Ankara’nın En Eski Camisi Hangisidir?

Ankara’nın En Eski Camisi Hangisidir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara’nın En Eski Camisi Hangisidir? Bu Cami Ne Zaman Yapıldı – Kimin Yaptığı  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Türkiye Cumhuriyet’inin Başkenti olan Ankara’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ankara ve çevresinde yapılan arkeoloji kazıları sonucunda Ankara’nın tarihi Bronz çağındaki Hatti Uygarlığına kadar gitmektedir.

Hatta Yontmataş devrinden kalma araç-gereçler ortaya çıkarılmıştır. İsa’dan önce 2000’li yıllarda yöredeki ilk yerleşme merkezinin Anadolu’da ilk siyasal birliği sağlayan Hititler döneminde kurulduğu sanılmaktadır. Geçmişten gönümüze kadar olan dönemde birçok uygarlık farklı mimari yapıda birçok tarihi eser bırakmıştır. Bu yazımızda Ankara ilinde bulunan en eski cami hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Ankara’nın En Eski Camisi                     

                                  Alaaddin Cami                                 

Sultan Alaaddin Camisinin Kapısı üzerinde bulunan bir kitabeye göre; Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıçaslan’ın oğlu, Ankara emiri Muhiddin Mesud Şah (ö.1204) tarafından, Ankara Kalesinde 1178 yılında yaptırılarak ibadete açılmıştır. Ve günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır. Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin I. Keykubad (1220-1237) tarafından onarımı yaptırıldığından Camiinin ismi “Alaeddin Camii” olarak bilinmektedir.

Sultan Alaaddin Cami Ankara’nın En Eski Camisidir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.