Şile Ayazma Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Alanı – Ücretler?

Şile Ayazma Halk Plajı  Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Alanı – Ücretler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Ayazma Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik Alanı – Şemsiye – şezlong Ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Şile Ayazma Plajı – Şile Halk Plajı Nerede;

İstanbul ilinin Karadeniz’e bakan tarafında bulunan bölge içerisinde yer alan şile ilçesinde bulunmaktadır. Ayazma Plajı, Şile Halk Plaj olarak ta bilinmektedir. Türkiye’nin en büyük ince Kumlu kumsallarından birine sahiptir.

Şile Ayazma Halk Plajı Hakkında;

Şile Ayazma Halk Plajı, Doğal sit alanı olarak korunan mavi bayraklı plaj olup, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde uzun bir kumsala sahiptir. Şile ilçesinin kıyı genişliğinin en fazla ve En kalabalık olan plajıdır. 10km’lik bir kumsala sahip olan Şile’nin 3 plajı bulunmaktadır. Bunlar; Ayazma-Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır.

Şile giriş kısmında bulunan ve mavi bayraklı bu plaj, yaz aylarında şehrin sıcağından kaçıp serinlemek isteyen insanlarla dolup taşmaktadır. Yoğun ilgi gören bu plajda cankurtaran ve ambulanslar sürekli hazır bekliyor. Neden derseniz, Karadeniz kıyısı olan Şile’de dalgalar her an bir tehlike oluşturabiliyor.

Şile plajlarında hafta sonları ve bayram tatili gibi özel günlerde çok kalabalık oluyor. Gitmek isterseniz erken saatte gitmenizi tavsiye ediyoruz. (Araç Park etme sorunu yaşamayınız)

OKUMALISIN  Uludağ Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir - Pistler - Telesiyej - Bursa?

Şile Ayazma Halk Plajı’nda  özel işletmeler tarafından işletilen çeşitli Beach’ler bulunmaktadır. Bu Beachler, Kendi alanlarını oluşturmuş ve Belirli bir ücret alarak sizlere şemsiye-şezlong, Duş Alma Alanı, Soyunma Kabini ve Cafeterya gibi hizmetler sağlamaktadır.

Şile Ayazma Halk Plajı Gezimizden Notlar;

Ayazma Plajını gördüğümüzde kalabalık gözümüzü korkutmuştu, araç park etme sorunu yaşadık diyebilirim. Giriş kısmında ağaçlık alanlarda genellikle kamp kurup yatılı kalan aileler bulunuyor. Yolun sonuna giderseniz Beachlerin orada otopark alanı bulunuyor. Halk plajı olması sebebiyle ücretsiz bir alandır. Tabi şemsiye ve Kamp sandalyesi vs. getirdiyseniz. Beachleri kullanmak isterseniz Şemsiye-Şezlong-Soyunma Kabini ve Duş Alma hizmetleri dahil Kişi başı 40-50 TL’dir. (Küçük çocuklardan almıyorlar)

Ayazma Plajı Kumlu ve Denizi sığdır. Çocuklu aileler tarafından gidilebilir bir yerdir. Denizde 50 metre ilerleseniz de su seviyesi hala diz kapaklarına geliyor. Plaj içerisinde ücretsiz üst değiştirme kabini bulunuyor, fakat Duşluklar, özel işletmeler tarafından ücretle kullandırılıyor, Ücretsiz Duşluk YOK..

Plaj çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market ve Yemek yeme alanları bulunuyor. Piknik yapmak isterseniz Girişteki ağaçlık bölümde veya uygun bir yerde yapabilirsiniz. SEMAVER – MANGAL YAPMAK YASAK…

OKUMALISIN  Fethiye’nin En Güzel Koyları

Şile Ayazma Plajında Kamp Yapılıyor mu?

 

Evet yapılıyor. Girişin hemen sağında bulunan Ağaçlık alanın altı Kamp yapanlar ile doludur. Hem araç parkı hem kamp yeri için ağaçlık alanlar uygun yerlerdir. Kamp için Herhangi bir ücret alınmıyor..

Şile Ayazma Halk Plajı Giriş Ücreti 2020

Halk plajı olan bu yere Giriş Ücretsizdir.

Şezlong ve Şemsiye kiralamak isterseniz Beachleri kullanmalısınız. Kişi Başı 40 – 50 TL ödemeniz gerekmektedir.

Ayazma Plajı – Şile Halk Plajı’na Nasıl Gidilir;

 

Toplu Taşıma ile Gidecekler; Üsküdar’dan Kalkan 139 – 139T Numaralı araçlar ile Şile ilçesi Terminaline gelip, Ring araçları ile Ayazma Plajına Gelebilirsiniz.

İstanbul-Şile arası yaklaşık 77 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 45 dakika kadar sürmektedir.

Anadolu yakasından, 2. Köprü yolundaki Ümraniye Şile çıkış bağlantısından Ömerli istikametinde yeni Şile yolundan devam ederek 45 dakikada gelebilirsiniz.

Avrupa yakasından,1. köprü ya da 2. köprüden gelirken şile kırmızı renkli şile tabelalarını gördükten sonra şile yoluna giriş yapabilirler. Ömerli barajı istikametinde devam ederek gelebilirsiniz.

Altta Yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.