Apostol Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler

Apostol Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Apostol Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Kilise’nin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Apostol Kilisesi Nerede?                        

Apostol Kilisesi, ülkemizin en gözde tatil yerlerinden Muğla-Bodrum-Gündoğan’daki Küçük Tavşan Adası’nda- Bodrum Yarımadası olarak tabir edilen- yerde bulunmaktadır. Gündoğan’dan tekneyle 15 dakikalık bir yolculuğun ardından Küçük Tavşan Adası’na ulaştığınızda Apostol Kilisesine ulaşacaksınız.

               Apostol Kilisesi Hakkında Bilgiler              

Apostol Kilisesi, Gündoğan beldesinin tarihi turistik yerlerinden biridir. Kilise, Halk arasında Küçük Tavşan Adası da denilen St. Apostol adası‘dır. Adanın en yüksek noktasında St. Apostol Kilisesi kalıntıları bulunmaktadır. Ada ve Kilise aynı adla anılmaktadır.

Beşik tonozla örtülü neflerin zemini mozaik döşenmiştir.  Küçük tavşan adası kilisesinin planı çoğunlukla içten, dıştan yarım daire biçimli apsisleri vardır. Kilisenin yapımında çoğunlukla üzerine kurulduğu ya da yakınlarında bulunan antik dönem yapı malzemelerinin kullanıldığı görülmektedir.

OKUMALISIN  Milas Gezi Rehberi

Apostol Kilisesinin Tarihi MÖ. 2.yüzyıla kadar inmektedir. Kilisesinin önemli bir özelliği de, MS. 532 – 537 yılları arasında İstanbul da, Bizans İmparatoru I. Justinyanus’ un yaptırdığı Ayasofya Kilisesi ile aynı dönemde yapıldığı mimari özelliklerinden anlaşılmaktadır.

                        Apostol Kilisesi Giriş Ücreti                    

Kilise’ye Giriş ÜCRETSİZDİR..

                Apostol Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?                  

Apostol Kilisesi, Muğla ilinin Bodrum İlçesi Gündoğdu belde içerisinde bulunmaktadır. Bodrum İlçesinden Torbalı beldesi güzergâhında devam ederek Gündoğdu beldesine ulaşabilirsiniz. Beldeye geldiğinizde sizi 15 dakikalık bir yolculuk bekliyor, Küçük Tavşan adasına geçeceksiniz.

Bodrum ilçesinden gündogdu’ya giden dolmuşlar bulunmaktadır. Dolmuşlarla da gidebilirsiniz.

  • Bodrum-Gündoğdu arası 21’ km uzaklıkta olup ortalama 30 dakikadır.
  • Bodrum-Gündoğdu–Muğla arası 130 km olup ortalama 2 saat 15 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.