Astım Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? Mersin – Silifke Gezi Rehberi

Astım Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? Mersin – Silifke Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Mersin’in önemli bir yeri  olan Astım Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? Mersin – Silifke Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Astım Mağarası Hakkında;

Astım Mağarası ’da Cennet-Cehennem obruklarının 300 metre kuzey-batısında bulunmaktadır. Cennet Cehennem Obruklarını gezmek için gittiğinizde bu mağarayı da kesinlikle ziyaret edin. İçine demir bir merdivenle inilmekte olup mağaranın oluşumu 3. jeolojik döneme kadar uzanmaktadır. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler silis minerallerinin birikmesiyle oluşmuş çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür.

Mağara nem oranı yazın % 85, kışın % 95′ e kadar ulaşmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi mağara havasının astımlılara iyi geldiği inanıldığı için bu ad verilmiştir. Astım Mağarası çevresindeki ağaçlara yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından bezler bağlanarak dilek dilendiğinde dolayı Dilek mağarası olarak da bilinmektedir.

Astım Mağarasında Ne Yenilir?

Cennet – Cehennem Obruklarının bulunduğu yer de ve Astım Mağarası’nın dinlenme yerinde cafeler bulunmaktadır. Burada saç kavurması, gözleme yayık ayran içebilir alışveriş yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde giderseniz yol üstünde yörük çadırlarında köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

OKUMALISIN  Karadere Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

Astım Mağarası Giriş Ücreti 2020

Astım Mağarası Giriş Ücreti 35 TL’dir.(Aynı Bilet ile Cennet Cehennem Ören yerini de ziyaret edebilirsiniz.)

Astım Mağarası Ziyaret Saatleri

Yaz saati ziyaret saatleri, 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:00, 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

kışın ziyaret saatleri, 3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30, 3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Kapanış Saati: 16:30

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği gün ve saat hariç diğer günler açıktır.

Astım Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu Mahallesinde bulunmaktadır. Cennet – Cehennem Obrukları Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Silifke – Mersin kara yolunun 20 km’sinden kuzeye ayrılan 2 km. lik dağ yoluyla Astım Mağarasına ulaşıyorsunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.