Ankara Çamlıdere Gezi Rehberi

Ankara Çamlıdere Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara Çamlıdere Gezi Rehberi – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Ankara Çamlıdere Gezi Rehberi

Ankara ilinin en küçük ilçelerindendir. İlçenin etrafı Gerede, Kızılcahamam, Güdül ve Beypazarı ilçeleri ile çevrilidir. Çamlıdere’nin Ankara’ya olan uzaklığı ise 99 kilometredir. Çamlıdere’yi diğer ilçelerden ayıran özelliği ormanlık alanlarla kaplı doğal havası bunan yer olmasıdır. Bu nedenle Çamlıdere ilçesinde her yıl doğa festivalleri düzenlenmektedir. Çeşitli eğlencelere ev sahipliği yapan festivalde yağlı güreş ve sinsin oyunlarını izleyebilirsiniz. Sizlere Çamlıdere İlçesinde gezilecek yerler? Ne Yenir? hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Çamlıdere’de Gezilecek Yerler;

1-Ali Semerkandi Türbesi ve Külliyesi Gezisi İçin Tıklayın

2-Çamlıdere Tabiat Parkı Gezisi İçin Tıklayın

3-Çamkoru Göleti Gezisi İçin Tıklayın

4-Oyuncak Müzesi Gezisi İçin Tıklayın

5-Aluçdağı Tabiat Parkı Gezisi İçin Tıklayın

Çamlıdere de Ne yapılır derseniz, Melih Gökçek Caddesi yolu üzerinde bulunan at binme alanlarında ata binebilir, Ali Semerkandi Türbesinde bulunan alanlarda dinlenebilir, Semerkandi Türbesinde bulunan Restoranlarda yörenin lezzetli yemeklerini yiyebilirsiniz. Çamlıdere merkezi olarak bilinen çarşıda alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda Hediyelik eşya satan dükkânlar bulunuyor.

OKUMALISIN  Flamingo Köy Çatalca Nerede – Nasıl Gidilir - Kahvaltı Fiyatları?

Çamlıdere’de Ne Yenir;

İlçenin en çok bilinen çorbası Tarhana çorbasıdır. Ayrıca Halk arasında mıhlama olarak bilinen Tereyağında kavrulan soğanın üstüne yumurta kırılmasıyla yapılan mıhlama yöresel yemeklerden biridir. Yine pilav ve et kullanılarak yapılan kapama yemeği özellikle düğünlerde çok yapılmaktadır. Bunların yanında kaburga dolmasını, ebe gözlemesini, höşmerim tatlısını, 40 katlı baklavalarını, erişte yemeklerini yiyebilirsiniz.

Çamlıdere’de Konaklama

Çamlıdere Öğretmenevi başta olmak üzere, 3-4 yıldızlı oteller bulunuyor buralarda konaklayabilir, apart veya pansiyon olarak ta tercih edebilirsiniz.

Çamlıdere’ye Nasıl Gidilir;

Otobüsle gelecekler, ilk durağı etlik eski garajlar olan ve sırasıyla Akköprü-Yenimahalle-Çiftlik Kavşağı güzergâhından İstanbul yolundan Çamlıdere’ye gitmektedir.

Ankara’dan Arabayla gelecekler için iki seçenek var,

Birinci Yol, Eski yol olarak bilinen kazan-Kızılcahamam yolundan gittiğinizde Kızılcahamam’ı geçtikten 5 km sonra Çamlıdere yol ayrımından sola dönerek gidebileceğiniz güzergâh,

İkinci Yol, Otobandan gelecekler için otobana girdikten sonra yola devam ediyorsunuz daha sonra Çamlıdere gişelerinden geçtikten sonra Çamlıdere ilçesi tabelalarını takip ederek ilçe merkezine ulaşabiliyorsunuz.

  • Çamlıdere-Ankara arası 100 km.
  • Çamlıdere- E-5 karayolu arası 10 km,
  • Çamlıdere-Çevre Yolu arası 17 km,
  • Çamlıdere-Kızılcahamam arasındaki uzaklık: 26 km.
  • Çamlıdere-Gerede arasındaki uzaklık: 54 km.dir.
OKUMALISIN  Mardin Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.