Aydıncık Kazankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Aydıncık Kazankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Aydıncık Kazankaya Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Aktiviteler hakkında bilgiler vereceğiz.

             Aydıncık Kazankaya Kanyonu Nerede?              

Yozgat ilinin Aydıncık ilçesine bağlı olan Kazankaya Kanyonu, Aydıncık ilçesine 10 km Yozgat il Merkezine 75 km mesafededir.

Girişi Kazankaya kasabasında başlayan kanyonun uzunluğu 10 km’dir. Güneyinde 1363 m yüksekliğindeki Alan Dağları, batısında ise Malbelen Tepesi yer almaktadır. Kanyon içerisinden, Yeşil Irmağın bir kolu olan Çekerek Irmağı geçmektedir. Irmağın aktığı vadinin her iki yanında yükselen kayalar üzerinde duvar kalıntıları, hatıl oyuklar ve merdiven basamakları, tanrıça Kybele(Kibele)kabartması (bereket ve bolluğun simgesi) görülmektedir.

Bir niş içerisinde, kabartma şeklinde yapılmış olan devasa boyuttaki (boyu 3.16 m) tanrıça Kybele (Kibele) kabartması, Çekerek Irmağının diğer yanındaki kayalar üzerinde yükselen kaleye doğru bakmaktadır. Kasabanın güneydoğusunda tabanı kayalık olan ve güneybatısından akan ırmağa sarp kayalar halinde inen tepenin adı Sarıbaba’dır. Söz konusu tepe ve kayalıklar üzerinde MÖ olduğu düşünülen yerleşim izleri bulunmaktadır.

Kasabanın doğusunda yer alan Karagözlük Tepe denilen alanın güneyinde sırtlar halinde inen tarlalar vardır. Burası Güllük olarak adlandırılmaktadır. Güllük’ te araştırmacılar tarafından Hitit Mezarlığı tespit edilmiştir.

   Aydıncık Kazankaya Kanyonunda Neler Yapılır?   

Kanyon eşsiz manzarasıyla; Doğa yürüyüşleri, Rafting, Trekking, Tırmanış, Paraşüt, Kamp ve bu gibi birçok etkinlik için uygundur.

    Kazankaya Kanyonunda Konaklama İmkanları     

Konaklama için milli eğitime bağlı kanyon içinde küçük bir tesis bulunmaktadır. Konaklama hizmeti dışında restoran bölümü kendin pişir kendin ye hizmetine de açıktır.

             Kazankaya Kanyonuna Nasıl Gidilir?                

Aydıncık ilçesine ortalama 10 km uzaklıktadır. İl Merkezinden gelecekler Yozgat Merkezde bulunan otogardan Aydıncık ilçesine giden minibüslere binerek, Aydıncık ilçesine ulaşabilirsiniz. Daha sonra ilçeden taksi yardımıyla 5 dakika içinde kanyona ulaşabilirsiniz.

Aracıyla gidecekler Çekerek-Alaca yolundan Kuzeybatı yönünde ilerleyiniz. 4 km sonra tabelalar yardımıyla Kanyona ulaşabilirisiniz.

Bu yazıyı bizlere Şükrü Sarı, gezgin üyemiz bize yolladı. Sizlerde bize gezip gördüğünüz yerleri yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.