Apostol Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, MUĞLA

Apostol Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Apostol Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Kilise’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Apostol Kilisesi Nerede?         

Kilise, ülkemizin en gözde tatil yerlerinden Muğla ili Bodrum ilçesi Gündoğan semtindekiKüçük Tavşan Adası’nda- Bodrum Yarımadası olarak tabir edilen- yerde bulunmaktadır. Gündoğan’dan tekneyle 15 dakikalık bir yolculuğun ardından Küçük Tavşan Adası’na ulaştığınızda kiliseye ulaşacaksınız.

Kilise, Gündoğan beldesinin tarihi turistik yerlerinden biridir. Kilise, Halk arasında Küçük Tavşan Adası da denilen St. Apostol adası‘dır. Adanın en yüksek noktasında St. Apostol Kilisesi kalıntıları bulunmaktadır. Ada ve Kilise aynı adla anılmaktadır.

Apostol Kilisesi

Beşik tonozla örtülü neflerin zemini mozaik döşenmiştir.  Küçük Tavşan adası kilisesinin planı çoğunlukla içten, dıştan yarım daire biçimli apsisleri vardır. Kilisenin yapımında çoğunlukla üzerine kurulduğu ya da yakınlarında bulunan antik dönem yapı malzemelerinin kullanıldığı görülmektedir.

Kilise’nin Tarihi, MÖ. 2.yüzyıla kadar inmektedir. Kilisesinin önemli bir özelliği de, MS. 532 – 537 yılları arasında İstanbul da, Bizans İmparatoru I. Justinyanus’ un yaptırdığı Ayasofya Kilisesi ile aynı dönemde yapıldığı mimari özelliklerinden anlaşılmaktadır.

         Apostol Kilisesi Giriş Ücreti            

Kilise’ye Giriş ÜCRETSİZDİR..

                Apostol Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?                  

Muğla ilinin Bodrum İlçesi Gündoğdu belde içerisinde bulunmaktadır. Bodrum İlçesinden Torbalı beldesi güzergâhında devam ederek Gündoğdu beldesine ulaşabilirsiniz. Beldeye geldiğinizde sizi 15 dakikalık bir yolculuk bekliyor, Küçük Tavşan adasına geçeceksiniz.

Bodrum ilçesinden gündogdu’ya giden dolmuşlar bulunmaktadır. Dolmuşlarla da gidebilirsiniz.

  • Bodrum-Gündoğdu arası 21’ km uzaklıkta olup ortalama 30 dakikadır.
  • Bodrum-Gündoğdu–Muğla arası 130 km olup ortalama 2 saat 15 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.