Arap Baba Mescidi ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – ELAZIĞ

Arap Baba Mescidi ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – ELAZIĞ

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Arap Baba Mescidi ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbe ve Mumyalı Cesedi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

    Arap Baba Mescidi ve Türbesi Hakkında Bilgiler  

Mescidi ve Türbesi, Elazığ ilinin merkezinde bulunuyor. Türbe, Selçuklu hükümdarlarından IV. Kılıçarslan’ın oğlu, III. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından H. 678 yılında yaptırılmıştır.

Türbesi ve Mescidinin Minaresi dıştan türbe ile mescidin tam orta kısmına gelen bölümde inşa edilmiştir. Kare bir Plan üzerine yapılan Mescidin, Kaidesi alttan beş sıra taş üstünde alçı ve sıva izi görülen ve Emsalsiz sırça bordürü hiçbir  Selçuklu Mescidinde bulunmuyor. Kubbe içi ve Mihrabın üst kısmı çinilerle süslenmiştir.

Arap Babanın Mumyalı Cesedi…

Türbenin alt kısmında bulunan bu Mumyalı ceset Halk arasında Arap Baba olarak bilinen bir zata aitttir. Ve Türbe ve Mescid bu zatın mumyalanmış cesedi üzerine inşa edilmiştir. Arap Babanın ceseti, üzeri yeşil kumaşla örtülü bir camekân içerisinde muhafaza edilmektedir.

Arap Baba ve Mumyalı Cesedi Hakkında çeşitli rivayetler…

Anlatılan rivayete göre, Harput ve yöresine uzun zaman yağmur yağmaz. Yaşanan Kuraklık yöre halkını perişan hale getirir. Alacalı mescidin yakınlarındaki bir evde Selvi adlı yaşlı bir kadın rüyasında Arap Baba’nın başı kesilipte bir dereye atılırsa yağmur yağacağını görür. Yaşlı kadın ilk başta pek aldırış etmez afakat aynı rüyayı üç gece üst üste görünce bir gece Arap Baba’nın cesedinin başını gövdesinden ayırıp başını dereye atmıştır.

Bu olay sonrası Gerçekten de yağmur yağmaya başlar. Ama ne yağmur, Yağmur değil adeta tufan, her yanı sel basar ve bir türlü dinmek binmez. Yağmuru dört gözle bekleyen insanlar bu sefer de bu felaket karşısında muzdarip olurlar. Selvi kadın bu olay sonrası bir rüya daha görürü bu rüyasında Arap Baba’nın kesilen başı yerine konulursa yağmurun dineceğini görür. Dere kenarına gidip kesik başı bulur ve yerine koyar yağmur durur.

Harput yöre halkı,bu olay sonrasında  Selvi kadının korkunç bir hastalığa yakalanarak aylarca ızdırap çektiğini sonra da öldüğünü söylerler.

        Arap Baba Mescidi ve Türbesini Kim Yaptı          

Arap Baba  Mescidi ve Türbesindeki kapısında bulunan kitabeye göre; IV. Kılıçarslan’ın oğlu, III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında H. 678 (M.1279-1280) yılında inşa edildiği yazmaktadır.

     Arap Baba Mescidi ve Türbesi’ne Nasıl Gidilir?     

Mescidi ve Türbesi, Elazığ ilinin merkezinde Alayaprak Mevkisinde Harput Kalesine yakın bir konumda bulunmaktadır. Elazığ il merkezinden Harput Kalesine giden Minibüslere binerek rahtalıkla ulaşabilirsiniz. Şahsi aracı ile gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz Harita yardımıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.