Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Konaklama İmkanları – Konaklama Ücreti 

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Konaklama İmkanları – Konaklama Ücreti 

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Konaklama İmkanları – Konaklama Ücreti  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Hakkında Bilgiler        

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası, Ankara ilinin Ayaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Ankara il merkezine yaklaşık olarak 83 km mesafededir.  Ayaş İlçe merkezine ise yaklaşık olarak 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ilıca vadisi tabanında içmeler mevkiinde yer alır. Ayaş- Beypazarı yolundan 5 kilometre kadar içeride bulunmaktadır.

Kaplıcanın çok eski bir tarihi vardır. Binlerce yıl öncesine dayanan bu kaplıca ilk olarak Etiler tarafından işletilmiştir. Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

1892 yılından bu yana ülkemizde şifalı içmece ve kaplıca suları ile her derde deva olmaktadır. İşletmeciliğini 1935 yılından beri özel bir şirket yapmaktadır. Denizden 720 metre yüksekliktedir. Bu kaplıcanın en önemli özelliği Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olmasıdır. Kaplıca içerisinde çağdaş fizik tedavi ve iyileştirme merkezi de bulunmaktadır. Şifalı suyun kullanımı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

Ayaş İçme ve Kaplıcası’nda kullanılan suyun, Fransa’nın dünyaca ünlü mide ve bağırsak hastalıkları tedavi merkezi ‘Chatel Guyon’un suyuna eşdeğerde olduğu birçok uzman tarafından ifade edilmiştir. Ayaş İçme ve Kaplıcası, yalnız Türkiye’nin değil, tüm Ortadoğu’nun en değerli kaynağıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin en fazla karbondioksit içeren (1085.92 mg/lt) kaplıcasıdır.

OKUMALISIN  Sinanlı Tarihi Ilıca Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ayaş - Ankara

Yaz aylarında çok kalabalık olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı kişinin geldiği bir yer olan Ayaş İçme ve Kaplıcasının; iki genel tedavi havuzu, çok sayıda özel banyoları, içme tesisleri ve Fizik Tedavi Enstitüsü vardır. Hekim kontrolünde ve banyo uygulamaları şeklinde yararlanıldığında ortopedik ve nörolojik sekeller ile tüm romatizmal hastalıkların tedavisinde yararlıdır. İçme uygulaması şeklinde yararlanıldığında karaciğer, mide, bağırsak sistemi ile safra kesesinin fonksiyonel rahatsızlıklarında ve böbrek tembelliğinde etkindir.

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Konaklama İmkanları ve Fiyatları

Not: Tesis 2 Mayıs 2022 tarihine kadar Geçici olarak KAPALI konumdadır.

AÇIKLAMALAR

1. 0-8 yaş bir çocuk ücretsizdir.0-8 yaş ikinci çocuktan %50, 8-12 yaş grubu çocuklardan %50 ücret talep edilir
2. Büyük Otel bünyesinde hizmet veridiğimiz Kapalı Yüzme Havuzu, Sauna ve Türk Hamamı hizmete girmiştir.Kaplıca ve İçmece hizmetine devam edilmektedir.
3. Saat 12:00 ‘ye kadar boşaltılmayan odaların o günkü ücreti tam alınır.
4. Oda terk saati 12:00, oda teslim saati 14:00’tür.
5. Fiyatlarımıza K.D.V dahil olup Misafirlerimizin ekstra harcamaları ayrıca fatura edilir.
6. Tesisimizde Covid -19 tedbirleri kapsamında açık büfe uygulamasına ara verilmiş olup Kahvaltı ve Akşam yemekleri personelimiz tarafından hazırlanarak takdim edilecektir.
7. Tesisimizde Sağlık bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının ilgili genelgeleri doğrultusunda Kontrollü Sosyal Hayat Kuralları uygulanmaktadır.
8. Kampanya 21 Ocak 2022-10 Şubat 2022 tarihleri arasında geçerlidir. 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren 01 Mayıs 2022 tarihine kadar tesisimiz faaliyetine geçici olara ara verecektir.
9. Fiyatlarımız Bayram, Özel ve Resmi tatil günleri geçerli değildir.

OKUMALISIN  Düzce Kalkın Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

Her türlü sosyal ve yardımcı tesisin bulunduğu kaplıcadaki toplam yatak kapasitesi 700’ü bulmaktadır. Otel, motel ve küçük pansiyon tarzı konaklama alanları bulunmaktadır.

444 2927 – 0 (312) 718 31 01

Not: haftanın her günü 24 saat açık konumdadır.

                  Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Nerede?                

Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Ankara ilinin Ayaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.  Ankara il merkezine yaklaşık olarak 83 km mesafededir.  Ayaş İlçe merkezine ise yaklaşık olarak 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ilıca vadisi tabanında içmeler mevkinde yer alır. Ayaş- Beypazarı yolundan 5 kilometre kadar içeride bulunmaktadır.

            Ayaş İçmesi ve Kaplıcası Nasıl Gidilir?            

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler öncelikle Ayaş ilçe merkezine gelmelidirler. Buradan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçelerden buraya gezi turları da düzenlenmektedir. Bu turlar ile de gelmeniz mümkündür.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ayaş- Beypazarı yolundan Ayaş içmeceleri yol ayrımına dönüp, 5 km daha yol alarak ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.