Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin binası Namazgâh Tepesi’nde 1927-1930 yılları arasında inşa edilmiştir. Müze II. Meşrutiyet’ten sonra kurulan Türk Ocakları tarafından genel merkez olarak kullanılması amacı için yapılmıştır. Bu yapı için 1926 yılında yarışma yapılmıştır.  Atatürk’ün isteği doğrultusunda Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından inşa edilmiştir. Türk kültürünü yansıtan motifler bu yapı da oldukça yaygındır.  I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli eserlerindendir.

Türk Ocakları’nın kapatıldığı 1931 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası’na devredilen tarihi yapı, halkın eğitim ihtiyacının karşılanabilmesi için 1952’ye kadar Ankara Halkevi olarak kullanılmıştır. Ankara Halkevi başkentin kültürel yaşamına hareket getirmiştir. Önemli toplantılar, törenler, konserler, tiyatro-opera-bale temsilleri bu yapının görkemli salonunda gerçekleştirilmiştir. Atatürk sık sık söz konusu etkinlikleri Cumhurbaşkanlığı locasından izlemiştir.

Binanın Devlet Resim ve Heykel Müzesi haline getirilme süreci, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün çabaları ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün tarafından gerçekleşmiştir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu

Müzedeki eserler, resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, Türk süsleme sanatları ve etnografik alanlarda çeşitlilik göstermektedir. Müzenin 6 sergi salonu bulunmaktadır. 399 sanatçının değişik dönemlerde ürettiği 1289 parça eser bulunmaktadır. Yağlı boya tablo ve heykellerden oluşurken seramik çalışmaları, özgün baskılar, fotoğraflar, Türk süsleme sanatları ile etnografik eserler sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Mardin Savur YeşilSu Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan teslim alınan Silah Taciri, Timur’un Mezarı Başında, Gazi’ye Şükran isimli tablolar koleksiyona dâhil edilmiştir.  Daha sonra Fikret Mualla’nın 26 adet yağlı boya çalışması Paris’ten satın alınarak Ankara’ya getirtilmiştir. müzenin koleksiyonu yapılan bağışlarla büyümüştür.

40 parçadan oluşan Şeref Akdik koleksiyonu, Çelik Gülersoy’un hat sanatındaki ustalığını konuşturduğu 7 eser ile Emel Korutürk’ün hünerli ellerinden çıkan İbrahim Çallı portreleri yapılan bağışlar arasındadır. Bu sergilerin yanı sıra kişisel sergiler ve yarışma sergileri Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Müzenin diğer faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Modern bir kafeterya, satış mağazaları müzeyi farklı kılan özellikler arasında yer almaktadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Giriş Ücreti;

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Giriş ÜCRETSİZDİR.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi  Ziyaret Gün ve Saatler

15 Nisan / 2 Ekim (Yaz dönemi) 09.00-19.00 arası

3 Ekim / 14 Nisan( Kış dönemi)08.30-17.30 arası

Müzenin tatil günü yoktur.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

OKUMALISIN  Poyrazköy Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Hacettepe Mahallesinde bulunur. Kızılay ve Ulus arasında, çok sayıda sağlık kurumunun bulunduğu merkezi bir noktada olması, müzeye ulaşımı kolay hale getiriyor. Kızılay meydanına yaklaşık 2,5 km uzaklıktadır. Ulus meydanına  1 km uzaklıktadır.

Müzeye otobüs, minibüs, metro, taksi ve hususi aracınızla gidebilirsiniz. Durak numarası-Uzaklıkları;

  • 30006 – Ankara Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 257 metre uzaklıktadır.
  • 30015 – Numune Hastanesi 613 metre uzaklıktadır.
  • 11646 – Adliye 818 metre uzaklıktadır.
  • 11649 – Adliye 853 metre uzaklıktadır.
  • 11650 – Adliye 870 metre uzaklıktadır.

Otobüs hatları Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi yakınından geçiyor: 185-3, 195-1, 277, 439

Metro hatları Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi yakınından geçiyor: M1-M3

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.