Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer

Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer – Müzeler – Tema ve Oyun Parkları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ankara’da yaşayan çocuklu Ailelerin en önemli gündem konusu çocukları ile gidebilecekleri düzgün bir yer bulma telaşıdır. Binlerce yıllık tarihin izlerini taşıyan Ankara, Kültürel zenginlikleri, Müzeleri, Sosyal yaşamı ile  çocuklarımıza birçok Eğitici, Eğlendirici, Stres atıcı imkânlar sağlamıştır. Şimdi sizlere bu yazımızda Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer? Hakkında Bilgiler vereceğiz…

       Ankara’da Çocuklarla Gidilecek En İyi 10 Yer?        

                                       1- Anıtkabir                                           

Yazımıza ilk olarak, Büyük – Küçük, Genç-Yaşlı demeden Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Herkesin ilk görmesi gereken yer olan Anıtkabir ile başlamak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için yapılan anıt mezara gitmelisiniz. Anıtkabir içerisinde, İsmet İnönü’nün Kabri, Barış Parkı, Aslanlı Yol, İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Zafer Kulesi, Misakı Milli Kulesi ve Anıtkabir Atatürk Müzesi bulunmaktadır.

 Anıtkabir Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

                     2- Tepetaklak Ev Neşeli Köy                          

Tepetaklak Ev – Neşeli Köy, 8.000 m2 lik bir alana kurulu, içerisinde her yaştan insana hitap eden eğlenceli bir tesis konumundadır. Neşeli Köy içerisinde, Ters ev,  Tavuklar, Eşekler, Ördekler, Tavus Kuşları,  Atlar, Traktörler, Köy kahvesi bulunmaktadır.  Ayrıca, Köy içerisinde At ve eşek turları, karavanla köy gezintisi yapılmaktadır. Tamamen Doğal bir yaşam alanı olan bu yer, sizlere ve çocuklarınıza keyifli anlar yaşatacaktır.

Tepetaklak Ev Neşeli Köy – Niloya Evi Hakkında Detaylı Bilgi için TIKLAYINIZ…

                    3- Altınköy Açık Hava Müzesi                      

Altınköy Açık Hava Müzesi,  Şehir hayatından bunalan veya köyde hiç yaşamayan kişilerin mutlaka gezmesi gereken bir müzedir. Altındağ Belediye tarafından yapılan müzenin amacı, insanlara eski köy yaşantısını nesillere tanıtmaktır.  Altınköy’de, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi, koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da var. Tam da çocuklar için bir eğlence alanı, Hem köy kahvaltısı yapın hemde çocuklarınız köy ortamında güzel vakit geçirsin.

Altınköy Açık Hava Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

                                4- Rahmi Koç Müzesi                                    

Rahmi Koç Müzesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara’nın ilk sanayi müzesidir. Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkide bulunuyor. 2005 yılında ziyarete açılan Müze içerisinde, Geçmişten günümüze kullanılan

Nostaljik Eski Model Arabalar, Eski Uçaklar, Eski Bilgisayarlar, Çamaşır Makineleri, Fotoğraf Makineleri,  Bebek Evlerinden Piyona, Pilot Kıyafetlerinden Oyuncak Gemilere, Tüfek ve Silah çeşitlerinden Teknelere kadar eskiye dair ne ararsanız hepsi buradadır. Ayrıca, Atatürk’ün bizzat kullandığı eşyalara kadar akla gelen gelmeyen birçok ilginç eseri burada bulabilirsiniz. Çocuklarınız için Hem Eğitici hem Öğretici bir müzedir. Müze içerisi deki oyuncakların olduğu bölümden büyük keyif alacaksınız.

Rahmi Koç Müzesi  Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

             5- Gökyay Vakfı Satranç Müzesi                   

Gökyay Vakfı Satranç Müzesinde, 110 ülkeden, 703 satranç takımı sergilenmektedir. Dünyada eşi benzerine az rastlanır satranç takımlarını göreceğiniz bu müze,  Akın Gökyay’ın 1975 yılından beri biriktirmeye başladığı ve 412 satranç takımına ulaşan satranç koleksiyonu 31 Ocak 2012 tarihinde Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Ülkemizde tescil edilmiş, ilk ve tek satranç koleksiyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ….

                                6- MTA Tabiat Müzesi                                 

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Atatürk’ün emirleri doğrultusunda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce 1968 yılında hizmete açılmıştır. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü içeresinde yer alan ve 4.000 m2’lik bir alan kurulmuş olan müze, 5 bölümden meydana gelmekte ve 3 kattan oluşmaktadır. Dinazor ve çeşitli hayvanlara ait maket eserlerin, bitki ve geçmiş dönemlere ait taşların sergilendiği Ücretsiz bir müzedir. Çocuklarınız bu dinazor maketleriyle keyifli anlar yaşayacaktır. MTA Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ…

               7- Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı                

Evcil Hayvanlar ParkıKeçiören ilçesi Uyanış mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yaklaşık 19 dönüm üzerine kurulan bu park içerisinde Deve, Lama, Midilli, Flamingo, Deve Kuşları, Kangru, Kapalı Akvaryum, Kümes hayvanları, Kamerun Koyunu, Keçiler, Papağan türleri, Turnalar, Karaca, Taçlı turnalar ve Çocuk Oyun Parkı bulunmaktadır.

Evcil Hayvanlar Parkı Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ..

                                   8- Kelime Müzesi                                

Yazar Şermin Yaşar’ın Türk Diline bir Vefa borcu olarak hazırladığı müzedir.  Şermin Yaşar, Türkçe Kelimelerin, Ata sözlerin ve Deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla yapmış olduğu çalışmalar burada sergilenmektedir.

Türkiye’nin İlk Kelime Müzesi

Müze’de, Türkçe kelimelerin görsel tasarımla, duygu ile bir araya getirilerek sergilenmektedir. Çocuklar için oldukça eğitici ve öğretici bir yerdir.

                            9 -Harikalar Diyarı                                 

Harikalar Diyarı,  Park, Reaksiyon alanı ve Piknik alanı olarak Ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük parkı olma özelliğine sahiptir. Ankara Harikalar Diyarında birçok masal kahramanı, yapay gölet, büyük yeşillik alan, go-kart pisti, tiyatro Salonu, kaykay pisti, mini golf sahası, basketbol ve futbol sahaları, Oyun Alanları ve Yanında bir de Lunapark bulunmaktadır.

Harikalar Diyarı Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ..

                                10- Altınpark                                        

Altınpark,  640.000 metre karelik alanla Ankara’nın en büyük Parkıdır. Park alanında, uluslararası fuar etkinliklerinin gerçekleştirildiği bir Fuar Merkezi yer alır. Kapalı ve açık spor alanları, Paten kayma pistleri, açık ve yarı açık gösteri amfileri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe Hanı, Çocuk oyun alanları, Piknik alanları, Çay, kahve içilecek tesisler , gölet , bahçeler, At binme tesisleri,  üretim sahaları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası,  Yürüyüş  alanları , Kondisyon merkezleri , At Tavlası ve Kültür Merkezi , dinlenme ve eğlence merkezleri ile, her yaşta insana hitap edecek şekilde kurulmuş bir parktır. Altınpark Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ..

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. AHMET OZCELIK dedi ki:

    NATAVEGA akvaryum olabilir. giriş ücretli ama çocukların ilgisi çekebilecek biryer.

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Evet, Natavega Akvaryumu da listeye eleyebiliriz.