Arboretum Ne Demek – Atatürk Arboretumu Nerede – Nasıl Gidilir?

Arboretum Ne Demek – Atatürk Arboretumu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Arboretum Ne Demek  – Atatürk Arboretumu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vereceğiz.

                           Arboretum Ne Demek?                                

Arboretum, Türk Dil Kurumu’na göre kısaca Ağaç Parkıdır. Ağaç parkı, ağaçlar ile çalı gibi odunsu bitkilerin yetiştirilmesine uygun alanlar sağlanmış botanik bahçesidir. Ayrıca, Ağaç türlerin yetiştirilmesi, tanıtımı, gelişimi ve geniş çaptaki uygulamalara adaptasyonu konusunda çalışmalar yapmak, Nesli tükenmekte olan bitki türlerini korumak anlamındadır.

              Atatürk Arboretumu Hakkında Bilgiler             

İstanbul ilinin Sarıyer ilçe sınırlarında, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde bulunmaktadır. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir işletme şefliği olan Atatürk Arboretumu, 4 Mevsim gezebileceğiniz, Çeşit çeşit Ağaçların Renk renk Bitkilerin sergilendiği açık hava müzesidir.

1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidinin bulunduğu, cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde dolaşabileceğiniz tertemiz yürüyüş alanlarına sahip rüyamsı bir yerdir.

Atatürk Arboretumu, Tamamıyla doğayla baş başa kalıp yeşilin her tonunu görebileceğiniz ağaç müzesidir. Özellikle sonbaharda sizlere öyle güzel renkler sunuyor ki, hangi karenin fotoğrafını çekseniz hayran kalıyorsunuz. Arboretumu içerisinde, iki adet gölet bulunuyor. Bu Göletler içerisinde kuğu, ördek, balık ve kurbağa görebiliyorsunuz. Sabah erken saatlerde giderseniz sincaplarla karşılaşabilirsiniz. Kalabalık olunca kaçıp gizleniyorlar.

 

 

                 Atatürk Arboretumu İçinde Neler var?                  

Atatürk Arboretumu, Belgrad ormanına 5 dakika uzaklıktadır. Ulaşım araçla çok rahat olup otopark alanı bulunuyor. Arboretumu içerisine yiyecek içecek alınmıyor. Kahvaltınızı sıkıcı yapın, Karnınız aç olmasın çünkü içeride bir şeyler alabileceğiniz herhangi bir tesis yok. İbadet için uygun yerler bulunuyor. Wc var. Evcil hayvanlarınızla girişiniz yasak.  Bisikletle, uçurtma, akülü araba vs. giriş yasaktır.

Atatürk Arberetumunda, düğün fotoğrafı, nişan ve sünnet resimlerini çektirmek isteyenler belirli ücret karşılığında faydalanabiliyor.

    Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ne Kadar 2024 Yılı      

Giriş Ücretleri;  Hafta içi 17 TL, İndirimli 6 TL,

Hafta sonu 45 TL,  İndirimli 17 TL,

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerine ücretsizdir.

               Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri                

Atatürk Arboretumu Pazartesi günleri kapalı, 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günü kapalıdır.

Atatürk Arboretumu Ziyaret saatleri;  08:30 – 17:00 arasında açıktır.

Adres: Kemer Mahallesi, Bahçeköy, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0 (212) 226 1929

            Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?              

Atatürk Arberetumuna gitmek için, Gerek otobüs ile gerekse metro ile kolayca gidebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu metro ile, Hacıosman – Yenikapı metrosu ile son durak olan Hacı Osman’a geldikten sonra 42HM nolu belediye otobüsü ile Bahçeköy’e kadar gidebilir, 5 dakikalık bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz.

Otobüs  – İETT Hatları: Taksim – Bahçeköy, Sarıyer – Bahçeköy,  4.Levent-Bahçeköy
42HM Bahçeköy – Hacıosman
59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi – Arıkoy
153-Bahçeköy – Sarıyer
42M Bahçeköy – 4.Levent Metro
42 Bahçeköy – 4.Levent Metro
42T Bahçeköy – Taksim Hatları ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.