Anasayfa / Aydın / Arapapıştı Kanyonu İnceğiz Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir?

Arapapıştı Kanyonu İnceğiz Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arapapıştı Kanyonu – İnceğiz Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

             Arapapıştı Kanyonu – İnceğiz Kanyonu         

Aydın, Denizli ve Muğla il sınırları içinde yer alan kanyona Aydın ve Denizli tarafından ulaşım bulunuyor. Denizli’nin Kale İlçesinde yer alan İnceğiz Köyü üzerinden gittiğinizde direkt olarak seyir tepesine ulaşım sağlıyorsunuz. Yol köye gelene kadar rahat ama köyden sonrası stabilize yol ve 2 km civarı daha ilerlemek gerekiyor. Kanyona Aydın tarafından gelirseniz Bozdoğan İlçesinde yer alan Kemer Barajı’na ulaşıyorsunuz. Seyir tepesine çıkabilmek için buradan 50 dakika daha köy yollarından ilerlemek gerekiyormuş. Ben Denizli tarafından ulaşım sağladığımdan bu bilgiyi edindim, tecrübe etmedim. Ama yine İnceğiz Köyü üzerinden seyir terasına geçiliyor.

Baraj ve seyir tepesi aslında kuş uçumu birbirine çok yakın ancak yol yok. Bu sebeple kanyon etrafından dolaşarak her iki nokta arasında ulaşım sağlanabiliyor.

Arapapıştı Kanyonu – İnceğiz Kanyonu’na Ne Zaman Gidilmeli?

Kemer Barajı sulama için de kullanıldığından yaz aylarında kanyonda sular çekiliyor. Bu zamanlarda giderseniz hem zümrüt yeşili suyu göremeyebilir hem de tekne turu yapamayabilirsiniz. Dolayısıyla bahar ayları en ideal zaman dilimi.

Arapapıştı Kanyonu – İnceğiz Kanyonu ‘nda Ne Yapılır?

Seyir tepesinde muhteşem manzarayı seyre dalınır… yapılabilecek en güzel aktivite… hele birde bana denk geldiği gibi hafif bir yağmura denk gelirseniz müthiş keyfi veriyor. Burada herhangi bir tesis yok J yanınıza bir şeyler almanızda fayda var. Tepede tahmininizden uzun kalabilirsiniz.

OKUMALISIN  Havaş Nereden Kalkıyor

Kemer Barajı’ndan kalkan tekneler ile tekne turu yapılabilir. Yine burada da mevsim göz önünde bulundurulmalı. Su seviyesi yüksek olduğu zamanlarda kanyonun iç kısımlarına kadar gidilebiliyorken düşük olduğu zamanlarda daha az ilerlenebiliyor. Tekne turu yaklaşık 2 saat sürüyor ve tekne de tuvalet ihtiyacı ile yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir alternatif sunulmuyor. Hafta içi daha az tur düzenlenirken hafta sonu yoğunluğu sebebiyle tur daha sık oluyor, Aydın Belediyesinin sayfasından rezervasyon numarasına ulaşıp işinizi şansa bırakmamakta bir seçenek.

         Arapapştı Kanyonu Tekne Turu Ücreti 2020 yılı        

Tam 50 TL, öğrenci 30 TL.

Kano yapılabildiğini çeşitli kaynaklarda okudum ve gördüm ancak Belediye kano kiralamak konusunda herhangi bir hizmet sağlamıyor. Özel kanonuz var ise emimin çok keyifli olacaktır.

Dip not olarak kanyonda yüzmenin yasak olduğunu hatırlatmak isterim.

Peki İnceğiz Kanyonu mu Arapapıştı Kanyonu mu?

İsminin nereden geldiğine gelecek olursak;

Denizli tarafında olay oldukça basit… İnceğiz Kanyonu ismi İnceğiz Köyünden geliyor.

Ancak Aydın tarafında işler biraz efsaneleşiyor…

Arapapıştı Kanyonu ismi ile ilgili çeşitli rivayetler var. Sanırım en güçlüsü; zamanında buralara kadar gelen Persler’in kanyonu gördüklerinde şaşırıp kalmaları ile oluşan rivayet. Malumunuz “Apışmak” dilimizde şaşırmak anlamına geliyor. Yöre halkı da kanyon karşısında Arapların şaşkınlığını görünce “Arapapıştı” diyerek kanyonu isimlendirmiş J

OKUMALISIN  Anastasius Surları / Uzun Duvar Nerede - Nasıl Gidilir - Çatalca - İstanbul?

Arapapıştı Kanyonu – İnceğiz Kanyonu Hakkında Kısa Bilgiler

Tamamen doğal oluşuma sahip olan kanyon 380 metre yüksekliğe ve 6 km uzunluğa sahip. Kıvrılarak devam eden kanyonun kanal genişliği ise bazı yerlerde 12 metreye kadar düşüyor.

Muhteşem manzarasının dışında çok eski bir tarihe de sahip olan kanyonda 2500 yıllık bir kaya mezarı bulunuyor. Bir de manastır olduğu düşünülen yapı var ve bu yapının arkasındaki yarıktan devam edildiğinde kanyon yakınlarında kurulu olan Aphrodisias kentine ulaşıldığına inanılıyor. Deneyen var mı bilmiyorum J Kemer Barajı’nın ismini veren bir de köprü var; Kemer Köprüsü… Büyük İskender tarafından ordusunun Aphrodisias kentine gitmeleri için yaptırılmış. Ancak köprü su seviyesi düştüğünde görülebiliyor.

Ayrıca kanyonda mağaralar da bulunuyor ama tabi ulaşım yok tekne turu ile su seviyesi izin verirse görülebilir. Seyir tepesi diye adlandırılan yerde Denizli’nin Kale Belediyesi tarafından yaptırılan birkaç çardak ve bungalov ev bulunuyor. Ancak inşaat Aydın Belediyesinin sınır itilafı sebebiyle itirazı sonucu durdurulmuş durumda.

Aydın Belediyesinin sınırları daha rahat bir alanda yer aldığından işletmecilik anlamında birkaç adım atmış durumda. Teknelerin kalktığı yerde bir restaurant bulunuyor. Ayrıca yine Belediye tarafından “Arapapıştı Kanyonu Ekoturizm Projesi” ile kanyon turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Arapapıştı Kanyonu Hakkında Bilgiler veren ve Fotoğrafını bizler ile paylaşan Gül Ünal’a Teşekkür ederiz…

İnstagram @gulunalss

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir