Artvin’in En İyi 10 Piknik Alanı – Artvin’de Piknik Yapılacak Yerler

Artvin’in En İyi 10 Piknik Alanı – Artvin’de Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Artvin’in En İyi 10 Piknik Alanı – Mangal & Piknik Yapılacak Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1) Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası Artvin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Yayla Artvin’in güneybatısında bulunmaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 7 km mesafededir. Ortalama 20 dk yol alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu Yayla, 1250 metre yükseklikte olup görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir.  Bu yaylayı diğer yaylalardan ayıran özellik yaylada yapılan şenliklerdir.  Her yıl düzenli olarak haziran ayının sonunda Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali yapılır. Bu şenlikte boğa güreşi, karakucak güreşler, folklor gösterileri ve müzik şenlikleri düzenlenir. Ayrıca burada Off-Road yarışları da organize edilmektedir. 5. Uluslararası Off-Road yarışları burada düzenlenmiştir. Böylece dünyadaki spor tutkunlarının bakışlarını üzerine çekmeyi başarmıştır. Acısu, Yalnızhasan ve Cıskaro adı verilen bu şifalı sular da buraya gelen ziyaretçilerden ilgi görmektedir. Kafkasör Yaylası Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

2) Hatila Millî Parkı

Millî Parkı, Artvin merkez ilçe sınırları içerisinde Hatila Vadisindeki Hatila Deresi ve birçok derenin birleşmesiyle oluşmaktadır. Artvin il merkezinden 10 km uzaklıktadır. Vadi,  1994 yılında milli park ilan edilen Vadinin Yüz ölçümü 16.944 hektardır.

Milli Parkı 170 metre yükseltiden başlayarak 3224 metre  yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Vadinin genel yapısı, V tipi, dar tabanlı genç vadi özelliğindedir.

Hatila Vadisi, zengin bir Fauna da içermektedir. Bu Fauna içerisinde en çok rastlanan Yabani Türleri; Ayı, Domuz, Tilki, Porsuk, Yaban Keçisi, Sansar, Atmaca, Kartal, Çakal ve Hopa Engereğidir.

                  Cam Seyir Terası                    

Hatila Vadisinde 2016 yılının başlarında açılan Cam Teras büyük ilgi görmektedir. Bu Muhteşem güzelliği tepeden bir noktadan görmek çok keyif vermektedir.  Cam Teras, Toprak ile Cam Teras arası 15 metredir, Cam Seyir Terası toplamda 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişliktedir. 50 metrekare cam alana sahiptir. Cam Terasa çıktığınızda yer ortalama 220 metre yükseklikte güzel bir manzaraya sahiptir. Hatila Vadisi Cam Seyir Terası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Artvin

3) Fatih Mesire Alanı

Fatih Mesire Alanı Artvin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Mesire Alanı Artvin-Ardunç-Şavşat Varyant Yolu üzerinde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 18 km mesafededir. Ortalama 30 dk yol alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mesire alanı 2008 yılında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hizmete açılmıştır. Deriner Barajı gövde sahasının üst kotlarında bulunan Mesire Yeri çok etkileyici bir Seyir Terasıdır. Burada hem manzaranın tadına varabilir hem de fotoğraf çekme şansına sahipsiniz. Yaklaşık olarak 200 metre yüksekliğe sahiptir. Yerli ve yabancı turistler yoldan geçerken burada mola vermeden gitmemektedirler.

 Fatih Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

4) Çoruh Park 

Çoruh Park Artvin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Mesire Alanı Şehrin girişinde yer almaktadır. Çoruh Nehri kenarında bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık 6 km mesafededir. Yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Park 57 Bin metre karelik alanda Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Deriner Barajı Rekreasyon çalışmaları kapsamında 10 Ekim 2016’da hizmete sunulmuştur. Bünyesindeki restoran, cafe, mescit, büfe, asansör kulesi, otopark, ışıklı gösteri havuzu, piknik alanları, seyir terasları, amfi tiyatro, yürüyüşü yolları ve çocuk oyun alanı ile vatandaşların sosyal aktivitelerini gerçekleştirdiği en önemli alandır.

