Ayasofya Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – İSTANBUL

Ayasofya Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ayasofya Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Ayasofya Cami Hakkında Bilgiler                     

Ayasofya Cami, İstanbul ilinin Sultanahmet Meydanı olarak bilinen alan içerisinde yer almaktadır. Sultanahmet Mahallesi, At Meydanı Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Sultanahmet Cami’nin tam karşısında yer almaktadır.

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından 532-537 yılları arasında Kilise olarak kullanılmak amacıyla yapılmıştır.

      Ayasofya’nın Kilise – Müze – Cami – Tarihsel Değişim Süreci      

Tarihler 1453 yıllını gösterildiğinde, Fatih Sultan Mehmet ‘in İstanbul’u fethetmesinden sonra tarihler 916 yılını gösterdiğinde kilise olan yapılan yapı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile camiye çevrilmiştir ve tam 482 yıl cami olarak kullanılmıştır.

Bu bina tarih boyunca  1018 ile 1204 yılları arasında Doğu Ortadoks Katedrali, 1204 ile 1261 yıllarında Katolik Katedrali, 1261 ve 1453 yıllarında Doğu Ortadoks Katedrali, 1453 ile 1930 yıllarında Cami ve 1935 yılında Atatürk’ün emriyle Cami olarak kullanılan Ayasofya, müze Olması kararı verilmiş ve kapılarını ziyarete açmıştır. Tarihler 2020 yılını gösterdiğinde Dönemin İktidar Partisi tarafından alınan karar doğrultusunda Ayasofya Müzesi, İçerisindeki Freskiler korunarak Cami olarak Kullanıma açılmıştır. Namaz kılınma esnasında Freskiler kapatılıyor.

Günümüzde görülen Ayasofya binası aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan Üçüncü Ayasofya olarak da bilinir. İlk iki kilise isyanlar sonucunda yıkılmıştır. Müzeye çevrildikten sonra üzerinde bulunan sıvaları itina ile kaldırıp kilise mozaikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu şekilde günümüzdeki haline ulaşmıştır.

        Ayasofya Caminde Ezan Sesi ve Namaz Görüntüleri….      

                     Ayasofya Cami Ziyaret Saatleri                  

Ayasofya Cami, Her gün Sabah Namazından Yatsı Namazına kadar  ziyarete açıktır.

                     Ayasofya Cami Giriş Ücreti                       

Ayasofya, Müze’den Camiye çevrildiği için Giriş Ücreti kaldırılmıştır.
Ayasofya Cami’sini Ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

                Ayasofya Cami Nerede?                                 

Ayasofya Camii, İstanbul ilinin Sultanahmet meydanında yer almaktadır. Sultanahmet Mahallesi, At Meydanı Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Sultanahmet Camisinin tam karşısında yer almaktadır.

                     Ayasofya Cami’ne Nasıl Gidilir?                  

Ayasofya Camisi, Tarihi yarım ada içerisindedir. İstanbul’un hemen hemen her yerinden birçok farklı alternatifle gitmek mümkündür. Eminöünü ve Beyazıt Meydanına yakın olduğundan yürüyerek ulaşmak oldukça kolaydır.

Diğer Ulaşım yolları..

En kolay yol, Eminönü olarak bilinen yee gelip buradan yürüyerek veya Sirkeci Tren İstasyonundan Kalkan Bağcılar- Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak gidebilirsiniz.

Anadolu Yakasından Gelecekler; 

Eminönü’ne geldikten sonra Marmaray  Sirkeci Tren İstasyonu önünden kalkan Kabataş  tramvayına binip Sultanahmet Durağında inerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eminönü’nden Ayasofya Camine yürüyerek gitmek 10 dakikadır.

Kadıköy ve Üsküdar’dan Gelecekler; Üsküdar – Eminönü, Kadıköy – Eminönü vapuruyla Eminönü’ne geldikten sonra Marmaray  Sirkeci Tren İstasyonu önünden kalkan Kabataş  tramvayına binip Sultanahmet Durağında inerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Özel aracı ile gelmek isteyenlerse Tarihi Yarımada içinde sorun yaşayabilecekleri için araçlarını Eminönü’nde bırakıp, buradan yürüyerek ya da tramvaya binerek ulaşabilir.

Navigasyonla gelmek isterseniz altta bulunan haritayı kullanarak gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.