Aydın’ın En iyi 10 Piknik Alanı – Aydın Piknik Yapılacak Yerler

Aydın’ın En iyi 10 Piknik Alanı – Aydın Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aydın’ın En iyi 10 Piknik Alanı –  Mangal & Piknik Yapılacak Yerler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yoğun iş Temposunun yorgunluğunu atmak, şehrin stresinden. gürültüsünden uzaklaşıp sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek herkesin hakkı desek yanlış olmaz. Peki; Aydın ilinde Piknik Nerede Yapabilirsiniz? sizlere bu konu hakkında yardımcı olmak istedik…

Aydın’da Nerede Piknik yapılır? Nerede Mangal yapılır? En Güzel piknik alanları? Bu Konular Hakkında naçizane bilgiler hazırlamaya çalıştık…   

                      Aydın’ın En iyi 10 Piknik Alanı                    

                    1) Dilek Yarımadası Milli Parkı                     

Milli Parkı, Aydın İlinin, Kuşadası İlçesinin, Güzelçamlı Beldesinde bulunmaktadır. Yarımadaya, Büyük Menderes Delta ovasından da ziyaret edilebiliyor. Dilek Yarımadası İsmini, bölgenin 1.237 metre ile en yüksek noktası olan Dilek Tepesi’nden almaktadır.  Dilek Yarım Adası, dağın deniz ile birleştiği yerden ortalama 20 km kadar uzunluğu ve 6 km genişliğe sahiptir.

Büyük Menderes Deltası bölgesinde bir müze bulunuyor. Buraya Gidebilirsiniz, Bu Müze de Milli Park’ta yaşamış hayvanlar sergileniyor. Sevimli sincaplar ve kaplumbağalar, Bir zamanlar, nesli tükenen Anadolu Parsı, Geyikler, müzede görebilirsiniz.

Milli Parkta Birçok Farklı özelliğe sahip ağaç türleri vardır, Karaağaç, Erguvan, Defne, Sandal, Zeytin, Yasemin, Meşe türleri, Ihlamur, Çınar, Zakkum, Hanımeli, Kavak, İncir, Ahlât, Böğürtlen, Alıç, Melengiç,  Keçiboynuzu bunlardan bazılarıdır.

Milli parkın doğayla iç içe olması doğa sporlarının gelişmesine de faydalı olmuştur.  Yürüyüşler, Koşular, tırmanışlar ve doğa gezintileri yaprakta çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Birbirinden güzel Koylar da yüzebilir, Tekne turu yapabilir, Dalış Sporu Yapanlar bu tür bir etkinlikte bulunabilir,  Yürüyüş yapabilirsiniz. Dört tane koyu bulunuyor bu koylar, İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklı burun Koyu ve Karasu Koyudur. Buralar da yüzebilirsiniz. Bol bol Fotoğraf çekinebileceğiniz doğayla iç iç olan bir yerdir. Ayrıca, Duşluklar, soyunma kabini, tuvalet, çeşme tüm koylarda mevcuttur. 

Millî Park alanı içerisinde Aydınlık Koyu konuklarına şezlong, şemsiye, duş ve restoran olanağı sunan bu koy, denize yakın çam ağaçları altında piknik imkânı da sağlıyor. Aydınlık Koyu’nda sahil ve deniz taşlık olduğu için olsa gerek İçmeler Koyu’na göre bu bölge biraz daha sakin.

Endemik bitkiler ve deniz canlıları ile süslenmiş olan Millî Park içinde en çok tercih edilen bölümlerin birisi de “Kalamaki” adlı koy. Kavaklı Burun adıyla da anılan bu koy özellikle geniş bir alanda piknik yapma imkânı ile günübirlikçilerin gözdesi.

                        2)  Bafa Gölü Tabiat Parkı                           

Bafa Gölü, Muğla – Milas ve Aydın illeri sınırında bulunur. Göl’ün büyük bölümü Milas ilçesi sınırlarında kalmaktadır. Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin En Büyük Gölüdür.

