Aşıkpaşa Tabiat Parkı Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kırşehir

Aşıkpaşa Tabiat Parkı Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kırşehir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aşıkpaşa Tabiat Parkı Nerede Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Aşıkpaşa Tabiat Parkı                                

Aşıkpaşa Tabiat Parkı Kırşehir ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kırşehir İl Merkezine 2 km mesafede Ankara-Kayseri karayolunun doğusunda yer almaktadır.

Saha Kırşehir İl Merkezinde tek ormanlık alanı 100. Yıl Çamlık Ormanı’nın güney kesimindedir. Rekreasyon alanı potansiyeline sahiptir. Saha şehir stresinden kaçmak isteyenlerin talebi ile karşı karşıyadır. 06.01.2010 tarihinde “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiş olup, yaklaşık 131 ha alana sahiptir.

Tabiat Parkı halihazırda rekreasyonel kullanım alanına sahiptir. Bu amaçla alanda, İdari donatılar, rekreasyonel faaliyetler ile teknik altyapıya yönelik çalışmalar yapılarak hizmete girmiştir. Sahanın ana yola yakınlığı ve Kırşehir’in merkezinde başka ormanlık bir alanın bulunmaması nedeniyle ziyaretçi kullanımları açısından önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Tabiat parkının arazisi yörede tabiat parkı bakımından önemli bir peyzaj kaynak değerine sahiptir.

Ankara- Kırıkkale ve Kayseri karayolu bağlantılarıyla Orta Anadolu Bölgesi, Nevşehir – Niğde – Adana karayolu bağlantısıyla Akdeniz Bölgesi ve Yozgat- Samsun karayolu bağlantısı ile Karadeniz bölgeleri arasında bir kavşak noktasında yer alır. Ortalama yüksekliği 1070 m. rakım 1040 ve 1100 m. arasında değişmektedir. Bir plato görünümüne sahip olan arazi birkaç kuru dere ile yarılmış az engebeli durumdadır. Kırşehir deresi (Kılıçözü Deresi) su toplama alanı içerisindedir.

Tabiat Parkına gelen ziyaretçiler ile Tabiat Turizmi faaliyetleri için; İdari-Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Tabiat Müzesi, Kır lokantası, Wc’ler, Çeşmeler, Spor Destek Ünitesi, Tenis Kortu, Basketbol/Voleybol Sahası ile Çocuk Oyun Alanları, Fitness Alanı, Mini Futbol Çim Sahası, Kafeteryalar, Büfeler, Yürüyüş Yolları bulunmaktadır.

        Aşıkpaşa Tabiat Parkı Giriş Ücretleri 2023           

Kişi başı: 12TL

Kişi başı indirimli: 6 TL

Bisiklet : 12TL

Motorsiklet ve ATV: 25 TL

Otomobil, kamyonet: 40 TL

Minibüs: 110 TL

Midibüs: 180 TL

Otobüs :360 TL

                   Aşıkpaşa Tabiat Parkı Nerede?                       

Tabiat Parkı Kırşehir ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kırşehir İl Merkezine 2 km mesafede Ankara-Kayseri karayolunun doğusunda yer almaktadır.

Saha Kırşehir İl Merkezinde tek ormanlık alanı 100. Yıl Çamlık Ormanı’nın güney kesimindedir.

              Aşıkpaşa Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?                 

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler konum bilgisini kullanarak ulaşım sağlayabilir. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler için ise İl Merkezinden şehir içi taşımacılık ile sağlanmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.