Ankara Palas Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Ankara Palas Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara Palas Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Açılış / Kapanış Ziyaret Saatleri ve Müze içerisinde sergilenen eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankara Palas Müzesi Nerede?

Müze, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde Ulus olarak bilinen semtte bulunuyor. (İkinci Meclis) Cumhuriyet Müzesi’nin tam karşısında bulunmaktadır. Eski adıyla Ankara Vakıf Oteli olarak bilinen bu yer 1928 yılında yapımı tamamlanmıştır. Yapıldığı dönemde Milletvekilleri, siyasetçiler, gazeteciler, sanatçılar ve resmi konuklar için konuk evi olarak hizmet vermek için yapılmıştır.

Türk siyaset hayatı için önemli bir yere sahip olan bu yer Milli Saraylar Başkanlığına devredilmiş ve 2024 yılında yapılan yenilemeler sonrasında müze olarak hizmet vermeye başladı. Palasın ilk projesini Vedat TEK hazırladı, esas şeklini Mimar Kemalettin Bey vermiştir. Cephe tasarımında kubbe ve Türk motifleri gibi geleneksel izler kullanılmıştır.

Atatürk’ün Doğudan Batıya açılan Pencere olarak tanımladığı yer.

ankara palas

Ankara Palas Müzesinde Sergilenen Koleksiyonlardan bazıları…

Müze’de hangi eserler sergileniyor derseniz, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait birçok eser sergilenmektedir. 16. – 19 yy. ait seçkin eserlerin yanı sıra Atatürk’ün kullandığı ve erken Cumhuriyet dönemi izlerini göreceksiniz.

Ankara Palas Müzesinde Sergilenen koleksiyonlardan bazıları...

Ankara Palas Müzesinde Sergilenen koleksiyonlardan bazıları…

Ayrıca, saatler, Tablolar, Gümüşler, teknolojik araçlar, Matbu eserler, Savaş objeleri, Diplomatik hediyeler, Hereke dokumları, Porselenler, Madalya ve sikkeler bulunuyor. Ve Kütüphane, Konferans Salonu, Çocuk atölyesi ve kafeteryası bulunuyor.

Ankara Palas Müzesi Giriş Ücreti

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı ………. 50   TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı….. 200 TL
İndirimli Bilet Fiyatı …………….  25   TL

Müze Kart ile Giriş Yapılıyor.

Müze Açılış / Kapanış Saatleri

Müze, Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Diğer günler 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Palas Müzesine Nasıl Gidilir?

Müze, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde Ulus olarak bilinen semtte bulunuyor. Cumhuriyet Müzesi’nin tam karşısında bulunmaktadır. Bulunduğu konum itibari ile oldukça merkezi bir yerdedir. Otobüs – Dolmuş – Metro toplu taşıma araçlarına binip Ulus durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Not: Şahsi aracı ile gidecekler, araçları için otopark sıkıntısı yaşayabilirler. Müze, Ana Cadde üzerinde olduğu için park yeri yoktur.

Metro ile Gidecekler;

Batıkent – Ulus – Kızılay –  Koru arası hizmet veren METRO hattına binip Ulus durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Otobüs ile Gidecekler;

Bulunduğunuz ilçeden veya Semtten bindiğiniz otobüs ile ULUS HEYKEL ‘den geçen hatlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dış ilçeden gelecekler; Eski 19 Mayıs durağında indikten sonra Heykele doğru yürümeleri gerekiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.