Eski Dönemlerde Ege Denizi’nin bir körfeziyken, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla denizle bağlantısı kesilip, göl şekline dönüşmüştür. Bafa Gölü, zengin doğal ve kültürel kaynak değerleri sebebiyle, Bakanlar Kurulu Kararı ile 12.281 hektarlık alanı kapsayacak şekilde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Gölün üzerinde Antik Heraklia kentinin kalıntılarının olduğu ada bulunmaktadır. Gölün çevresinde köylülerin zeytin topladığı bol meyveli zeytin ağaçları mevcut. Zeytin ve çam ormanları ile kaplı olan göl milli tabiat parkı unvanı alarak korumaya alınmıştır. Tabiat parkı 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Göl çevresindeki bitki örtüsünde, 80 familyaya ait 237 cins, 325 tür, 22 alttür ve 7 varyete tespit edilmiştir.

Gölün etrafında restoran ve pansiyon mevcuttur. Burada kahvaltı yapabilir, Yemek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. Bu gölün karşı kıyısında Kapıkırı tarihi köyü de görün. Eğer biraz yürüyüşü seviyorsanız neredeyse 10.000 yıllık olan mağara resimlerini de görebilirsiniz.  Yol üsten de çay içilecek yerler var orada oturup bir bardak çay içebilir, manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bafa Gölü’ne gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler doğa yürüyüşü, foto safari, resim, manzara izleme, olta balıkçılığı, gözlem ve botanik turu etkinliklerini yılın her mevsiminde yapabilirler.

                      3) Pınarbaşı Mesire Alanı                             

Pınarbaşı Mesire Alanı, Aydın ilinin Efeler ilçesine bağlı olan mesire alanı özellikle yaz aylarında bölge halkı tarafından en çok tercih edilen dinlenme alanıdır.

Aydın ilinde vatandaşlar tarafından mesire ve çay bahçesi olarak en çok tercih ettiği yerdir burası. 32 bin metrekarelik kullanım alanıyla Pınarbaşı Mesire Alanı özellikle hafta sonları alanda vakit geçirmeye gelen yöre halkıyla dolup taşmaktadır. Piknik alanının içerisinde; Oturma alanları, Süs Havuzları, Çocuklar için oyun parkları, Yürüyüş parkurları, Masalar, Rengarenk çiçekler bulunmaktadır. Çocuklar için özellikle dev bir timsahtan yapılan oyuncak var, çok ilgi görmektedir.

Bu Mesire alanına özellikle yaz ayında gelmenizi size tavsiye ederiz, Çok sayıda dikilen renk renk çiçekler gezerken sizlere muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Pınarbaşı Mesire Alanında Ateş yakmak yasaktır. Tüplü mangal diye tabir edilen mangal çeşidini kullanabilirsiniz. Eğer yanınızda tüplü mangal getirmediyseniz. Pınarbaşı Mesire alanında bulunan tesisten kiralayabilirsiniz.

Pınarbaşı Mesire Alanında bir de restoran tarzında yer bulunmaktadır. Buraya gelerek yemek yiyebilir, Sabah kahvaltılarına gidebilirsiniz. Hafta sonları canlı müzik keyfide yapılıyor. Yaz akşamları saat 23.00 a kadar açıktır.

                                   4) Paşa Yaylası                                       

Aydın il merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta olan şehrin kuzeyinde bulunan Cevizli Dağının 1200 metre yüksekliğinde muhteşem bir yerdir. Paşa Yaylası, yaz-kış yılın her mevsiminde doğa severlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Paşa Yaylası, Özellikle yaz aylarında potansiyel dinlence ve sportif turizm yeridir. Paşa Yaylasında, Kızıl çam, karaçam ve ardıçlardan oluşan hâkim bir bitki örtüsüne sahiptir. Yayla turizmi denildiğinde ilk akla gelen yer olarak bilinir, Paşa yaylası, yerleşim alanı 1440 m yükseklikte zirvesi ise 1640 metre yüksekliktedir.

Yaz ayların sıcak ve kurak iklime sahip olan Aydın ilinde, sıcaklıklar mevsim normallerinin yüksek seyrettiği zamanlarda yöre halkı gerek piknik yapmak gerekse sıcak havadan kurtulmak için buraya akın ederler. Mangal yapabildiğiniz bu alanlarda sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Paşa Yaylasında, Alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir yer bulunmuyor. Giderken her şeyi alarak gitmelisiniz. Yaylada da konaklama olarak Sadece özel mülkiyete ait eski yayla evleri ile piknik ve kamp alanları bulunmaktadır.

