Antalya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Antalya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Antalya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Eserler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Antalya Müzesi Hakkında Bilgiler                    

Müze, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten’in girişimleriyle 1. Dünya savaşı sonrasında Antalya ili ve çevresine gelen işgal güçlerinin yağmalarından kurtarılan eserlerden oluşturularak kurulmuştur.

Müze binası İlk başta Kaleiçi mevkisinde bulunan Alaaddin Cami içerisinde kurulmuş olup bir süre Yivli Cami’de ve günümüzdeki yerine ise 1972 yılında taşınmıştır. Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alan içerisinde, 7 Bin eser, 14 sergi salonunda sergileniyor. Ayrıca, çocuk bölümü ve açık hava galerisi de bulunuyor.

Perge Antik Kenti’nden çıkarılan heykeller ve Antalya Bölge sınırları içerisinde yaşamış üç önemli Antik uygarlık olan; ‘Likya’ ‘Pamfilya’ ve ‘Pisidya’’nın önemli bir bölümü burada sergileniyor.

Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönem’ine kadar uzanan bir döneme tanıklık eden Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü almıştır.

Antalya Müzesinin Salonlarından Bahsedecek olursak;

Tabiat Tarihi ve Prehistorya Salonu, Seramik Eserler Salonu, Bölge Kazıları Salonu, İmparatorlar Salonu, Tanrılar Salonu, Mozaik Salonu, Perge Tiyatrosu Salonu, Lahitler Salonu, Sikke, Küçük Eserler ve İkonalar Salonu, Etnografik Eserler Salonu, Sinevizyon ve Çocuk Oyun Salonu bulunmaktadır.

Müzenin En ilgi çeken eserler arasında Mozaik salonunda yer alan Herakles Heykeli, Yine ilgi çeken eserler arasında Perge Antik Kenti’nde 1981 yıl kazılarında bulunan 2 metre 25 santimetre boyundaki Dansöz Heykeli’dir.

Heykelin nadir olmasının sebebi, dansöz kadının vücudunun çıplak alanlarında beyaz mermer, giysili alanları ve saçlar gibi bölgelerde de daha koyu renk, siyahımsı mermer kullanılmış olmasıdır. Bu iki mermer türünün tek bir heykelde kullanıldığı bir başka örnek dünyada bulunmamaktadır.

                Antalya Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı                 

Antalya Müzesi Giriş Ücreti 90 TL

18 Yaş Altı ve 65 yaş Üstü Ücretsizdir.

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                   Antalya Müzesi Ziyaret Saatleri                      

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                                     İletişim Bilgileri                                 

Adres: Bahçelievler, Konyaaltı Cd. No:88,  Muratpaşa-Antalya

Tel: (0242) 238 56 87-88-89

                       Antalya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                 

Antalya Müzesine bulunduğu konum itibari ile ulaşım oldukça kolaydır. Şehrin hemen yerinden Tramway, taksi, dolmuş veya otobüslerle ulaşmak mümkündür.

Tramway ile Gidecekler, Işıklar olarak bilinen mevkiden Nostaljik Tramvay’a binip Müze durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Antalya Müzesi’ne Otobüsle Nasıl Gidilir?

100.Yıl’dan olarak bilinen mevkiden;

VF01, AC03, LF09, LF10, UC32, KC34, TCP45, CV47, CV48, VC53, VV57, KC71 numaralı otobüslerden birine binerek Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Lara’dan Gidecekler; LC07 numaralı otobüse binip  Antalya Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Konyaaltı’ndan Gidecekler;  KC06 numaralı otobüse binip Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Kepez’den  Gidecekler; VF01, TCD49, VF66, CV67 numaralı otobüslerden birine Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Havalimanı’ndan Gidecekler; 600 numaralı otobüse Antalya Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Otogar’dan Gidecekler; 600 numaralı otobüse Antalya Müze  durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.