Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ardahan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Ardahan’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ardahan Kalesi, Ardahan ilinin merkezinde Halil Efendi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Eski ve yeni Ardahan’ı birbirinden ayıran Kura Irmağı’nın hemen yanında Ovanın tepesinde bulunuyor. Kalenin yapım yılına ait net bilgiler

Osmanlı döneminde,16. Yüzyıl ortalarında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle inşa edilen, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Geçmişten günümüze bir çok devlete ev sahipliği yapan bu kalede Yapılan araştırmalar sonrasında  (M.Ö. 3500-2000) Eski Tunç Çağı’na ait buluntular elde edilmiştir.

Ardahan Kalesi Mimari açıdan incelendiğinde, Dikdörtgen bir plan üzerine yapılmıştır. Kale duvarları, başa kare tavanlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenmiştir. Kalenin Giriş Kemeri üzerinde 1544 yapım tarihi yazmaktadır.Surların uzunluğu 745 metredir.  Kalenin, Kule köşelerinde düzgün ve kesme taş, harç olarak Horasan harcı kullanılmıştır. Kalenin duvar örgü tekniği, çokgen kulelidir vebakıldığında Rumeli Hisarına benzemektedir.

Kalenin Batısında bulunan kapısı üzerinde Arapça olarak,”Arap, Rum ve Acem ülkelerinin deniz ve karalarının sahibi padişahlar padişahı Selim Han’ın oğlu Sultan Süleyman-ı Azam namına yapılmıştır. Mülkü kıyame kadar baki kalsın.” Yapıldığı tarih: Şevval 963 (Miladi 1544) (Rumi 956-960) yazmaktadır.

OKUMALISIN  Cemal Tural Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Ardahan Kalesi Giriş Ücreti;

Kaleye Giriş Ücretsizdir.

Ardahan Kalesi Ziyaret Saatleri;

Kale, saat 08.00 itibari ile gezebilirsiniz. Havanın karardığı anlarda tehlikeli olduğundan kaleye giriş yapılmıyor.

Ardahan Kalesi’ne Nasıl Gidilir;

Ardahan Kalesi, Ardahan ilinin merkezinde Halil Efendi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Şehir merkezinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Adres: Halilefendi, Şehitler Cd. No:240 Ardahan-  Merkez

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.