Andrea Doria Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Finike / ANTALYA

Andrea Doria Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Finike / ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Andrea Doria Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Andrea Doria Koyu Hakkında Bilgiler               

Preveze Deniz Savaşında, haçlı donanması komutanı Andre Doria‘nın, Barbaros Hayrettin Paşa‘dan kaçarken sağlandığı koydur. Adını Cenevizli Amiral Andrea Doria’dan almıştır. Finike ilçe merkezine yaklaşık 3,2 km uzaklıktadır. Çevresi kayalıklar, makilikler ve yaban zeytinleri ile çevrili olan Andrea Doria koyu Caretta Caretta’ların beslendiği yaşam alanıdır. Ayrıca koy nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının da uğrak yerlerinden biridir. Tarihte korsan yatağı olan Andrea Doria Koyu günümüzde gezi teknelerinin uğrak yeridir.

Yapılaşma olmayan bozulmamış tabi çevresi ile eşsiz bir güzelliğe sahip olan koy Radyofor Koyu olarak da anılmaktadır. Karayolu kenarı servi ağaçları ile kapatıldığı için koy karayolundan gözükmemektedir. Koyda denize girmek için hususi aracınızı karayolu kenarına park etmeniz gerekiyor.

Andrea Doria Koyunda herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu sebeple koya giderken yanınıza yiyecek içecek almanızı tavsıye ederim.  Burada ağaçların altında piknik yapma imkanı da bulunmaktadır. Aynı zamanda yat turizmi yapanların önemli uğrak yerlerinden biri olan Andrea dorya koyu, yatların mola verdiği, turistlerin denize girdiği ve akşam yemeklerini yedikleri bir yerdir.

1.Derece Sit Alanı Olan Andrea Doria Koyuna Kadınlar Plajı Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınlar plajı için, Finike´ye 3 kilometre uzaklıkta hiç bozulmamış doğasıyla bilinen Andrea Doria koyunun da bulunduğu mesire alanını seçildi.

Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER), Andrea Doria Koyu’na yapılacak olan kadınlar plajı projesinin durdurulması için Finike Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. TORAÇDER Başkanı Ali Fahrettin Çağlayan, “Koy ve çevresinin tüm güzelliği ve doğal değerleri yok ediliyor.” dedi.

Antalya’nın Finike İlçesi’nde, merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Andrea Doria Koyu’na yapılacak olan kadınlar plajı projesi yargıya taşındı. Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Koruma Derneği (TORAÇDER), Finike Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak projeyle ilgili kamu davası açılmasını talep etti.

Başvuruda; koyun çevresel özelliklerine vurgu yapılarak şöyle dendi: “Andrea Doria Koyu’nda sualtı tarihi eserlerin bulunduğu, caretta caretta kaplumbağalar başta olmak üzere birçok ender deniz canlısının yaşadığı ender tabiat harikalarımızdan birisidir.”

            Andrea Doria Koyu’na Nasıl Gidilir?                  

Andrea Doria Koyuna hususi aracınızla veya tur aracılığıyla gitmeniz gerekmektedir. Özellikle yat turları ile koyun keyfine varmak mümkündür.

Andrea Doria Koyu Finike – Demre Karayolu üstünde bulunmaktadır. Finike ilçe merkezine yaklaşık 3,2 km uzaklıktadır.

Andrea Doria Koyu Antalya arası 117 kilometre mesafede yaklaşık 1 saat 56 dakika sürüyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.