Burası şehir merkezinde olması sebebiyle en çok ilgi gören alanlardandır. Artvin’in en sosyal alanı olan park İki asma köprüyle Çoruh Üniversitesi Şehir Yerleşkesi kampusu ile bağlantılı bir haldedir. Ayrıca burada su sporları yama şansına da sahipsiniz. Çoruh Park Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir

5) Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin ilinin Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz bölgesinin saklı kalmış cennetlerinden sadece bir tanesi. Muhteşem doğasıyla gelip görülmesi gereken yerlerin en başında olmalı. Artvin’de iki adet Karagöl bulunuyor. Borçka’da yer alan gölün dışında birde Şavşat’ta Karagöl bulunuyor. İki muhteşem Karagöl ikisini de gezmenizi öneriyoruz.

Borçka Karagöl, Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında bulunan bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başında, Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünün kapanması sonucu meydana gelmiş set gölüdür.

Borçka Karagöl, 2002 Yılında Bakanlar Kurulu bölgeyi tabiat parkı olarak ilan etmiştir. Borçka Karagöl Tabiat parkı 368 hektar alana sahiptir. Göl ve çevresi toplamda 5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Borçka Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

6) Lelvant Piknik Alanı

Lelvant Mesire Alanı Artvin ilinin Şavşat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mesire Alanı Artvin – Ardahan yolu üzerinde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 87 km, Şavşat ilçe merkezine ise 16 km mesafede yer almaktadır.

Havası doğası harika bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle şehrin kalabalığından bunalmış kişiler için harika bir yerdir. Devasa çam ağacı ormanı ile çevrili bir alanda yer almaktadır.

Mesire alanı içerisinde Yürüyüş yolları, çocuk oyun parkları, çardaklar, çeşmeler, WC ve mangal yerleri bulunmaktadır. Burası doğa yürüyüşü ve piknik yapmak için çok güzel bir yerdir. Üstü kapalı çardaklar da var masalı çardaklarda var ama çam ağaçlarının altında da piknik yapılmaktadır. Çocuklu aileler tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca doğa fotoğrafçıları tarafından da ilgi görmektedir. Köpeklere uygun bir alan. Lelvant Piknik Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

7) Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin ilinin Şavşat ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karagöl Sahara Milli Parkı, 1994 yılında milli park statüsüne alınmıştır. Karagöl, yamaç araziden kopan heyelan kitlesinin vadi önünü kapaması sonucu suların birikmesiyle oluşmuştur. Karagöl’ün toplam alanı 5 hektar ve en derin noktası 33 metredir.

Millî Parkı, Türkiye bulunan 40 tane Millî Parktan birisidir ve iki ayrı sahadan oluşur: Bunlar Karagöl ve Sahara Yaylası‘dır. Park Alanı toplamda 3 bin 251 hektarlık alana yayılmıştır.

Ülkemizde Karagöl ismiyle anılan birçok göl vardır, ama milli park konumunda olduğu için Şavşat’ta bulunan Karagöl diğerlerinden ayrılmaktadır. Göl’ün en ilgi çeken yapısı, Göl’e Japon Balığı dediğimiz akvaryum balıkları bırakılması ve zamanla balıklarının göl çoğalması ve burada yaşamasıdır.

