Anasayfa / Ankara / Augustus Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Augustus Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Augustus Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir? Ankara Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Augustus Tapınağı Hakkında;

Ankara ilinin Altındağ ilçesi Ulus semtinde yer alan ve iki bin yıl öncesine uzanan tarihi ile Ankara’nın en eski tarihi kalıntılarından birisidir. Yapılış tarihi tam bilinmemekte olan tarihi kalıntı Roma İmparatorluğundan Augustos tarafından Kybele ve Men Kutsal alanının üzerine muhtemelen İ.Ö. 25-20. Yüzyıllarda yapılmıştır.

 

Tapınak, Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand’ın talimatıyla Anadolu’ya gelen Hollandalı Busbecque tarafından keşfedilen tapınak, 1930’da Dr. Hamit Zübeyr Koşay başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gün ışığına çıkartılmış.

Tapınağın kitabesinden, Avgustus ve Roma’ya ithaf edilen tapınağın İmparator Tiberyus zamanında yapılmış olduğu anlaşılmakta. Avgustus rahiplerinin burada sadece bir yıl görev yaptığı söyleniyor. Mabed duvarındaki bir kitabede rahip adları belirtilirken, Livia Avgusta adı da geçmektedir. İmparator Avgustus’un M.S.14 yılında öldüğü bilinmektedir. Halbuki imparatoriçenin Avgusta ünvanını kullanması imparatorun vasiyetnamesi gereği gerçekleştiği bilinmektedir. Yine bu kitabede Albiyoriks adındaki rahibin, mabede Livia Avgusta ile Kayserin heykelini diktirmiş olduğu da belirtilmektedir.

OKUMALISIN  Çamlıdere Aluçdağ Milli Park ve Mesire Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Hristiyanlar tarafından kiliseye dönüştürülen tapınağın kuzeybatı köşesine 15. yüzyılda Hacıbayram Camisi eklenmiştir. Tapınak kısa yanlarında 8, uzun yanlarında ise 15 sütunu kapsayan korinth düzenindeki bir peristasis ile çevrilmiştir. İki yan duvarı ile kenarları işlemeli olan kapı kısmı eski hali ile ayakta duruyor. Bu büyük ve görkemli kapıdan kutsal yapının iç bölümüne ve pronaos denilen üstü kapalı bir geçide ulaşılır. Tapınağın öteki ucunda ise anteler arasında korinth düzeninde iki sütunu bulunan opisthodomos yer alır. Tapınağın duvarlarında, İmparator Agustus tarafından ölümünden sonra Ocak Rahibeleri’ne teslim edilen dört belgeden, yaşamı boyunca yaptığı işleri anlatan index rerum gestarum adlı son belge Yunanca ve Latince yazılmış olarak yer alır.

Augustus Tapınağı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Giriş Ücreti Bulunmamaktadır. Hacı Bayram Veli Cami ve Türbesi yanında bulunan bu yeri istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

Augustus Tapınağına Nasıl Gidilir?

Augustus Tapınağı, Ankara ilinin merkez ilçelerinden Altındağ’a bağlı Ulus Semti’nde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesi’ndeki tarihi yapıya özel araç ve toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşılabiliyor.

OKUMALISIN  Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer?

Metroyu kullanacak kişiler ile Ulus Durağından indikten sonra Heykel çıkışından çıkarak Heykele geldikten sonra sol tarafta bulunan İş Bankası Müzesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında geçerek Hacı Bayram Camisi içerisindeki  Augustus Tapınağına ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir