Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Şile Ayazma Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp-İstanbul

Şile Ayazma Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp-İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Ayazma Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong – Giriş Ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Şile Ayazma Halk Plajı Nerede?

Ayazma Plajı, İstanbul ilinin Şile ilçesi sınırları içerisinde Karadeniz’e bakan tarafında yer almaktadır. Ayazma Plajı, Şile Halk Plaj olarak ta bilinmektedir. Plaj, Ülkemizin En büyük ince Kumlu kumsalı olan yerlerinden biridir.

Ayazma Halk Plajı Hakkında Bilgiler

Şile Ayazma Halk Plajı, Doğal sit alanı olarak korunan mavi bayraklı plaj olup, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde uzun bir kumsala sahiptir. Şile ilçesinin kıyı genişliğinin en fazla ve En kalabalık olan plajıdır. 10km’lik bir kumsala sahip olan Şile’nin 4 plajı bulunmaktadır. Bunlar; Ayazma – Kumbaba – Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır.

Şile giriş kısmında bulunan ve mavi bayraklı bu plaj, yaz aylarında şehrin sıcağından kaçıp serinlemek isteyen insanlarla dolup taşmaktadır. Yoğun ilgi gören bu plajda cankurtaran ve ambulanslar sürekli hazır bekliyor. Neden derseniz, Karadeniz kıyısı olan Şile’de dalgalar her an bir tehlike oluşturabiliyor.

Şile plajlarında hafta sonları ve bayram tatili gibi özel günlerde çok kalabalık oluyor. Gitmek isterseniz erken saatte gitmenizi tavsiye ediyoruz. (Araç Park etme sorunu yaşamayınız)

Şile Ayazma Halk Plajı’nda  özel işletmeler tarafından işletilen çeşitli Beach’ler bulunmaktadır. Bu Beachler, Kendi alanlarını oluşturmuş ve Belirli bir ücret alarak sizlere şemsiye-şezlong, Duş Alma Alanı, Soyunma Kabini ve Cafeterya gibi hizmetler sağlamaktadır.

OKUMALISIN  Yörükali Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti 2021 - Büyükada

Ayazma Halk Plajı Gezimizden Notlar

Ayazma Plajını gördüğümüzde kalabalık gözümüzü korkutmuştu, araç park etme sorunu yaşadık diyebiliriz. Giriş kısmında ağaçlık alanlarda genellikle kamp kurup yatılı kalan aileler bulunuyor. Yolun sonuna giderseniz Beachlerin orada otopark alanı bulunuyor.

Halk plajı olması sebebiyle ücretsiz bir alandır. Tabi şemsiye ve Kamp sandalyesi vs. getirdiyseniz. Beachleri kullanmak isterseniz Şemsiye – Şezlong – Soyunma Kabini ve Duş Alma hizmetleri dahil Kişi başı 50 – 60 TL’dir. (Küçük çocuklardan almıyorlar) (Fiyatlar 2021 yılına aittir)

Ayazma Plajı Kumlu ve Denizi sığdır. Çocuklu aileler tarafından gidilebilir bir yerdir. Denizde 50 metre ilerleseniz de su seviyesi hala diz kapaklarına geliyor.

Plaj içerisinde Ücretsiz üst değiştirme kabini bulunuyor, fakat Duşluklar, özel işletmeler tarafından ücretle kullandırılıyor, Ücretsiz Duşluk YOK.. (Özel işletmelerde Duş alma ücreti 5 TL) 

Plaj çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market ve Yemek yeme alanları bulunuyor. Piknik yapmak isterseniz Girişteki ağaçlık bölümde veya uygun bir yerde yapabilirsiniz. SEMAVER – MANGAL YAPMAK YASAK…

  Şile’de Kamp Yapılacak Yerler  

Şile’nin En Meşhur Plajı olan Ayazma Plajı Girişin hemen sağında bulunan Ağaçlık alanın altı Kamp yapanlar ile doludur. Hem araç parkı hem kamp yeri için ağaçlık alanlar uygun yerlerdir. Ayrıca, Kumbaba Mevki olarak biline yerde Kamp – Piknik  için uygun bir yerdir.  Kamp için Herhangi bir ücret alınmıyor..

OKUMALISIN  Ormanlı Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Şezlong-Şemsiye-Giriş Ücreti?

Ücretli Kamp alanları isteyenler için Kumbaba Mevkiinde (Kumbaba Plajı’na Giden yol üzeri) ve Tarihi Kumbaba Oteli çevresinde çok sayıda Özel Kamp alanı bulunmaktadır.

Şile Ayazma Halk Plajı Giriş Ücreti 2021

Halk plajı olan bu yere Giriş Ücretsizdir.

Şezlong ve Şemsiye kiralamak isterseniz Beachleri kullanmalısınız. Kişi Başı 50 – 60 TL ödemeniz gerekmektedir.(2021 yılı)

Şile Ayazma Plajı Nasıl Gidilir?

Toplu Taşıma ile Gidecekler; Üsküdar’dan Kalkan 139 – 139T Numaralı araçlar Şile İlçesine gelmektedir. Ayazma Plajı’na Şile ilçesi Terminalinden Ring araçları ile Gelebilirsiniz.

İstanbul-Şile arası yaklaşık 77 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 45 dakika kadar sürmektedir.

Anadolu yakasından, 2. Köprü yolundaki Ümraniye Şile çıkış bağlantısından Ömerli istikametinde yeni Şile yolundan devam ederek 45 dakikada gelebilirsiniz.

Avrupa yakasından,1. köprü ya da 2. köprüden gelirken şile kırmızı renkli şile tabelalarını gördükten sonra şile yoluna giriş yapabilirler. Ömerli barajı istikametinde devam ederek gelebilirsiniz.

Altta Yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir