Antakya Uzun Çarşı – Nerede – Nasıl Gidilir – Hatay

Antakya Uzun Çarşı – Nerede – Nasıl Gidilir – Hatay

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Antakya Uzun Çarşı Nerede – Nasıl Gidilir – Çarşı’da Neler Var – Neler Alınır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Antakya Uzun Çarşı Nerede?                            

Uzun Çarşı, Hatay ilinin Antakya ilçesinde bulunuyor. Hatay’da ticaretin kalbi olarak bilinmektedir. Hatay ili Tarihi ipek yol üzerinde olduğundan dolayı geçmişten günümüze farklı din ve mezheplere ev yapmıştır. Bu sebeple Uzun Çarşı olarak bilinen yer her dönem ticaret yapılan bir yer olarak biliniyor.

Uzun Çarşı’ın yapım Yılı tam olarak ta bilinmiyor. Çarşı çevresinde; 17. Yy’da yapılan Kurşunlu Han, Meydan Hamamı, Ulu Cami, Habibi Neccar Cami ve çarşı yer almaktadır. Çarşıda Neler satılıyor gelin onlara bir göz atalım.

               Antakya Uzun Çarşı’da Neler Var?                  

Uzun Çarşı İçerisinde; Bakıcılar, Gümüşçüler, Zeytin, Zeytinyağı, Kuru Biber, Domates – Biber Salçası, Baharat,  Narenciye satan dükkânlar, Hediyelik Eşya satılan yerler, Kasap dükkânları, Kıyafet, İpek Kumaş satılan stantlar bulunuyor.

Ortalama 3 km uzunluktaki ve 2 bin dükkânın bulunduğu bu çarşıyı Hatay gezinizde mutlaka vakit ayırmalısınız. Sevdiklerinize el emeği göz nuru hediyeler almayı unutmayınız. Ayrıca Yemek yemek veya künefe yemek isterseniz burada muhteşem yöresel lezzetler bulacaksınız. Künefe peyniri ve tel kadayıf almanızı tavsiye ediyoruz.

             Antakya Uzun Çarşı’ya Nasıl Gidilir?                

Hatay ilinin Antakya ilçesinde İnönü Caddesi ile Kurtuluş Caddesi arasında bulunuyor. Bulunduğu konum itibariyle oldukça merkezi bir yerde olduğundan dolayı kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.