Ayasofya Orhan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayasofya Orhan Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ayasofya Orhan Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ayasofya Orhan Cami Nerede;

Bursa ilinin İznik ilçe merkezinde bulunan Bu yer, Kültür ve turizm bakanlığı müzeler genel müdürlüğü Envanterinde, Ayasofya camii, Orhan camii, konsül kilisesi gibi üç isimle adlandırılmaktadır. Dünyada üç isimli tek yer olma özelliğini üzerinde taşıyan Ayasofya, Romalılar dönemin tapınak olarak kullanıldığı, Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) döneminde yapının üzerine bazilika inşa edildiği bilinmekte olup, 2 Mart 1331 yılında Orhan Gazi’nin İznik’i fethetmesiyle kiliseden camiye dönüştürülerek İznik Ayasofya Camii ismini almıştır. Ve Fetih Cami’si olarak ta bilinmektedir. Sizlere Bu cami hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ayasofya Orhan Cami Hakkında;

İznik ilçesi, geçmişten günümüze uzanan tarihi, kültürel değerleri, doğal güzellikleri ile binlerce yıllık geçmişe sahip bir yerdir. Osmanlı İmparatorluğunun 2. padişahı Orhangazi, İznik’i kansız bir şekilde fethettikten hemen sonra ilk olarak bu kilise camiye çevrilmiştir. Bu yüzden fetih camisi olarak önem taşımaktadır. Romalılar dan günümüze kadar uzanan tarihiyle, bu camiyi mutlaka ama mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

200 küsur yıl sonra meydana gelen depremde hasar gören yapı, Dönemin ünlü Mimarı, Mimar Sinan tarafından Camiye minare ve mihrabı ekliyor. Kurtuluş savaşı sıralarında da yapı yıkılıyor birçok kez tamirat gören bu yer, ortalama 850 yıl kilise ve 1331 yılından beri camii olarak kullanılıyor. Ve günümüzde camiye gelerek ezan dinleyen turistleri görmekteyiz.

OKUMALISIN  Zeugma Ören Yeri - Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir? 

İznik Ayasofya Cami, Dünya tarihinde öneme sahip mekânların başında gelmektedir. Hristiyanlar için de ayrı bir öneme de sahiptir. Hıristiyan âleminin ilk toplantısı olarak bilinen 1.Konsülden sonra 7. konsül de burada yapıldığı için her yıl binlerce Hıristiyan turist buraya gelip hac görevlerini yerine getirdikleri söylenmektedir.

Cami içerisinde Neler Var Derseniz;  Hz. İsa Resmi, Kadın Namaz Yeri, Camii Kemerleri, Camii Konsül Konsil Yeri, Konsül Toplanma Yeri, Kral Taç Giydirme Yeri, Camii Kubbe Freskleri, Kubbe Geçiş Kapıları, Camii Kubbeleri,  Kubbe Süslemeleri, Mimar Sinan Hat Süslemeleri, Mimar Sinan Kapı Süslemeleri, Lahit Mezar, Roma Osmanlı Bizans Taşları, Tören Dış Yeri, Camii Mihrap, Camii Mihrap ve Minber, Minaresi ve Namaz kılma alanları bulunmaktadır.

Ayasofya Orhan Cami’ne Nasıl Gidilir;

Bursa ilinin İznik ilçe merkezinde Kılıçaslan Caddesi ile Atatürk caddesinin kesiştiği köşede bulunmaktadır. Yer itibariyle bulunması çok kolaydır. Gerek İznik ilçe merkezinde bulunan dolmuşlarla, Gerekse Bursa merkezden kalkan İznik otobüsleriyle rahatlıkla gelebilirsiniz.

Kendi aracınızla gelecekseniz eğer, İsterseniz altta bulunan haritadan yararlanarak ulaşabilirsiniz. Yâda Bursa-Kestel-Turanköy-Marmaracık-Koyunhisar-Yenişehir-Derbent ve İznik güzergâhını kullanarak gidebilirsiniz. Bursa-İznik Arası ortalama 75 km uzaklıktadır.

OKUMALISIN  Mersin Doktorun Yeri - Kayacı Vadisi Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.