Ankara’ya En Yakın Deniz Nerede – İnkumu – Çakraz – Akçakoca Plajı

Ankara’ya En Yakın Deniz Nerede – İnkumu – Çakraz – Akçakoca Plajı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ankara’ya En Yakın Deniz Nerede – Bartın ilinde buluna İnkumu veya Çakraz mı yoksa Düzce’de bulunan Akçakoca Plajları mı? En yakın  bu konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Ankara’ya En Yakın Deniz Nerede?               

Bilindiği üzere Başkent Ankara, iç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İç Anadolu bölgesinin Konumu dolayısıyla denize uzak kalmaktadır. Deniz hasreti çeken Ankaralılar, soluğu en yakın Deniz kenarı yer olan Bartın ve Düzce ilinde almaktadır. Ankara’ya en yakın Denize girilecek yerler olarak bir çok yer bulunuyor. Bunlar…

Bartın ili merkezinden 15 km uzaklıkta Bulunan İnkumu Plajı, 

(İnkumu Plajı: Ankara’ya yaklaşık 290 kilometre olup, ortalama 3-3.15 dakika sürmektedir.)

Bartın il merkezine 34 km uzaklıkta bulunan Amasra ilçesindeki Çakraz Plajı,

(Çakraz Plajı: Ankara’ya yaklaşık 315 kilometre olup, ortalama 3 saat 40 dakika sürmektedir.)

Düzce ilinin Akçakoca ilçesindeki Plajla Ankara iline en yakın Denize girilecek yerlerdir.

(Akçakoca Plajı: Ankara’ya yaklaşık 275 kilometre olup,  ortalama 3 saat sürmektedir.)

Şimdi sizlere Bu güzel yerlerin imkanları Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız…..

 

                            1- Bartın İnkumu Plajı                    

Dağların denize Paralel olarak uzanmasıyla, Ormanın ve Denizin iç içe olduğu muhteşem bir yerdir burası. Doğal güzelliği, Eşsiz güzellikteki plajları, Ormanlarının yemyeşil görüntüsü, uçsuz bucaksız sahili, bitki örtüsüyle sizi çevreleyen dağlarıyla kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir İnkumu Plajı.

İnkumu Plajına gidilecek en uygun dönem Mayıs-Kasım Aylarıdır. Mayıs ayında biraz soğuk olabilir, Deniz sulunun ısınmasını isterseniz Temmuz-Ağustos ayı Bölgede denize girilecek en uygun zamandır. En uygun dönem de biraz kalabalık olduğunu söylemeliyiz. Karadeniz ikliminden dolayı biraz dalgalı olduğunu söylesek yanlış olmaz. Yüzme bilmeyenlerin çok fazla açıklarda yüzmemesini tavsiye ederiz. Plajın suyu az tuzlu özellik gösterdiğinden insanı rahatsız edici etkisi yoktur.

                    İnkumu Plajında Neler Yapılır?                     

İnkumu Plajı-Sahil kesiminin hemen üst tarafında, Plaja ilk giriş yerinde, İğne yapraklı çam ağaçlarının altında Piknik alanı bulunuyor. Burada ateş yakarak, Mangal- Piknik yapabilirsiniz.

Yeşil ve Mavinin buluştuğu bu Eşsiz güzellikteki plajdan gün batışını seyretmek, yemyeşil bitki örtüsüyle sizi çevreleyen dağların ve denizin esintisini hissedebildiğiniz görülmeye değer bir yerdir.

Not: İnkumu Plajı halk plajı olarak düşünün bazı hizmetler özel işletmeler tarafından verilmektedir. Sahilde şezlong, Şemsiye, Kafeterya ve birçok hizmeti buralarda bulabilirsiniz. Sahilin üstünde Üst değişim yapabileceğiniz, oda şeklinde bulunan değişim kabinleri bulunuyor. Küçük bir ücret karşılığında buralardan yaralanabilirsiniz.

        Bartın İnkumu Plajında Kamp Yapılır mı?          

İnkumu Plajının hemen üst tarafında, Plaja ilk giriş yerinin üst tarafında Kamp – Konaklama Yapabileceğiniz bir yer var. Karavana getirip ya da Kamp Çadırı kuracağınız bir yer var. Plaj çevresinde Pansiyon ve Butik otellerde bulunmaktadır.