Paşa Yaylası sadece yaz ayında tercih edilmiyor. Kış ayında yapılan doğa yürüyüşlerinin de merkezi konumunda. Aydın’da doğa sporu ile uğraşan derneklerin düzenlediği yürüyüşlerin en önde gelen adresi paşa yaylasıdır.

                   5) Tavşan Burnu Tabiat Parkı                         

Aydın ilinin Didim ilçesi sınırlarında Yalıköy mevkiinde bulunmaktadır. Tabiat Parkı, Ağaçlarla çevrili patika yolları, piknik alanları ve kamp alanıyla sessiz, Sakin, huzurlu bir yerdir.

Tabiat Parkı, 15,87 hektar büyüklüğünde olup, Denize girebileceğiniz, günübirlik kullanım amaçlı rekreatif faaliyetler ve çadır kurmaya elverişli bir alandır. 2014 yılı Yaz dönemi başından itibaren Didim Belediyesi’ ne devrolunan yer Doğa ile iç içe, stresten ve şehir gürültüsünden uzak, deniz ve ormanın kucaklaştığı muhteşem bir yerdir.

Tabiat Parkı, 2015 yılında ‘Mavi Bayrak’ nişanına layık görülmüştür. Ödüllü deniz ve sahilinden faydalanmak, tarihi yerleri gezmek isteyenler  Tabiat Parkına mutlaka uğramalıdır.

Kampçılar tarafından çok sevilen bir yerdir. Kendi çadırınızı kurabilir veya karavanınızla kamp yapabilirsiniz. Didim Belediyesi tarafından işletilir. Belediye tarafından sağlanan imkanlardan dolayı yoğun ilgi duyulmaktadır.

Saha içerisinde uzun güzel bir kumsal, plaj voleybolu sahası, piknik masaları, duş tuvalet (wc) Restaurant ve market mevcuttur. Hatta çadır kiralayabiliyorsunuz. Tüm bunların etkisiyle tabiat Parkının ismi Tavşan Burnu Kamp Olarak Bilinmektedir.

Denize sıfır, ağaçlar altında, sakin ama Didim merkeze 6,5 km yakınlıkta ki kampta 24 saat güvenlik görevlileri gözetiminde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Böyle bir imkân çoğu kamp yerinde bulunmuyor. Hafta sonları neredeyse tıklım tıklım olmaktadır.

                                6)  Madran Yaylası                                 

Madran Yaylası, Aydın ilinin 1792 metre ile en yüksek dağı olan ve Çine ilçesinin doğusunda yer alan Madran dağındadır. Günübirlik gezi, trekking gibi faaliyetlerin yapılabildiği yayla, yaz mevsimi sıcaklarında bölge halkının önemli uğrak noktasıdır. Madran Yaylası’nın eko turizm açısından zengin alanlardan biri olduğu söylenmektedir.

Özellikle yaz ayının aşırı sıcak olduğu zamanlarda bölge halkı tarafından büyük rağbet görmektedir. İnsanlar buraya gelerek hem haftanın yorgunluğunu üzerlerinden atıyor hem de sıcaklardan kurtulmak için yüksek tepelere çıkmaktadır.

Madran Köyünden yaylaya çıkarken sizlere eşlik edecek eşsiz doğa manzaralarını izleyebilir, çeşitli bitki ve ağaç türlerini görebilirsiniz. Madran köyünden yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunur.  Köyden yaylaya yürüyerek çıkabilirsiniz. Dağın zirvesinde, Madran Baba Türbesi’ni ziyaret edebilir ve yayla evlerini gezebilirsiniz. Kıl keçisi yetiştiriciliğinin yapıldığı bu bölgede kıl keçilerini ve keçilerin kıllarından yapılan çadırları görebilirsiniz.

Madran yaylasında Piknik yapabilir, Asırlık çam ağaçları altında dinlenebilir, değişik kayaç yapılarını da inceleyebilir, sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz sessiz sakin bir yerdir. Kamp yapmak içinde oldukça uygundur. doğa ile iç içe olacağınızı belirtelim. Herhangi bir tesis yoktur.

                           7) Kahvederesi Yaylası                               

Aydın ilinin Karacasu ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta olan Yayla, yüksek bir noktada serin bir mesire alanıdır. Yazın en çok tercih edilen yerler arasındadır. Aydın ilinden 7-8 derece daha serindir.

