Ankara Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Ankara Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Ankara Kalesi Tarihçesi                         

Ankara Kalesi’nin tarihi 3 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ankara Kale’si içerisinde var olan eserlere bakıldığında, kalenin Roma ve Bizans döneminde yapılmış olabileceği de söylenmektedir. Kimi kaynaklar Eti Türklerinin(Hitit) burada bir askeri garnizon bulundurduğu bilgisini vermektedir.

Kalede tuğla kullanılarak yapılan kısımlar, kalenin ilk temelinin Hititler(Eti) tarafından atılmış olması ihtimalini de ortaya koymaktadır. Eti(Hitit), Frikya, Lidya, Med, İran, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde kalenin veya şehrin kullanıldığı bilgilerine kesin olarak ulaşılmıştır.

MÖ 2. yüzyıl başlarında Galatların Ankara’ya hâkim olduğu dönemde kalenin var olduğu bilgilerine ulaşılmaktadır. Ankara, Roma İmparatorluğu döneminde ticari ve askeri açıdan oldukça önemli bir merkez haline gelir ve M.Ö. 2. yüzyılda yapılan yollar kentin önemini artırmıştır.

Ankara, Roma İmparatoru Hadrianus dönemi sonunda M.S. 138’de, Phylai (füle) adı verilen ve şehir halkını sınıflara ayıran 12 kısımdan oluşurdu. Bu füleler, Ankara Kalesi ve eteklerinde yerleşmiş olup, Ankara’nın en eski mahalleleri olarak bilinir.

Ankara Kalesi 1073 yılında Selçukluların eline geçti. 1101 yılında Haçlı komutanı Raimond tarafından alınan kale, 1227 yılında bir kez daha Selçuklu Devleti tarafından 2. Kez ele geçirilmiştir. Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat’ ın onarttığı kaleye Sultan II. Keykavus da 1249 yıllarında bazı ekler yaptırdı. Osmalı Devleti döneminde surlarını Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’ nın oğlu İbrahim Paşa 1832 restore ettirmiştir. Surların bazı yerlerinde rastlanan sütun başlıkları, lahit ve heykel parçaları, onarımlarda kale çevresinden toplanan eserlerin kullanıldığı görülmektedir.

 

                            Ankara Kalesi Efsanesi                           

Ankara Kalesi’nin tarihi Ankara şehrinin tarihi ile bire bir aynıdır. Efsaneye göre bütün mesele Frig Kralı Midas’ın rüyası ile başlar. Günümüzde Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaklaşık 28 km uzaklıkta bulunan Antik Gordion şehrinde bulunan Frig Kralı Midas bir gece rüyasında bir sesin ona Topraklarında hemen bir gemi çapası aramasını ve çapanın bulunduğu yere şehir kurmasını, bu şehrin ona mutluluk getireceğini söylediğini görür. Midas bunun üzerine şehirde tüm adamlarına çapa aramasını emreder ve günümüzde Ankara Kalesinin bulunduğu noktada çapa bulunur. Midas çapanın bulunduğu yere şehir kurar ve ismini gemi çapası anlamına gelen “Anker” ve ya “Ankira” ismini verir.

            Ankara Kalesi İçinde Gezilecek Yerler                 

Ankara Kalesi’nde Osmanlı döneminden kalma yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların bir kısmı hediyelik eşya dükkânı, sanat evi, restoran ve otel olarak kullanılırken; bir kısmında zengin koleksiyonları ile gezginlerin ilgisini çeken müzeler bulunmaktadır. Anadolu Medeniyetleri ve Ankara Rahmi M. Koç müzeleri ile (Selçuklu) Ahi döneminin önemli eserlerinden Aslanhane Cami de gezilecek önemli yerler arasındadır. Ankara kalesi eteklerinde Ankara’nın tarihi çarşılarından Samanpazarı bulunmaktadır. Aradığınız her şeyi bulacağınız bu çarşı yerli yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Bakırcılar Çarşısı, Çıkrıkçılar Yokuşu, At Pazarı, Çantacılar Çarşısı ve Pirinç Han Antikacılar Çarsısı kale eteğinde gezilip alışveriş yapılacak yerlerdir. Kesinlikle bu çarşıları gezmeli ve alışveriş yapmalısınız.

