Ani Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Ani Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ani Harabeleri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                            Ani Harabeleri Nerede;                          

Ani Harabeleri, Kars İlinin güneydoğusunda, şehir merkezinden yaklaşık 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunan Ani Ören yeri, Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehrinin batısında bulunmaktadır.

                                Ani Harabeleri Tarihi                         

Ani Harabelerinin en eski tarihi MÖ. 5000 yıllarına kadar uzandığı anlatılmaktadır. İlk yerleşimin MÖ.3000 yıllarına dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bizanslılar, Anı Gürcü Atabeyleri, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti hüküm sürmüştür. Ani Harabesinde bugünkü yerini oluşturan kale MS. 4. yy. Kars Şehrine ismini verdiği söylenen Karsak’lılar tarafından yaptırılmıştır.

Ani Harabesinin dış cephe surları Bagratlı Kralı Aşot tarafından MS. 964 yılında yapımına başlanmış, daha sonra Kral III. Sembat tarafından 978 yılında bir takım eklemeler yaptırmış 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Ani Harabelerini fetih etmesinden sonra anı beyi olarak atanan Ebul Menucehr tarafından 1064 – 1072 yılları arasında surlara yeni eklemeler yapmıştır.

OKUMALISIN  Erbaa Düden Gölü Nerede - Nasıl Gidilir?

Ani Harabelerinin en parlak dönemi olarak 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı dönemidir. 11.-12. yy. ait İslam mimarisinin eserlerini bünyesinde bulunduran antik şehirdir.

            Ani Harabeleri Hakkında Kısa Bilgiler;        

Ani Harabeleri, Dörtgen ve dairesel olarak planlanmış çok sayıda burçla güçlendirilmiş surlar bulunmaktadır. Surların uzunluğu 4 bin 500 metre, yüksekliği ise 8 metre kadardır

Ortaçağ Döneminin önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun doğu kısmından Anadolu’ya ilk giriş noktasında kurulmuş olması, o dönemde büyük bir gelişme göstermesine, bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumuna yükselmesine olanak sağlamıştır.

Ani Harabelerinin günümüzde sessiz bir yer olması onun geçmişteki önemini bizlere unutturamaz. Geçmişte bir din şehri olan Ani; Kordoba, Bagrat, Byzantion gibi krallılara asırlarca ev sahipliği yapmıştır. Şehrin göbeğinde kurulan büyük Pazar yerlerine bakarsanız bunu görebilirsiniz. Ortaçağın en büyük ticaret merkezidir diyebiliriz. Ani Harabeleri ve Arkeolojik Alanı 15 Temmuz 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir. Ani Harabeleri ve arkeolojik alanını, çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Not: Özellikle Doğu Ekspresi ile Karsa gelen Turistlerin Ani Harabelerini görmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

                    Ani Harabelerine Nasıl Gidilir;               

Ören yeri şehrin merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafededir. Direkt olarak toplu taşıma aracı bulunmuyor. Kars ilinde Havaalanı bulunuyor. Kars il merkezine Uçakla gelebilirsiniz. Buradan araç kiralayarak veya il merkezinden kalkan minibüslere binebilirsiniz. Havaalanından merkez 5-6 km, dolmuş, taksi veya servisler ile merkeze gelebilirsiniz.

OKUMALISIN  Arak Manastırı - Kutsal Havariler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Minibüs ile, Kars il merkezden hareket kalkan Ani Harabeleri’nin yakınındaki köyden geçen Minibüslere binerek gidebilirsiniz.

Otomobil ile, Şahsi aracınızla Ani harabelerine gitmek için birinci yol celal Aras caddesinden devam ederek, Kars yoluna çıkmanız, Yalınkaya beldesini geçerek yola devam edin, Subatan köyünü geçerek ocaklı köyüne gelebilirsiniz.

İkinci yol, Kars-Iğdır yoludur. 30 Ekim Mahallesinden devam ediniz, sırasıyla, Borluk-Dağpınar-Saklıca köy tabelalarını geçtikten sonra Digor köyüne gelmeden solo dönerek ören yerine ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresiyle Kars il merkezine gelip, Buradan minibüslerle Ani Harabelerine gidebilirsiniz.

                 Ani Harabeleri Giriş Ücreti 2020                  

Ani Harabelerine Giriş Ücreti 15 TL’dir.

Müze kartına sahip olanlar 1 yıl içinde 2 kez ücretsiz girebilir,

Müze kart plus sahibi olanlar 1 yıl içinde süresiz olarak girebilirler.

Ani Harabeleri Ziyaret Saati:

Haftanın 7 günü açık olarak hizmet veren

Yaz aylarında 08.00-19.00 saatleri arası

Kış Aylarında 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ani Harabeleri İletişim Bilgileri;

Telefon: +90 (474)-212-21-46

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.