Anasayfa / Çanakkale / Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Atikhisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Çanakkale’de  Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Atikhisar Kalesi, Çanakkale il merkezinde Atikhisar Barajının hemen yanında bulunmaktadır. Çanakkle ilinde bulunan tarihi 25 kaleden biridir. Kale, Hem tarihi hemde Muhteşem Manzarası hemde  ile keşfedilmemiş güzelliktedir.

Atikhisar Kalesi Hakkında;

Sarıçay Vadisine hakim bir konumda olan bu kale ismini hemen yanında bulunan barajdan almaktadır. Halk arasında Gavurhisarı ismi ile de bilinmektedir.Yaklaşık 40 metre yükseklikte bir ana kaya üzerine kurulmuştur. İç içe iki bölümden oluşan kalenin giriş kısmı kuzey taraftadır.  Kalenin yüksek bir kaya üzerine yapılması ve gözetleme kulelerinin bulunması yapılış amacının bölgeyi koruma ve gözetleme amacıyla yapıldığını göstermektedir. Çanakkale Boğazından geçerek Troas ve Mysia Bölgelerini birbirine bağlayan güzergahı kontrol etmek amacıyla yapıldığı söyleniyor. Pers uygarlığının M.Ö 6.yy’da bölgeyi kontrol etmek için kullandığı bir üst olmuştur.

Kalenin Duvar kısmı Moloz taştan yapılmıştır. Mimari özelliği incelendiğinde Kale, Geç Roma Döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale’nin içindeki seramikler incelendiğinde ise M.Ö 6 ve 10.YY arasında yapılan yapı örneklerine rastlanılmıştır.  Kale’de ayrıca 2 metre yükseklikte bir Tümülüs kalıntısı da bulunuyor.

OKUMALISIN  Çamlıpınar Göleti Dipsizgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Düzce?

Atikhisar Kalesi ve Çevresinde Neler Yapılır?

Atikhisar Kalesi, yüksek bir konumda olması bizlere görsel bir manzara sunuyor. Burada oturup eşsiz manzaranın seyredebilirsiniz. Baraj Gölü Üzerinde uçan kuşları seyredebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sizlere harika kareler çıkacaktır. Doğa yürüyüşü yapmak isterseniz eğer, yanınıza sağlam bir spor ayakkabı ve Su almayı unutmayınız.

Atikhisar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Atikhisar Kalesi, Çanakkale il merkeze 6 km uzaklıkta bulunuyor. Çanakkale-Çan yolu üzerinde yer almaktadır. Atikhisar kalesine gitmek için; Çanakkale ilinden Çan yoluna doğru devam ettiğinizde Kayadere köyü tabelasını göreceksiniz, bu yoldan devam edin ve toprak yola girin. Bu yolun sonuna aracınızı bırakıp yaklaşık 500 metre tırmanmanız gerekecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir