Anıtkabir’e Nasıl Gidilir – Metro – Otobüs – Dolmuş – Ankara

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir – Metro – Otobüs – Dolmuş – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Anıtkabir’e Nasıl Gidilir – Otobüs – Metro – Dolmuş veya Şahsi Aracınız ile Nasıl Gidebilirsiniz. Bilgiler vermeye çalışacağız.

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ulu Önder Atatürk’ü görmek isteyenler Anıtkabir’e akın etmektedir. Bizde sizlere En kısa yoldan Anıtkabir’e gitmek isteyenlere yardımcı olmak adına bazı alternatifler hazırladık.

Ulus’tan… Sıhhiye’den… Kızılay’dan… Anıtkabir’e Nasıl Gidilir…? 

             Aşti’den Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?                  

Ankara’ya il dışından otobüs ile gelip te Anıtkabir’e gitmek isteyenler, Aşti otobüs terminali içerisinde bulunan Ankaray – Metro’ya binerek rahatlıkla gelebilirler. Otobüsten indikten sonra, Metro istasyonuna yürüyünüz. Buradan Kızılay Yönüne giden Metro’ya bininiz, daha sonra Anadolu Durağı (Eski adı: Tandoğan Durağı)’ında ininiz. Buradan Anıtkabir’e 2 dk. İçerisinde yürüyerek gidebilirsiniz.

   Havaalanından Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?                  

Uçak ile Ankara’ya gelip buradan Anıtkabir’e Gitmek istiyorsanız eğer, 3 seçenek bulunuyor. Havaş veya Belediye Otobüsü ile ya da Taksi ile Ya da Araç kiralayarak gelebilirsiniz.

(Belko air) Havaş-Otobüs ile Gelecekseniz eğer,  Havaalanından bu otobüslere bindiğinizde sizleri 19 Mayıs stadı B kapısı – Havaş otobüs durakları-Hipodrom olarak bilinen yerde inmelisiniz. Buradan Anıtkabir yaklaşık 10 dakikalık uzaklıktadır. Yürüyerek rahatlıkla gidebilir veya bu noktadan taksi ile gidebilirsiniz.

    Tren Garından Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?                  

Ankara iline Yüksek Hızlı Tren ile gelip Anıtkabir’e gitmek isteyenler; Hızlı Trenden indikten sonra aslında hiçbir toplu taşıma aracına binmeden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sizi 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi bekliyor. Trenden indikten sonra Anadolu Meydanı olarak bilinen yere doğru yürüdüğünüz de kısa süre içerisinde ulaşacaksınız.

Karayolu ile Gelenler;

Karayolu ile kendi aracınız ile geldiyseniz eğer, Gerek İstanbul yolundan gerek Samsun yolundan, Gerekse Eskişehir yolundan gelirseniz gelin, Anıtkabir Ankara’nın En Merkezi yerlerinden bir yerindedir. Ankara şehir merkezine geldiğinizde Navigasyon kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Alta yerleştirdiğimiz Haritadan yararlanarak kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Etlik-Kazım Karabekir Caddesinden,

Otobüs ile, 267 – Etlik-Beşevler Otobüs Hattı ile, Anıtkabir’in Anıttepe Spor Merkezi Giriş Kapısı yakınındaki durakta duruyor. Bu Hatla gelebilirsiniz.

Dolmuş ile gidecekseniz eğer,  Islahevi-Emek-Aşti Dolmuşlarına binip, Anadolu Bulvarı(Tandoğan Meydanı) indiğinizde yürüme mesafesindedir.

              Ulus’tan Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?                

Metro İle,

Ulus Metro istasyonundan Kızılay istasyonuna giden metroya binip Kızılay’a gideceksiniz, burada aktarma yapacaksınız. Yeşil Tabelalı Ankaray-Aşti istikametine giden Ankaray’a binerek Anadolu Bulvarı Durağında ininiz. İndikten sonra yürüme mesafesindedir.

Dolmuş İle,

Ulus-Yenimahalle Dolmuş Duraklarından, Ulus – Gençlik Parkı – Bahçelievler Dolmuş Hattına binip, Anadolu Bulvarı(Tandoğan Meydanı) indiğinizde yürüme mesafesindedir.

Otobüs İle;

268-Bağlum, 100. Yıl çarşısının önünden kalkan Bağlum Otobüslerine binip, GMK Bulvarı üzerinde Anadolu Bulvarı Anıtkabir girişinde ineceksiniz.

             Sıhhiye’den Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?            

Metro İle;

Sıhhiye Metro istasyonundan Kızılay istasyonuna giden metroya binip Kızılay’a gideceksiniz, burada indikten sonra aktarma yapacaksınız. Yeşil Tabelalı Ankaray-Aşti istikametine giden Ankaray’a binerek Anadolu Bulvarı Durağında ininiz. İndikten sonra yürüme mesafesindedir.

Dolmuş İle;

-Sıhhiye Üst Köprüden, Cebeci-Dörtyol-Bahçeli Dolmuşlarına binerseniz, Anıtkabir’in tam önünde inebilirsiniz.

-Sıhhiye Üst Köprüden, Cebeci Dörtyol-Teknik Okullar Dolmuşuna binip, Anadolu Bulvarı(Tandoğan Meydanı) indiğinizde yürüme mesafesindedir.

Sıhhiye Üst Köprüden, Kardelen-Çakırlar Dolmuşuna binip, Anadolu Bulvarı(Tandoğan Meydanı) indiğinizde yürüme mesafesindedir.

Sıhhiye Üst Köprüden, Batıkant-66 Dolmuşuna binip, Anadolu Bulvarı(Tandoğan Meydanı) indiğinizde yürüme mesafesindedir

             Kızılay’dan Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?         

Metro İle;

Kızılay Metro istasyonundan, Yeşil Tabelalı Ankaray-Aşti istikametine giden Ankaray’a binerek Anadolu Bulvarı Durağında ininiz. indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Otobüs İle;

340-Ege Mahallesi, Kızılay GMK Bulvarı üzerinden, 340-EGE MAHALLESİ-BEŞEVLER otobüsüne binip, Anadolu Bulvarı Anıtkabir girişinde ineceksiniz.

220-Batıkent, Kızılay GMK Bulvarı üzerinden, 220-(ÖHO)Mamak – Batıkent otobüsüne binip, Anadolu Bulvarı Anıtkabir girişinde ineceksiniz

268-Bağlum, Kızılay GMK Bulvarı üzerinden Bağlum Otobüslerine binip Anadolu Bulvarı Anıtkabir girişinde ineceksiniz.

               Anıtkabir’e Şahsi Aracıyla Gidecekler?             

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolaylıkla gidebilirsiniz.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Anıtkabir’de Araba Nereye Park Edilir?

Anıtkabir’in içinde otopark alanı var buraya araçlarınızı bırakabilirsiniz. Fakat buradaki önemli detay. Resmi bayramlar ve önemli günlerde Anıtkabir çok yoğun ve kalabalık olduğundan dolayı araç girişi yasaklanmaktadır.
Bu durumda Anıtkabir’in giriş kapılarına yakın olan sokak aralarına araçlarınızı bırakabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

                        Yol Tarifi / Google Haritalar                        

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Zelis dedi ki:

    Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Güzel yorumunuz İçin biz teşekkür ederiz..