Karagöl yaklaşık olarak 1600 metre yükseklikte olduğundan dolayı biraz soğuk olabilir. Bölge Milli Park olduğundan dolayı yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Milli Park Çevresinde hiçbir işletme yok, gelirken hiçbir şey unutmayın. Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

8) Kamilet Vadisi – Mençuna Şelalesi

Kamilet Vadisi, Artvin ilinin Arhavi ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Arhavi merkezden 15 Km uzaklıktadır. Kamilet Vadisi uzunluğu yaklaşık 30 km’dir. Doğası ile bizleri her zaman kendine hayran bırakan Karadeniz bölgesi, Bizlere muhteşem bir doğa mirası daha sunmaktadır. Arhavi ilçesinin en çok ziyaret edilen yerleri arasında üst sıralarda bulunuyor desek yanlış olmaz. Patika yoldan yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayakkabı seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Vadisi içerisinde yer alan Mençuna Şelalesi…

Kamilet Vadisi, bünyesinde bulunan 1100 civarında bitki çeşidiyle dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin 34 ekolojik bölgesini arasında yer almaktadır. Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi listesinde yer alan 87 tür Türkiye’de bulunmaktadır. Bunlardan üç tanesi Maviyemiş, noktalı orkide ve yabani sıklamen Kamilet Vadisinde yer almaktadır.

Yeşilin her tonunu barındıran Vadi, el değmemiş doğal ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi çifte köprüsü, şelalesi, Yürüyüş Parkuru, Piknik ve Kamp Alanları ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir. Kamilet Vadisi – Mençuna Şelalesi – Çiftekemer Köprüsü – ARTVİN

9) Maral Şelalesi

Şelale, Artvin ilinin Borçka ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Borçka ilçesi Camili Havzası’nda Karçal Dağları’nda Maral Deresi üzerinde bulunmaktadır. Şelalenin Camiler Köyüne 7 kilometre Borçka ilçe merkezinden ise uzaklık 55 kilometredir.

Maral Şelalesi, tek bir eğim kırıklığından, 65 metre yükseklikten düşmektedir. Şelalenin üzerinde bulunduğu Maral Deresi, Macahel Deresinin bir koludur. Macahel Deresi, yaklaşık olarak 45-50 km2 genişliğindeki havzanın sularını toplamaktadır.

Çok sayıda yan kolu ile birlikte çevre sularını toplayarak Gürcistan sınırına girmekte ve orada Çoruh Nehri ile birleşerek Karadeniz’e ulaşmaktadır. Maral Şelalesi’nin sularının düştüğü yerde 2,5 m genişlik, 2,5 metre derinlik ve 40 m2 alana haiz dev kazanı meydana gelmiştir.

Maral Şelalesinin de içinde bulunduğu bu bölge çok zengin bitki çeşitliliğine sahiptir. Bu yüzden Macahel Biyosfer Rezerv Alanı olarak ilan edilmiştir. Macahel, 2005 yılında UNESCO tarafından yürütülen İnsan ve Biyoküre Programı kapsamında ülkemizin ilk biyosfer rezerv alanıdır.

Maral Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ARTVİN

10) Deliklikaya Şelalesi Murgul

Şelale, Artvin ilinin Murgul ilçesine bağlı Başköy’de bulunan bu yer, etrafı çam ağaçlarıyla çevrili ormanlık bir alanda bulanan kaya parçasının, Zaman içerisinde doğal yollarla kayanın ortasının delinmesi ve akan sularında bu delikten geçerek oluşturduğu doğal güzelliktir.

Halk arazında Deliklikaya olarak bilinen bu yer yaklaşık 7 metre yükseklikten, yüzük şeklindeki kayadan aşağı düşmesi olayıdır. Deliklikaya Şelalesi İzleyenlere aynı zamanda görsel bir şov sunmaktadır. Bu doğal güzellik yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlenmektedir.

Zorlu bir yolculuk sonrası ulaşabildiğiniz bu tabiat harikası yer, başta fotoğraf çekmeyi seven doğa tutkunları olmak üzere, mesire alanı, kamp alanı ve güzel yürüyüş alanlarıyla görülmesi gereken bir yerdir. Deliklikaya Şelalesinin bulunduğu alanda yaz aylarında işletilen belediye tarafından küçük bir tesis kurulmuştur, içerisinde lavabo ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu alan içerisinde piknik yapmak isteyenler için bırakılmış birkaç masada bulunmaktadır. Murgul Deliklikaya Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Artvin’in En İyi 10 Piknik Alanı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.