Anadolu Yakasındaki Yeşil Alanlar – Tabiat Parkı – Koru – Park & Bahçeler

Anadolu Yakasındaki Yeşil Alanlar – Tabiat Parkı – Koru – Park & Bahçeler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Anadolu Yakasındaki Yeşil Alanlar Nerede – Anadolu Yakasındaki Tabiat Parkları & Park Bahçeler ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih, Sanat, Kültür, Mimari bakımından Dünya’nın Sayılı yerlerinden olan İstanbul, yeşil alan bakımından da oldukça fazla alanlara sahiptir. Özellikle Karadeniz kıyıları yakınları sizlere harika manzaralar sunmaktadır.

İstanbul gibi Nüfus, trafik bakımından yoğun bir şehirde yaşamak oldukça zordur. Bu yüzden insanlar kendilerini hep bir doğa ve yeşil alan ile buluşturmak ister.  Bu yazımızda Anadolu yakası tarafından kalan Yeşil alanlar, Park & Bahçeler ve Sakin alanlardan kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Anadolu Yakasındaki Yeşil Alanlar

Polonezköy Tabiat Parkı

Anadolu Yakasındaki en güzel yerlerden biridir. Tabiat parkı, Polonezcity, Polonez Zoo, Kahvaltı Mekânları ile harika bir yerdir. Hem doğada gezme fırsatı bulacaksınız hem de yeşil alana doyacaksınız. Çocuklu aileler için harika yerler bulunuyor.

Aydos Ormanı

İstanbul’u seyredebileceğiniz en yüksek noktalardan biridir. Çam ormanları arasından harika bir alandır. İçerisinde bulunan Göl etrafında gezebilir, Çam ağaçları altında piknik yapabilirsiniz. Çocuklarınız oyun parklarında keyifli vakit geçirecektir.

Maltepe Şehir Parkı

İstanbul’un En Büyük Şehir Parkıdır. Deniz dolgu yaparak oluşturulmuş bir yerdir. Şehir Parkı içerisinde Sahil boyunca yürüyüş, Anadolu Yakasının belki de İstanbul’un En Büyük Çocuk Oyun Alanı, Bisiklet parkuru, Karavan Kamp Alanı, Cami, Beltur, Futbol Sahası ve Etkinlik Alanı yer almaktadır. Çocuklu aileler için oldukça güzel bir yerdir.

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Üsküdar’da bulunan bu alan İstanbul’un ilk millet bahçesidir. 90 bin m2’lik bir alan içindedir. Boğaz manzarası, Piknik Alanları, Spor Alanları, Macera Parkuru, Zipline, Seyir Terası ve Çocuk Oyun Alanları ile harika bir yerdir.

Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı

Beykoz Belediyesi tarafından tadilat çalışmaları sonrası yenilenerek hizmete açılmıştır. Kent Ormanı içerisinde; 11 km’lik yürüyüş alanı, Suni gölet, bisiklet yolu, Piknik Alanı, Çocuk Oyun Alanları, Gazlı Mangal üniteleri bulunuyor.

Ömerli Barajı

Anadolu Yakasında bulunan En Büyük barajdır. Baraj çevresi ziyaretçilerine hem doğa yürüyüşleri hem de görsel anlamda büyük keyif vermektedir. Piknik, Kamp, Doğa yürüyüşü için oldukça uygundur.

Ömer Abdi Göleti

Tuzla ilçesinde bulunan bu yer adeta gizli bir bahçe gibidir. Tuzla gibi büyük sanayi ve tersanlerin olduğu yer böyle bir alan olması oldukça güzeldir. Yeni yapılan çalışmalar sonrasında Yürüme alanları, Kuş Gözlem alanları, Çocuk Oyun alanları eklenmiştir.

Otağtepe Fatih Korusu

Eşsiz boğaz manzarasını izleyebileceğiniz bir yer diyebiliriz. Sessiz sakin bir seyir terası desek hiç yanlış olmaz. Orman veya tabiat parkından ziyade gelip dinlenebileceğiniz, çay kahve içerken boğazı seyredebileceğiniz bir yerdir.

Darlık Barajı

Ömerli Barajı kadar büyük olmasa da büyük barajlarımızdan biridir. Genel olarak piknik ve Doğa yürüyüşleri yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Şile Karagöl

Buraya geldiğinizde küçük Karadeniz ile karşılaşacaksınız desek hiç yanlış olmaz. Çam ağaçları ile çevrili bir alan ve bu alan içinde kalan küçük bir göl bulunmaktadır.  Göl Çevresinde yürüyüş yapabilir, Çevrede bulunan işletmeler de kahvaltı veya yemek yiyebilir veya Göl çevresinde piknik yapabilirsiniz.

SİZLERİNDE EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ YERLER VAR İSE LÜTFEN BİZLERE İLETİNİZ. seyyahdefterii@gmail.com veya @seyyahdefterii İnstagram adreslerimizden bilgi verebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.