kare taşlarından yararlanılmıştır. Kuzey köşede yer alan minare kesme taştan olup şerefe altı süslenmiştir. Tek minareli ve tek şerefeli olan bu caminin bahçesinde 1987 yılında yapılmış olan şadırvan bulunmaktadır. Oldukça yüksek kare kesitli kaidesi üzerinde, Tarihnüvis Muhtar Efendi’nin yazdığı bir kitabe bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Sant Antuan Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Nerede?

Fatih Sultan Cami, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz’un Anadolu Hisarı semtinde Körfez Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami’ne Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler 11H, 15T, 15TY ve 15KÇ otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Minibüs ya da dolmuş ile gelmek isteyenler ise DOLMUŞ: D-65, MİNİBÜS: C-300, MİNİBÜS: C-306, ÜSKÜDAR- BEYKOZ- ORTAÇEŞME binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.