Atakule – Alışveriş Merkezi Nerede-Nasıl Gidilir?

Atakule – Alışveriş Merkezi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Atakule – Alışveriş Merkezi Nerede-Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Atakule – Alışveriş Merkezi

Atakule Alışveriş Merkezi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Cinnah Caddesinin sonunda Çankaya Caddesi ile kesiştiği yerde bulunuyor. Konum itibariyle çok kolay bir yerde bulunan Atakule Aynı zamanda Ankara’nın en meşhur Alışveriş Merkezidir aslında. Döner Kulesi, kulenin restoranlı ve seyir bölümüyle Ankara da bulunan en ilgi çekici yapıdır.

Atakule Tarihi ve Hakkında Kısa Bilgiler;

8.Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL tarafından veriler bir talimatla yapılan bu yapı, 13 Ekim 1989 tarihinde Ankara’nın başkent oluşunun 66. yıl dönemine denk gelen günde Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL tarafından yapılan görkemli bir açılışla Türkiye’nin ve Ankara’nın ilk Alışveriş Merkezi olarak kapılarını halka açmıştır.

Atakule, 125 metre yükseklikte ile muhteşem bir Ankara manzarası sunuyor. İçinde bulunan asansör sayesinde kuleye çıkılabiliyor. Atakule uzun bir tadilat sonrası kapılarını açsa da hala Kule hizmete girmedi, Yetkililerle yaptığımız görüşmede 2020 yılında ancak açılacağını söylediler.

Atakule aynı zamanda bir alışveriş merkezi olduğundan içerisinde yemeden içmeye, kıyafetten, kozmetik dükkânlarına ve sayamadığımız ve reklam olmasın diye söyleyemediğimiz birçok kaliteli dükkânı içerisinde barındırıyor.

OKUMALISIN  Denizli Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir?

Ankara’nın simgesi haline gelen Atakule’den Ankara’nın büyük bir bölümü görünmektedir. Eğer kule açılırsa buraya gelip bu güzel manzarayı kuş bakışı izlemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca, Yapılan tadilat sonrasında Yeni eklenen ışıklandırmalar ve girişe asılan devasa led ekran ile adeta eski günlerini aratmayacak güzelliktedir.

Atakule Danışma: 444 6 282

Atakule ismi Nereden Geliyor? Kim Koydu?

Cumhurbaşkanı Turgut Özal,  büyük önem verdiği bu kuleye ilk zamanlar, ‘süper alışveriş merkezi’ ya da ‘döner kule’ olarak düşündüler daha sonra kulenin adında ATA isminin de geçmesi yönünde oy kullanan vatandaşlar Atakule olarak belirlenmesini istemiştir.

Kulenin mimarı ise Ankaralı bir mimar olan Ragıp Buluç’tur.

Atakule’ye Nasıl Gidilir;

Atakule, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Gazi Osman Paşa Mahallesinde bulunmaktadır.

Atakule Botanik Parkı ve Seğmenler Parkı olarak bilinen yerin hemen üstündedir. Yürüyerek gidebileceğiniz mesafe olarak bakabilirsiniz.

Aracınızla gidecekseniz, Kızılay dan, Kuğulu parka doğru devam ettikten sonra Kuğulu park kavşağından cınnah caddesine doğru alt köprüden geçerek devam ediniz, cinnah caddesini olarak bilinen dik rampanın en sonunda bulunuyor.

OKUMALISIN  Tuğ Tepesi Seyir Terası Nerede-Nasıl Gidilir?

Otobüsle gidecekseniz,  Ulus, Sıhhiye ve Kızılay’dan Çankaya yönü duraklarından 185, 408 ve 413 numaralı otobüslere binerek ulaşabilirsiniz.

Dolmuşla gitmek isterseniz, Güvenpark’tan kalkan dolmuşlara binerek rahatça gidebilirisiniz.

Kızılay Meydanından Taksiye bindiğiniz takdirde ise 20 TL ücret ödersiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.