                         2- Amsra Çakraz Plajı                                 

Karadeniz bölgesinin önemli tatil beldesinden olan Çakraz, Temiz ve berrak plajlarıyla denize girilebilecek en güzel yerlerden birisidir. İnkumu Plajı kadar uzun olmasa da Tarihi dokusuyla yaz aylarında tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Çakraz ilçesinde 2 adet plaj bulunmaktadır. Birincisi Merkezde bulunan diğeri ise 1,5 km uzaklıkta bulunan, Bozköy Plajıdır. Bozköy plajı merkezde bulunan plaja göre daha sakindir.

Karadeniz Bölgesi ve Bölgede bulunan plajlar yaz sıcaklığı dolayısıyla sezonu haziran ayında açmaktadır. Temmuz-Ağustos ayları en kalabalık dönemdir diyebiliriz.  Ankara ve İstanbul illerine yakın olduğu için özellikle hafta sonları kalabalık olur.

Çakraz Plajına giriş ücreti bulunmuyor, Şezlong, Şemsiyeyi ücret ödeyerek Kiralayabilirsiniz. Plaj da Giyinme Kabini ve Duş Bulunmaktadır, Ücret karşılığı Otel ve Pansiyonlardan kullanılabilir. Yerli turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, konaklama, yeme-içme ve eğlence gereksinimlerini karşılayabileceğiniz ufak tefek işletmeler bulunmaktadır.

                    Çakraz Plajında Neler Yapılır?                   

Amasra ilçesine yarım saat uzaklıkta olan yer. Günü birlik için özellikle Ankara ilinden gelen ziyaretçilerle dolup taşmaktadır. Sahil de bulunan Kamp alanlarında Çadır Kamp kurabilirsiniz. Konaklama için en ucuz konaklama şeklidir. Biraz dalgalı olan denizde yüzme, Plajın Sahilinde yürüyüş yapma ve Güneşlenme, Gün doğumu ve batımını bu bölgelerden seyredebilirsiniz, Tekne Turuyla Amasra ve Tavşan Adası’na yolculuk yapabilirsiniz. Kayalıklardan balık tutabilirsiniz. Çakraz beldesinden bisiklet kiralayıp Amasra’ya yolculuk yapabilir.Roma döneminden kalma, Mezar kalıntılarını görebilirsiniz, Bölgede çıkan lezzetli balıkların tadına bakabilirsiniz.

                    Çakraz Beldesinde Konaklama                  

Akdeniz bölgesi gibi ihtişamlı oteller, bulunmasa da gelenlere ev sahipliği yapacak Motel, Pansiyon ve Apart otel evler bulunmaktadır. Yoğun ilgi gören pansiyonlar, 40-100 TL arası değişen fiyatları bulunmaktadır.

                          3- Düzce Akçakoca Plajları                      

Akçakoca 35 km’yi bulan sahili boyunca dünyada ender rastlanan siyah inci taneli kumsalları, mavi bayraklı plajları ile ünlenmiştir. Akçakoca, Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda olup, özellikle Başkent Ankara’ya en yakın denizi konumundadır. Ankara-Akçakoca arası 275 km ve ortalama 3 saat sürmektedir. Sizlere Akçakoca’nın Plajlarından bahsedecek olursak;

                                         1-Çuhallı Plajı                             

Çuhallı Plajı, Yaklaşık 1 km uzunluğunda kumsala sahip olan bu yer, Tıpkı mavi bayraklı Kale Plajı’nda olduğu gibi, Çuhallı Plajı’nın da kumu Dünya’da nadir olarak bulunan “Siyah İnci” türündendir. Çuhallı Plajı’nın sahip olduğu bu kum, kuruyunca kolaylıkla vücuttan dökülen ve yapışmayan özelliğe sahiptir. İlçe merkezinde olmasından dolayı özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır. 

