Aslantepe Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Aslantepe Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aslantepe Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir? – Malatya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Aslantepe Ören Yeri Nerede;

Aslantepe Höyüğü, Malatya ilinin Battalgazi ilçesi Orduzu Mahallesinde bulunmaktadır. Aslantepe Höyüğü’ nün Kültür Dolgusu 30 metre yüksekliğindedir. M.Ö. 5000 yıllarında M.S. 11 yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.  Sizlere bu ören yeri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Aslantepe Ören Yeri Hakkında;

Aslantepe, M.S. 5-6 yüzyıllar arasında Roma Köyü olarak kullanıldıktan en son Bizans Nekropolü olarak yerleşimini tamamlamıştır. 1930 yılında Fransızlar tarafından yapılan kazıda taş üzerine yapılmış kabartmalar, dekore edilmiş avlu, giriş kapısının yanında iki Arslan heykeli, kral heykeli ve Geç Hitti sarayı bulunmuştur. Saymış olduğumuz eserler 1930 yıllarında Malatya ilinde müze olmadığı için Ankara’ya taşınmıştır. Ankara’da Anadolu Medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’deki 13 kültürel miras alanı için UNESCO’ya başvuruda bulunarak, bu alanların UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasını talep etmiştir. Bu listede Aslantepe Ören Yeri’de bulunuyor.  UNESCO Dünya Mirası Merkezince yapılan değerlendirmeler sonucunda M.Ö 4000-5000’ne tarihlenen Aslantepe Dünya Kültür Mirası geçici listesine alınmıştır.

OKUMALISIN  Lamos Kanyonu Nerede - Nasıl Gidilir?

Aslantepe Ören Yerinin Dünya tarihi için önemi :

1- ilk savaş aletleri burada bulunduğu için savaşın başladığı yer olarak bilinir.
2-Dünyanın ilk kerpiç sarayını burada bulunur,
3-Ticarette ilk defa mühür kullanıldığı için, Medeniyetin doğuşu olarak kabul edilir.

Aslantepe Ören Yeri Giriş Ücreti;

Aslantepe Ören Yerine Giriş ücretsiz. Yaz aylarında 09:00-19:00 saatleri arasında açıktır. Kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Aslantepe Ören Yerine Nasıl Gidilir;

Aslantepe Höyüğü, Malatya ilinin Battalgazi ilçesi Orduzu Mahallesinde bulunmaktadır. Malatya il merkezinden gidecek olanlar (Malatya Valiliğinin oradaki Sivas caddesinden), Battalgazi ilçe yoluna girdikten sonra, Göztepe sapağından sağa doğru dönerek Orduzu yoluna doğru girerek ören yerine ulaşabilirler. Yol boyunca aydınlatıcı tabelalar bulunuyor.

Aslantepe Ören Yeri-Malatya arası yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Arabayla 10 dakikada gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.