Ayas Paşa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İSTANBUL

Ayas Paşa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ayas Paşa Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari Yapısı ve Tarihçesi Bu Konular hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Ayas Paşa Türbesi Hakkında;                        

Türbe, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Eyüp Sultan Cami ve Meydana yakın bir konumda yer almaktadır. Merkezi bir noktada bulunmaktadır.

Türbe Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından Ayas Paşa’ya aittir. Henüz sarayda tanınmayan Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenmektedir.

Türbe Dört mermer sütuna oturtulmuştur.  Kesme taştan yapılmış dört sivri kemerli tek kubbeli açık bir türbe olan yapının mimari açıdan dikkat çekici bir özelliği olmasa da Mimar Sinan’ın ilk eseri olduğu iddia edildiği için sanat tarihi açısından bir önem taşımaktadır. Bu özelliği göz önünde bulundurulduğunda mimari tarihimiz açısından önemli bir konumdadır.

                             Ayas Paşa Türbesi Nerede?                     

 Bu Türbe, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesinin merkezinde yer almaktadır.

                   Ayas Paşa Türbesine Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezde olması sebebiyle yürüyerek ulaşım da mevcuttur. Eyüp Sultan Cami ve Eyüp Sultan Meydanı’na giden tüm toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.