Armutlu Kaplıcaları Nerede, Nasıl Gidilir, Yalova 2024

Armutlu Kaplıcaları Nerede, Nasıl Gidilir, Yalova 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Armutlu Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kaplıcanın Şifası ve Faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kaplıca, Yalova ilinin Armutlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Armutlu ilçesine bağlı Mecidiye Mahallesinde bulunur. Yalova İl Merkezi’ne 50 km uzaklıkta yer alır. Armutlu İlçe Merkezi’nin 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır.

Armutlu Kaplıcaları 6. Yüzyıldan beri yararlanılmaya devam eden bir şifa kaynağıdır. Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarındandır. Kaplıca çevresi ağaç ve makilerle kaplı bir vadide bulunmaktadır. Kaplıca suları dere yatağı boyuna sıralanmış çok sayıda kaynaktan oluşmaktadır. Yıl içerisinde yerli yabancı birçok kişinin şifa bulmak amacı ile buraya gelmektedir.

armutlu kaplıcaları

Armutlu kaplıcaları

Armutlu kaplıcasının suyun sıcaklığı 57 derecede bulunmaktadır. Kaplıca suları kimyasal sınıflandırma bakımından sülfatlı, bikarbonatlı, klorürlü, kalsiyumlu, sodyumlu ve karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Kaynaklarda mineral miktarı 2100 – 2421 mg. arasındadır. Banyo ve içme kürlerine uygundur. Bu kaplıcalar birçok hastalığa şifa olmaktadır.

              Armutlu Kaplıcalarının Faydaları                      

Kaplıcanın radyoaktivitesi özelliğinden dolayı asidin vücuttan atılmasında, iltihaplı hastalıklar ve kadın hastalıklarında, yaraların iyileşmesinde, mide ve bağırsak hastalıklarında, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların düzenlenmesinde, idrarın sökülmesinde Armutlu kaplıcaları kullanılır.

Ayrıca boyun bel kireçlenmesi ve fıtıkları, kronik bel ağrıları, spor yaralanmaları, felç ve kas romatizması, dolaşım bozuklukları, protez ameliyatı sonrası, idrar yolu iltihabı, çeşitli cilt hastalıkları, sindirim sistemi bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların yanında vücuttaki mineral eksikliği ve solunum sistemi hastalıklarına da faydası vardır.

                      Armutlu Kaplıcaları Konaklama             

Armutlu bölgesinde konaklamak oldukça kolaydır. Bu bölgede birçok otel ve pansiyon yer almaktadır. Her bütçeye uygun konaklama imkânı olması burayı daha çekici bir duruma getirmektedir.

    Armutlu Kaplıcaları Nerede?    

Armutlu Kaplıcaları, Yalova ilinin Armutlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Armutlu ilçesine bağlı Mecidiye Mahallesinde bulunur. Yalova İl Merkezi’ne 50 km uzaklıkta yer alır. Armutlu İlçe Merkezinin 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır.

     Armutlu Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?     

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler için; Yalova İl Merkezi’nden ve Gemlik İlçesi’nden düzenli Belediye otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca yaz aylarında düzenli olarak İstanbul Yenikapı’ dan deniz otobüsleriyle bir saatte ulaşım sağlanmaktadır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler, Armutlu Kaplıcalarına Armutlu ve Yalova–Çınarcık yönlerinden asfalt yolla ulaşılmaktadır.

  • Yalova Armutlu arası yaklaşık 50 km
  • Bursa Armutlu arası yaklaşık 77 km
  • İstanbul Armutlu arası yaklaşık 220 km
  • Kocaeli Armutlu arası yaklaşık 135 km
  • Ankara Armutlu arası yaklaşık 460 km
  • Sakarya Armutlu arası yaklaşık 166 km
  • Eskişehir Armutlu arası yaklaşık 225 km
  • Konya Armutlu arası yaklaşık 580 km
  • İzmir Armutlu arası yaklaşık 400 km
  • Samsun Armutlu arası yaklaşık 750 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.