 

Ankara Kalesi Tarihi Evler

Hisar Kapısı’ndan iç kaleye girdiğinizde farklı dönemlerden kalmış birçok eski Ankara Evi bulunmaktadır. Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan eski Ankara evleri, sur duvarları ile çevrili durumdadır. Dik bir alan üzerine inşa edildiklerinden bu yapılar dar planlı olarak tasarlanmışlar. Evlerin planları dar alanlardan en çok faydalanmayı gözeterek yapılmıştır. İki ya da üç katlı olarak ahşap, kerpiç ve tuğladan inşa edilmişler. Evlerin alt katları kışlık, üst katları yazlık kullanıma uygun şekilde planlanmıştır.

       Evliya Çelebinin Kaleminden Ankara Kalesi           

Evliya Çelebi önce ünlü Ankara Kalesinden söz eder. “Ankara’nın yüksek bir dağın tepesine dört kat beyaz taştan yapılmış sağlam bir kalesi vardır. Kale iç içe üç kat surlarla çevrilidir. İç kalenin çevresi kayalıktır. Bu yalçın kayalardan kaleye tırmanmak çok zordur. İç kalede topları çeşitli silahlar, cephane ve 600 ev bulunur. İç Kale aşağılarda ikinci sıra surlarla çevrilidir. Dağın eteklerinde ise üçüncü sıra dış surlar yer alır. Bu dış surlarla tüm kent güvenlik altına alınmıştır.”

Kale, İncesu Çayı ve Çubuk Çayı’nın buluştuğu ovanın doğusunda, Bentderesi’nin (Hatip Çayı) yanındaki tepededir. Ankara Kalesi’nin duvarları ve burçları insanı her zaman şaşırtır. Duvar dibi gezintileri adeta açık hava müzesi gibidir. Kalenin kuzey ve doğu duvarları ortaktır. Kale duvarları farklı yönlerden bakıldığında farklı görünür; batıdan ve güneyden bakıldığında iki kat duvar, doğudan bakıldığında ise tek kat duvar görünür.

                        Ankara Kalesi Giriş Ücreti                       

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                 Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri                          

 08:00 – 17:00 saatler arası kalenin gezi saatidir.

Hava karardıktan dolayı güvenlik açısından gezmenizi tavsiye etmiyoruz.

                 Ankara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                        

Ankara Kalesi’ne otobüs, taksi, metro, minibüs ve hususi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bentderesi dolmuş duraklarına yürüme mesafesindedir. Ulus semtine tüm ilçelerden ve merkezi semtlerden ulaşım mevcuttur.

Ankara Kalesi’ne için Ulus’tan veya Sıhhiye’den yürüyerek gidebilirsiniz ancak yollar biraz yokuşlu olduğu için taksi seçeneğini de deneyebilirsiniz. Kaleye toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz gene 15-20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunduğundan ziyaretçilerin çoğu toplu taşımayı tercih etmemektedir.

Ankara Kalesi konumuna en yakın duraklar:

  • 30402 – Ulus Hal 821 metre uzaklıkta, 12 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30411 – Saman Pazari 827 metre uzaklıkta, 15dk yürüme mesafesindedir.
  • 31642 – Ulucanlar 836 metre uzaklıkta,15 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30019 – Atatürk İlköğretim Okulu 937 metre uzaklıkta, 20 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30017 – Yeğenbey Vergi Dairesi 1025 metre uzaklıkta, 20 dk yürüme mesafesindedir.
  • Bu Otobüs hatları Ankara Kalesi yakınından geçmektedir.
  •  Otobüs – 114-3, Otobüs – 347, Otobüs – 363-2

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.