Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ata Anı Evi Nerede – Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ata Anı Evi

Ata Anı Evi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi(köyü) Belkahve Mevkiinde bulunmaktadır. İzmir merkeze yaklaşık olarak 24 km mesafede bulunmaktadır. Bornova ilçe merkezine ise 17 km mesafededir. Ata Anı Evi Belkahve’de Bornova Belediyesi tarafından 9 Eylül 2016 tarihinde açılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’in kurtuluş günü kenti ziyaret etmesi sebebiyle burada açılmıştır.

Buraya ziyarete gelenlerin tarihe yolculuk yapması için de çeşitli filmlerin izletilmesini ve savaştan kalma eşyaları sergilenmektedir. Türk Süvari Birlikleri’nin İzmir’e girişi sırasında dikilen Kuvay-i Milliye dönemi Türk Bayrağı, dürbünü, kalpağı ile Türk subay kılıcı, süngüleri, tüfeği, mermiler ve yine Türk askerlerine ait kütüklük ve harita çantası gibi işgal yıllarına ait eserler sergilenmektedir.

Ayrıca kitaplığın arkasında bulunan gizli bölümde ise döneme ait kahve fincanları ile gramofon, savaş planları, Sevr Anlaşması’nın ilk haritası, istiklal madalyaları, döneme ait şamdan telefon ve daktilo ile ilk baskı ‘Nutuk’ kitabı bulunmaktadır.

OKUMALISIN  İzmir Teleferik Balçova Nerede - Nasıl Gidilir?

Vali Kazım Dirik’in 1926 ile 1928 yılları arasında Belkahve’de bulunan çeşmenin alınlığına koydurduğu ve daha sonra Mahallesi Camii bahçesinde bulunarak korumaya alınan kitabe Anı Evinde yer al maktadır. Bu kitabede Arap harfleriyle, ‘Vatanın ruhu büyük Gazi. Düşman ordusunu denize atarken bu çeşmenin bulunduğu Belkahve ’den İzmir ve denizi temaşa buyurmuşlardır’ ifadesi yer almaktadır. Buraya gelenleri bir de sürpriz bekliyor. Özel bir sistemli 2 koltuktan oluşturulan köşede isteyenler Atatürk ile yan yana oturuyormuş gibi fotoğraf çekilebiliyorlar.

Ata Anı Evi Nerede?

Ata Anı Evi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bornova ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi(köyü) Belkahve Mevkiinde bulunmaktadır. İzmir merkeze yaklaşık olarak 24 km mesafede bulunmaktadır. Bornova ilçe merkezine ise 17 km mesafededir.

Ata Anı Evi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Bornova merkezden gelenler D300/E96 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

İzmir merkezden gelmek isteyenler ise D300 ve Ankara Asfaltı Cad. /E96 rotasını izleyerek ulaşım sağlayabilirler.

OKUMALISIN  Azdavay Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Kavaklıdere mahallesine giden servilerle ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.