Ankara’da Çocuklara Özel Müzeler – Giriş Ücretleri – Ziyaret Saatleri

Ankara’da Çocuklara Özel Müzeler – Giriş Ücretleri – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara’da Çocuklara Özel Müzeler – Giriş Ücretleri- Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankara’da Yaşayan Çocuklu Ailelerin en önemli gündem konusu çocukları ile gidebilecekleri düzgün bir yer bulma telaşıdır. Binlerce yıllık tarihin izlerini taşıyan Ankara, Kültürel Zenginlikleri, Sosyal yaşamı ile  Çocuklarımıza Eğitici, Eğlendirici, Stres atıcı imkânlar sağlamıştır.

Ankara’da Çocuklarınızı Mutlaka götürmenizi düşündüğümüz Bilim, Sanat, Tabiat ve Öğretici Müzelerden oluşan bir liste hazırladık. Şimdi sizlere bu yazımızda Ankara’da Bulunan Çocuklara Özel Müzeler Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Gökyay Vakfı Satranç Müzesi                  

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde, 110 ülkeden, 703 satranç takımı sergilenmektedir. Dünyada eşi benzerine az rastlanır satranç takımlarını göreceğiniz bu müze,  Akın Gökyay’ın 1975 yılından beri biriktirmeye başladığı ve 412 satranç takımına ulaşan satranç koleksiyonu 31 Ocak 2012 tarihinde Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Ülkemizde tescil edilmiş, ilk ve tek satranç koleksiyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                 Feza Gürsey Bilim Merkezi                   

Feza Gürsey Bilim Merkezi, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde Altınpark içerisinde bulunmaktadır. Bilim Merkezi, Öğrencilerin eğlenceli bir ortamda bilimin temel prensiplerini öğrenmesi için kurulmuş bir tesistir. 1993 yılında açılan Feza Gürsey, Türkiye’nin üç bilim merkezinden birisidir. 

Bilim Merkezi içerisinde, Yaklaşık 50 deney ve sergi birimi, bilim gösterileri, bilim sergisi, bilim atölyeleri, bilim tiyatroları ve ek olarak 7D Sinema filmleri, Güneş Gözlemi ve Özel Kutlama alanları ile 60’tan fazla etkinliğin olduğu okul dışı eğitim ortamıdır.

 Feza Gürsey Bilim Merkezi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                           Hava Kuvvetleri Müzesi                        

Etimesğut ilçe sınırlarında İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır. Müze içerisinde, Türk Hava Kuvvetlerinde kullanılmış olan Uçak, silah, mühimmat ve yer savunma sistemlerini açık – kapalı sergi alanında sergilenmektedir.

Müze, 18 Eylül 1998 tarihinde Resmi açılışını Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı ve Ülkemizin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen tarafından yapılmıştır.

       Oyuncak Müzesi – Ankara Üniversitesi        

Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesinin Tandoğan Kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi Diş Fakültesi ile Milli Eğitim İl Müdürlüğünün arasında bulunmaktadır. Oyuncak Müzesi 1990 yılında Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak Prof. Dr. Bekir Onur tarafından kurulmuştur. Müze,  Oyuncaklar ile çocuklarımıza tarih, kültür ve eğitim konularında bilgi ve destek vermektedir.

Geleneksel çocuk oyun ve oyuncaklarının çeşitli örneklerinin de sergilendiği bir müze olması sebebiyle Ülkemizde çocuk kültürünün araştırılmasına hizmet etmektedir.

Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                            MTA Tabiat Müzesi                       

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, ABD’den satın alınmış olan etobur dinozor fosili ile Fransa’dan armağan edilmiş olan ve 15 milyon yıl önce Fransa’da yaşayan fil iskeleti oldukça dikkat çekicidir. 1972 yılında aydan getirilen ay taşı, 1989 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Sulh Halil köyüne düşen irili ufaklı göktaşları ve ülkemizden mermer örnekleri vardır.

Ayrıca Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti sergilenmektedir. 

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                            Rahmi Koç Müzesi                            

Rahmi Koç Müzesi, Altındağ ilçesinde bulunan bu yer Ankara’nın ilk sanayi müzesidir. Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkide bulunuyor. 2005 yılında ziyarete açılan Müze içerisinde, Geçmişten günümüze kullanılan Nostaljik Eski Model Arabalar, Eski Uçaklar, Eski Bilgisayarlar, Çamaşır Makineleri, Fotoğraf Makineleri,  Bebek Evlerinden Piyona, Pilot Kıyafetlerinden Oyuncak Gemilere, Tüfek ve Silah çeşitlerinden Teknelere kadar eskiye dair ne ararsanız hepsi buradadır.

Ayrıca, Atatürk’ün bizzat kullandığı eşyalara kadar akla gelen gelmeyen birçok ilginç eseri burada bulabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                    Türk Hava Kurumu Müzesi                   

Türk Hava Kurumu Müzesi, Türk Havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 2002 yılında açılmıştır. Müze hem açık hem de kapalı sergi alanından oluşmaktadır. Modern müzecilik anlayışı içinde inşa edilen THK Müzesi 287 metrekare kapalı ve 5.294 metrekare açık alandan oluşmaktadır.

Müze alanı içerisinde tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal ve model uçakların sergilendiği bahçe ile tarihi nitelikteki belge ve eserlerin sergilendiği Müze Binası yer almaktadır. Müzede, Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihi hakkında 747 adet eser, belge ve fotoğraf sergilenmektedir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Giriş Ücreti Hakkında Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                 Ali Kuşçu Gökbilim Müzesi                   

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, uzayı merak eden çocuklar ve yetişkinler için güzel etkinlikler sunmaktadır. Gökbilim Merkezi, 40.000 m2 alan üzerine, 60 metre uzunluğunda 3 Katlı camdan yapılmış kule içerisinde bulunuyor.

Ali Kuşçu Gökbilim Müzesi  Giriş Ücreti Hakkında Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.