Arslanhane Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – ANKARA

Arslanhane Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Arslanhane Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

      Arslanhane Cami ve Türbesi Hakkında Bilgiler   

Arslanhane Cami, 13. yüzyılın başında, Selçuklu döneminde yapılmıştır. Ankara‘nın en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Yapıldığı Dönemin mimari özelliklerini yansıtmaktadır.  Cami Ahi Şerafettin tarafından 1289 ile 1290 yıllarında restore edilmiştir. Ahi Şerafettin Cami olarak da bilinmektedir. Ahşap minberi üzerinde yer alan kitabesinden Selçuklu Sultanı Keykavus zamanında ahi kardeşler tarafından yaptırıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Orijinal olan ahşap minberinin sanatkârı Neccar Ebubekir oğlu Mehmet’tir.

             Arslanhane Cami Mimari Özellikleri               

Arslanhane Cami, oldukça sade bir görünüme sahiptir. Tavan kısmı ahşap malzeme kullanarak yapılmıştır ve düzdür. Çatısı kurşunla kaplıdır kiremit de kullanılmıştır. Ancak mihrabı açık mavi çinilerle kaplanmıştır. Bu çinilerin tamamı Selçuklu işçiliğiyle yapılmıştır. Arslanhane Camii mihrabının iki yanı ahşap sütunlarla desteklenmiştir. Caminin minberi de ceviz ağacından yapılmıştır.

Cami üç kapılı bir yapıdadır. Bu kapılar Kuzey, Güney ve Batı olmak üzere üç farklı bakmaktadır.  Yapı toplamda on iki tane pencere ile aydınlatılmıştır. Caminin en dikkat çeken yanlarından biri ise inşa sırasında yapıda kullanılan taşlardır. Yapıldığı bu tarihte çevresinde bulunan çok sayıdaki aslan heykelinden ötürü halk arasında Arslanhane olarak anılmaya başlanmıştır. Roma ve Bizans yapılarına ait olduğu bilinen bu taşların üzerinde aslan motifleri bulunmaktadır.

Arslanhane Cami karşında bir türbe bulunmaktadır. Türbede on tane mezar bulunmaktadır. Türbede yatanlardan bir tanesi ise yapıda çokça emeği geçen Ahi Şerafettin’dir. Türbe Ahi Şerafettin’in adı ile anılmaktadır. Caminin minaresi yine devşirme malzemelerin görüldüğü bir yerdir. Burada Roma ve Bizans devşirme malzeme ile birlikte moloz taş birlikte kullanılmıştır. Minare kuzey cephede bulunan ana kapının yanında yer almaktadır.

           Arslanhane Cami ve Türbesi Nerede?                 

Arslanhane Cami, Ankara ili Altındağ ilçesinde Kale Mahallesi’nde yer almaktadır. Tarihi cami Ulus’a oldukça yakın bir mesafededir.

       Arslanhane Cami ve Türbesi’ne Nasıl Gidilir?      

Ulus’tan veya Sıhhiye’den yürüyerek gidebilirsiniz ancak yollar biraz yokuşlu olduğu için taksi seçeneğini de deneyebilirsiniz. Ulus’ta bulunan Gençlik Parkı’ndan yürüyerek camiye ulaşmanız ortalama on dakika sürecektir. Samanpazarı bölgesine geldiğinizde rahatlıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bu Otobüs hatları Ankara Arslanhane Cami yakınından geçiyor:

Kıızılay – Sıhhıye – Ulus – Mamak arası hizmet veren; 336 – 343 – 375 – 398-3

Dolmuş ile Gidecekler; Sıhhıye üst köprüsü veya Bentderesi olarak bilinen yerlerden geçen MAMAK – ULUS dolmuşları ile ulaşabilirler.

Ankara Arslanhane Cami Durakları

  • 31642 – Ulucanlar 382 metre uzaklıkta, 5 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30059 – Tacettin Dergâhı 613 metre uzaklıkta,10  dk yürüme mesafesindedir.
  • 30066 – Zekai Tahir Burak Hastanesi 842 metre uzaklıkta, 15 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30017 – Yeğenbey Vergi Dairesi 871 metre uzaklıkta, 12 dk yürüme mesafesindedir.
  • 30056 – Tacettin Dergâhı 923 metre uzaklıkta, 15 dk yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.