Ayaş Karakaya Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir- Tarihçesi – Mimari Yapısı – Şifalı Suları 

Ayaş Karakaya Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir- Tarihçesi – Mimari Yapısı – Şifalı Suları 

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Ayaş Karakaya Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihçesi – Mimari Yapısı – Şifalı Suları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Karakaya Kaplıcası Hakkında Bilgiler             

Karakaya Kaplıcası, Ankara ilinin Ayaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayaş ilçesine bağlı Şeyhmuhittin Mahallesinde bulunmaktadır. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 58 km mesafededir.  Ayaş İlçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Tarihi Kırkevler olarak anılan Selçuklu yapısının yanında bulunan kaplıca “Çifte Hamam“ olarak yapılmıştır. Üç kubbe ile örtülü hamamda erkekler ve kadınlar bölümü vardır. 1997 yılında kaplıcanın bahçesinde açılan açık termal havuz yaz aylarında hizmet vermektedir.

Bu kaplıca Selçuklular döneminden bu yana hamam olarak kullanılan sıcak su kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihi kaplıca hamamında dört özel banyo ve iki havuz bulunmaktadır. Kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 31°C civarındadır. Kimyasal bileşimi bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu ve karbondioksitli olan bu şifalı su birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaplıca suları kısmi felçliler ile omur, kas, eklem hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Ayrıca dışarıda bulunan çeşme suları ise mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi ve metabolizma rahatsızlıkları için şifalı konumdadır.

              Ayaş Karakaya Kaplıcası Nerede?                 

Karakaya Kaplıcası Ankara ilinin Ayaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayaş ilçesine bağlı Şeyhmuhittin Mahallesinde bulunmaktadır. Ankara il merkezine yaklaşık olarak 58 km mesafededir.  Ayaş İlçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Telefon Numarası : 0(312) 712 18 67

              Karakaya Kaplıcası Nasıl Gidilir?                    

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler öncelikle Ayaş ilçe merkezine gelmelidirler. Buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Ayaş ilçe merkezine gelmelidirler. Buradan Hekim Şaban Şifahi Cd. ve Hükümet Cd. Üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments