Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı?

Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Giriş Ücreti – Kahvaltı Yerleri ? Hakkında bilgiler vereceğiz.

Ankara’nın Parlayan Yıldızı Altınköy Müzesi 

Altınköy, köy yaşamını merak edenler için muhteşem bir yerdir. Şehir hayatından bunalan veya köyde hiç yaşamayan kişilerin mutlaka gezmesi gereken bir müzedir. Altındağ Belediye tarafından yapılan müzenin amacı, insanlara eski köy yaşantısını nesillere tanıtmaktır. Altınköy ’de Cumhuriyet’ten Günümüze gelen köy mimarisini ve hayatını yansıtacak her şey bulunuyor.

Altınköy Müze’sinde, Köy kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi, koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da var.

Bu köyde buğday tarlası, sebze, meyve tarlaları, meyve ağaçları, ahırlar, kümesler, süt, yoğurt, tereyağı, peynir, yumurta, un, ekmek, domates, salatalık, kara lahana, marul, roka, semizotu, ıspanak, brokoli, patlıcan, kabak, fasulye de var.

Bu köyde nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, yani kısaca bir köy düşünün aklınızdan geçen ne varsa hepsi buruda mevcut.

OKUMALISIN  Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Hafta sonları köy kahvaltı seçenekleri mevcut. Erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Altın Köyde Neler Var?

İlk aklımıza gelen araba için park yeri var mı?  Park girişinde aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir otopark bulunmaktadır. Köy ’de bulunanlardan bahsedelim;

Köy Konağı

Köy konağı üstü kapalı, ahşap sandalyeler de çayınızı yudumlamak için güzel bir mekân. Taş fırında ise Altınköy ‘de yetiştirilen buğdaydan, köy ’de bulunan değirmen de yapılan undan köy ekmeği yapılıyor. Almak isterseniz 7 TL ye satılıyor. Size tavsiyem odun ateşinde pişen sıcak köy ekmeğinin tadına bakmanız. Ayrıca Gözleme, Pişi, Hedik,Mısır,Tarhana,Eriste de satılan yiyecekler arasındadır.

 

Köy Okulu

Altınköy ilkokulu olarak karşımıza çıkıyor. Eski dönemlerden kalma tebeşir tahtalı , eski sıraların olduğu bir yerdir.

 

Köy Müzesi

Köylerde eskiden kullanılan orak, semer, yaba, kara kovan, dirgen, sofralıklar, kazanlar ve çömlekten yapılan testiler sergileniyor burada.

Çocuklar İçin Oyun Konağı

Burada çocuklar için dizayn edilmiş ahşap oyuncaklar, topaç, üçtaş, dama gibi oyunlar bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti?

Öğrenciler için 2 lira olan ücret, Tam için sadece 5 liradır. Müze kart geçersizdir. Giriş yaptıktan sonra açık hava müzesindeki köy kahvesi veya camisi gibi yerlere ücretsiz giriyorsunuz.

OKUMALISIN  Erzincan Ekşisu Kaplıcası Nerede- Nasıl Gidilir?

Altınköy Açık Hava Müzesi Kahvaltı Mekanları Hakkında;

Bu yerde bir çok kahvaltı mekanını bulacaksınız. Girişin hemen sol tarafında bulunan Döngeller Konağı, Emdiler Konağı, Altınköy Konağı, Kahvaltı Evi ve ismini sayamadığımız birçok yer bulunuyor. 

Altınköy Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Altınköy Müzesi, haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.

Müze, saat 10:00-24:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca saat 20.00’dan sonra sadece köy meydanı ve restoranlarında gezebilirsiniz.

Altınköy Açık Hava Müzesi Nasıl Gidilir?

Karapürçek Mahallesi sınırları içinde bulunan Altınköy Müze’sine Kızılay’dan, Sıhhiye’den, Ulus’tan geçen 312, 312-1, 321-6 no’lu otobüslere binmelisiniz.

Kendi Aracınızla gidecekseniz ilk alternatif çevre yoluyla gelmek, diğer yol ise, siteler Turgut Özal Bulvarına girip, Karapürçek dönemecine kadar devam ediniz, sırasıyla bostancı caddesi, Karapürçek caddesi boyunca ilerleyiniz, Muhsin yazı oğlu parkına gelmeden sola dönün karşınıza çıkacaktır.

Ankara’da Gezilecek Yerler ile Alakalı Makalelerimize Göz Atmalısınız…

– Ankara’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler?
– Ankara’da Çocuklara Özel Müzeler?
– Ankara’da Çocuk Oyun Parkı ve Oyun Ablası Bulunan Mekanlar?
– Ankara’nın En İyi 10 Piknik Alanı?
– Ankara’nın En İyi 10 Kahvaltı Mekanı?
– Ankara’da Ara Tatillerde Çocuklar ile Gezilecek Yerler?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.