Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Ardahan Kalesi Hakkında Bilgiler                  

Ardahan ilinin merkezinde Halil Efendi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Eski ve yeni Ardahan’ı birbirinden ayıran Kura Irmağı’nın hemen yanında Ovanın tepesinde bulunuyor. Kalenin yapım yılına ait net bilgiler

Osmanlı döneminde,16. Yüzyıl ortalarında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilen, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze bir çok devlete ev sahipliği yapan bu kalede Yapılan araştırmalar sonrasında  (M.Ö. 3500-2000) Eski Tunç Çağı’na ait buluntular elde edilmiştir.

Kales Mimari açıdan incelendiğinde, Dikdörtgen bir plan üzerine yapılmıştır. Kale duvarları, başa kare tavanlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenmiştir. Kalenin Giriş Kemeri üzerinde 1544 yapım tarihi yazmaktadır.Surların uzunluğu 745 metredir.  Kalenin, Kule köşelerinde düzgün ve kesme taş, harç olarak Horasan harcı kullanılmıştır. Kalenin duvar örgü tekniği, çokgen kulelidir vebakıldığında Rumeli Hisarına benzemektedir.

Kalenin Batısında bulunan kapısı üzerinde Arapça olarak,”Arap, Rum ve Acem ülkelerinin deniz ve karalarının sahibi padişahlar padişahı Selim Han’ın oğlu Sultan Süleyman-ı Azam namına yapılmıştır. Mülkü kıyame kadar baki kalsın.” Yapıldığı tarih: Şevval 963 (Miladi 1544) (Rumi 956-960) yazmaktadır.

                  Ardahan Kalesi Giriş Ücreti                             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                    Ardahan Kalesi Ziyaret Saatleri                    

Kale, saat 08.00 itibari ile gezebilirsiniz. Havanın karardığı anlarda tehlikeli olduğundan kaleye giriş yapılmıyor.

                Ardahan Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                      

Ardahan Kalesi, Ardahan ilinin merkezinde Halil Efendi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Şehir merkezinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Adres: Halilefendi, Şehitler Cd. No:240 Ardahan-  Merkez

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.