Akçakoca Çuhallı Plajı Hakkında Ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYINIZ…

                                  2- Ceneviz Kalesi Plajı                 

Ceneviz Kalesi Plajı, doğanın tüm güzelliğiyle birlikte ıhlamur, kestane ve gürgen ağaçları ile çevrelenmiş bir halk plajıdır. Dünya üzerinde eşine ender rastlanan ve “Siyah İnci” adı verilen bir kum türüne sahiptir. Bu kum türünün en önemli özelliği, vücuda yapışmaması ve kuruduğunda kolaylıkla vücuttan ayrılmasıdır.

Akçakoca’nın en fazla tercih edilen piknik ve mesire alanı olma özelliği yanı sıra Muhteşem manzarası eşliğinde hem piknik yapabilir hem de denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

 Akçakoca Ceneviz Sahil Plajı Hakkında bilgi için TIKLAYINIZ….

                                   3- Paşalar Plajı                               

Akçakoca ilçesinde doğal bir koy içerisinde yer alan bölgenin ender plajlarından biri olma özelliğini taşıyan Paşalar Plajı, yeşillikler içerisine saklanmış doğal güzelliklere sahiptir. Plaj, Akçakoca bölgesinde görülen nadir bulunan kalın kumuna sahip olması özelliğine sahiptir. Doğal bir koy içerisinde olan bu plaj, tatilinde sessizliği, sakinliği tercih eden turistlerin uğrak yeridir. Kalabalıktan uzak, Kuş cıvıltıları, deniz dalgalarının sesi ve dinginliği içerisinde tatilini geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerdir.

Akçakoca Paşalar Plajı Hakkında Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ…

                                            4- Kalkın Plajı                         

Akçakoca, Karadeniz Bölgesinin batı ucunda bulunuyor. İlçe merkezinin az ötesinde sessiz sakin bir konumdadır. Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda olup, İstanbul ve Ankara gibi iki Metropolün arasında yeşil ve mavinin kaynaştığı şirin bir tatil yeridir.

Kalkın Plajı,  ince kuma sahip, denizi temiz berrak ve sığ, ayrıca soyunma ve duş kabinleri sahil de bulunmaktadır. Otopark, soyunma kabini ve bir şeyler yiyip içmek için kafeteryanın bulunduğu, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz güzel ve temiz bir plajdır.

Düzce Kalkın Plajı Hakkında Detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ…

                                    5- Kadınlar Plajı                        

Akçakoca ilçesinde çok ayıda plaj bulunmaktadır. Bunlardan bazıları mavi bayraklıdır. Mavi Bayraklı olarak bilinen Ceneviz plajının yakınında bulunan ve bakımsız bir halde kadınlar plajı bulunmaktaydı. 1994 ten günümüze kadar bu şekilde hizmet veren plaj 2017 yılında yapılan restarosyon ile hizmete açıldı.

Bu restarasyonla, yeni tuvaletler, ahşap localar, mescit, büfe, kabinler eklenerek yeni bir çehre kazandırıldı. Bölgenin sit alanı olmasından dolayı çok fazla bir eklenti yapılamadığını belirten yetkililer, yapılan yeni yerlerle kadın misafirlerin rahatça girebileceği yeni alanlar oluşturulmuştur.

 Akçakoca Kadınlar Plajı Hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ…

                           6- Değirmenağzı MTA Plajı                   

Akçakoca ilçesi, Karadeniz bölgesinin denize girilen gözde yerlerindendir. Denizi, kumu, balıkçıları, her mevsim bulabileceğiniz balık çeşitleri, gün batımı, mimarisi, dağ çileği, kestane balı, fındığı, muhteşem plajları, yemyeşil bitki dokusu, piknik ve mesire alanları, oyun alanları, Kalesi, mağarası, şelaleleri ve yöresel tatlarıyla Akçakoca’ya gelen misafirlerini ağırlamaktadır.

Akçakoca Plajlarının en önemli özelliği, dünyada ender rastlanan siyah inci taneli kumsalları ve bazı plajlarının mavi bayraklı plajları olmasıdır. Siyah ince taneli olma özelliği kumun üzerimize yapışmamasıdır.

Değirmenağzı MTA Plajı Hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ..

Ankara’ya En Yakın Deniz Nerede?

Ankara’ya En Yakın Deniz 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Ceyhun dedi ki:

    Cok faydalı bilgiler var gercekten cok aydınlatıcı tesekkur ederim

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.