Artvin Atatürk Heykeli Nerede – Nasıl Gidilir – Türkiye’nin En Büyük

Artvin Atatürk Heykeli Nerede – Nasıl Gidilir – Türkiye’nin En Büyük

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Artvin Atatürk Heykeli Nerede – Nasıl Gidilir – Heykel Ne Zaman Yapılı ve Kim Tarafında Yapıldığı – Heykelin Yüksekliği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Artvin ilinin Atatepe mevkiinde Sıtkı Kahvecioğlu Vakfınca yaptırılan bu Heykel Ülkemizin ve Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli olma özelliğini taşımaktadır. Heykelin yapımında 40 ton çelik ve 10 ton bakır ve 10 ton farklı materyaller kullanılmıştır.

19 Mayıs 2012’de törenle açılışı yapılan Atatürk Heykeli, 22 metre yüksekliğinde ve 55 Ton ağırlığındadır. Atatepe 2016 yılında Artvin Belediyesine devredildi.

Atatürk‘ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde Afyon Kocatepe’deki bir duruşunu simgelemektedir. Heykelin yanında ayrıca, 216 metre yüksekliğinde Türk Bayrağı dalgalanmaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykeli

Atatürk Heykeli, Artvin Belediyesine Ait Atatepe Sosyal tesisinin üstüne yapılmıştır, bu sayede yüksekliği daha da artmış ve Tüm Artvin’den görünür hale gelmiştir. Bu sosyal Tesiste, restoran, kafeterya, mescit ve tuvalet bulunmaktadır. Aracınızla sosyal tesisin önüne park edebilirsiniz.

Tanıtım eksikliğine rağmen Atatepe’nin bir yılda şehrin gözde turizm merkezi haline geldiğini vurgulayan Kocatepe, Atatepe’nin tanıtımına katkı sağlamak için her yıl 10 Kasım’da kent merkezinden bölgeye uluslararası yarı maraton ve halk koşusu yapmayı planlanmaktadır.

                          Atatürk Heykeli Nerede?                               

Bu  heykel Artvin ilinin Merkeze bağlı Şehitlik Köyünde yer almaktadır. Şehitlik köyü sınırları içerisinde bulunan Atatepe mevkiinde yer almaktadır.

              Artvin Atatürk Heykeli’ne Nasıl Gidilir?              

Artvin ilinin Atatepe mevkiinde bulunan heykele Artvin şehir merkezinden Halitpaşa Caminin yanından giden Yurttaş Saraç caddesi ve devamında Yusufeli Caddeleri takip edilerek ulaşabilirsiniz. Araçlar için otopark bulunuyor. Navigasyon ile gitmek isterseniz altta bulunan harita yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.