Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Çanakkale

Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kale Ne Zaman Yapıldığı ve Kim Tarafından Yapıldığı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Atikhisar Kalesi, Çanakkale il merkezinde Atikhisar Barajının hemen yanında bulunmaktadır. Çanakkle ilinde bulunan tarihi 25 kaleden biridir. Kale, Hem tarihi hemde Muhteşem Manzarası hemde  ile keşfedilmemiş güzelliktedir.

Sarıçay Vadisine hakim bir konumda olan bu kale ismini hemen yanında bulunan barajdan almaktadır. Halk arasında Gavurhisarı ismi ile de bilinmektedir.Yaklaşık 40 metre yükseklikte bir ana kaya üzerine kurulmuştur. İç içe iki bölümden oluşan kalenin giriş kısmı kuzey taraftadır.

Kalenin yüksek bir kaya üzerine yapılması ve gözetleme kulelerinin bulunması yapılış amacının bölgeyi koruma ve gözetleme amacıyla yapıldığını göstermektedir. Çanakkale Boğazından geçerek Troas ve Mysia Bölgelerini birbirine bağlayan güzergahı kontrol etmek amacıyla yapıldığı söyleniyor. Pers uygarlığının M.Ö 6.yy’da bölgeyi kontrol etmek için kullandığı bir üst olmuştur.

Kalenin Duvar kısmı Moloz taştan yapılmıştır. Kale, Mimari özelliği incelendiğinde Geç Roma Döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale’nin içindeki seramikler incelendiğinde ise M.Ö 6 ve 10.YY arasında yapılan yapı örneklerine rastlanılmıştır.  Kale’de ayrıca 2 metre yükseklikte bir Tümülüs kalıntısı da bulunuyor.

       Atikhisar Kalesi ve Çevresinde Neler Yapılır?      

Atikhisar Kalesi, yüksek bir konumda olması bizlere görsel bir manzara sunuyor. Burada oturup eşsiz manzaranın seyredebilirsiniz. Baraj Gölü Üzerinde uçan kuşları seyredebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sizlere harika kareler çıkacaktır. Doğa yürüyüşü yapmak isterseniz eğer, yanınıza sağlam bir spor ayakkabı ve Su almayı unutmayınız.

                       Atikhisar Kalesi Giriş Ücreti                      

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                 Atikhisar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                

Atikhisar Kalesinin bulunduğu yer Çanakkale il merkeze 6 km uzaklıktadır. Çanakkale-Çan yolu üzerinde yer almaktadır. Atikhisar kalesine gitmek için; Çanakkale ilinden Çan yoluna doğru devam ettiğinizde Kayadere köyü tabelasını göreceksiniz, bu yoldan devam edin ve toprak yola girin. Bu yolun sonuna aracınızı bırakıp yaklaşık 500 metre tırmanmanız gerekecektir.

Şahsi aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

TOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.