Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Nerede – Nasıl Gidilir?

Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Nerede – Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vereceğiz.

Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı), İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde, adanın güneydoğu kıyısında yer alır. Çam Limanı Yolu mevkiinde yer almaktadır.

Aya Yorgi Manastırı yüksek bir yamaca yapıldığından dolayı aynı zamanda “Uçurum Manastırı” olarak da adlandırılmaktadır. Manastırın 16. yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilmektedir. Pembe renkli bir mimari ve ağaçların arasındaki muhteşem manzarası ile hem doğaya hem de tarihi bir yapıya tanıklık etmenize olanak tanıyor.

Yurt dışındaki bazı kaynaklara bakıldığında veba salgınında İstanbul’da yaşayan Rumlar bu manastıra sığınmıştır. 1882 yılında çıkan yangında manastır büyük bir hasar görmüştür. İçinde barındırılan birçok eşyanın yanmasından sonra yapılan ikonalar Ruslara aittir.

Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Nerede?

Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı), İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde, adanın güney kıyısında yer alır. Çam Limanı Yolu mevkiinde yer almaktadır.

Aya Yorgi Manastırı (Uçurum Manastırı) Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Karadere Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Eminönü’nden Gidecekler;

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Kadıköy’den Gidecekler;

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Bostancı’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

OKUMALISIN  Tabiat Bungalov Nerede - Nasıl Gidilir?

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Kartal’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Bakırköy’den Gidecekler;

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Yalova’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aya Yorgi Manastırına (Uçurum Manastırı) Avcılar’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.