Kahvederesi Yaylası, serin, temiz ve bol oksijenli havasıyla Aydın ilinden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Karacasu ilçesinin yayla turizminin gelişmesinde büyük öneme sahip olan Yaylada, 500 civarında yayla evi bulunmaktadır. Yazın sıcağından kaçıp, doğada huzur bulmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor. Bu yayla evlerini günlük kiralayabiliyorsunuz.

Yayla’da iki tane çay bahçesi bulunmaktadır. Bu güzel ortamda çay içme keyfine doyum olmuyor. Çay bahçesine, Arabanızla rahatlıkla gidebilirsiniz, otoparkı bulunmaktadır.

Ayrıca yaylada birçok spor aktivitesini de yapabileceğiniz birçok spor aletleri de bulunuyor, bol oksijenli havada spor yapmakta bir ayrı keyif oluyor. Yayla da sizi güzel bir yürüyüş yolu bekliyor. Yayladan başlayan yürüyüş yolu ormanın arasından toprak yoldan ormanın içinde bulunan küçük Gölet’e kadar uzanan keyifli bir yolculuk. Burada piknik yapma şansına sahipsiniz.

                            8) Aytepe Mesire Alanı                          

Aytepe Mesire Alanı Aydın ilinin Efeler ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Efeler ilçesi içerisinde bulunan Mesire Alanı 17 Nisan Köy Enstitüleri Ormanı içerisinde bulunmaktadır. Aydın merkeze yaklaşık olarak 4 km mesafede yer almaktadır.

Aydın ilimizin en güzel mesire yerlerindendir ADÜ Kampüsüne bitişik konumda bulunmaktadır.  Aydın ilini kuşbakışı izleyebileceğiniz bir alandadır. Şehrin stresinden uzaklaşmak doğayla içi içe zaman geçirmek için çok güzel bir yerdir. Eşsiz manzara fotoğrafları çekmek isteyenler de buraya gelmektedir.

Mesire Alanı içerisinde ateş yakmak yasaktır. Bu sebeple burada buluna tesisten ücret karşılığında tüplü mangal alabiliyorsunuz. Alan içerisinde Restoran, Çocuk Parkı, WC, Otopark bulunmaktadır. Aydın manzarası eşliğinde doğa ile iç içe ama özellikle hafta sonu yer bulmak için erken gitmek gerekir.

Mesire alanı içinde kapalı ve açık yeme içme yeri bulunan bir kafede Kahvaltı ve aperatif yiyecek ve içecekler mevcuttur. Tesiste umumi WC bulunmaktadır. Otopark alanı oldukça geniştir. Aydın Pınarbaşı Mesire alanından buraya çalışan teleferik yaklaşık 2 yıldan daha uzun süredir atıl durumda çalışmıyor.

                               9) Aydın Tekstil Parkı                             

Aydın Tekstil Parkı Aydın ilinin Efeler ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Efeler ilçesi içerisinde bulunan Mesire Alanı yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Aydın merkeze yaklaşık olarak 3 km mesafede yer almaktadır.

Aydın’ın merkezinde bulunan eski tekstil fabrikası alanı Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak Halkın hizmetine açılmıştır. Şehrin stresinden uzaklaşmak ve eğlenceli zaman geçirmek için çok güzel bir yerdir.

Park alanı içerisinde bisiklet yolu, tren, çocuk parkları ve havuzu, sergi alanlar, kafeteryalar, açık hava sineması, konser alanları yer almaktadır. Burada yaşlısından gencine herkes eğlenceli zaman geçirebilme şansına sahiptir. Çok geniş bir yeşil alana sahip olan parkta kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Gerek türlü parkları gerek oyun alanları ve düzlüğü bakımından çocuklar için çok uygun bir parktır. Ayrıca çocuklar için parkın çevresini turlayan bir treni de bulunmaktadır.

Bisikletle turlayabilecek güzel parkuru mevcut, bunun dışında bisikletler de kiralanmaktadır. Ayrıca burada WC de yer almaktadır. Ayrıca akşam saatlerinde gösterilerde yapılmaktadır.

        10) Bahçeköy Şelalesi Çağlayan Tabiat Parkı        

Çağlayan Tabiat Parkı Aydın ilinin Karacasu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karacasu ilçesi içerisinde bulunan Bahçeköy mevkiinde yer almaktadır. Aydın merkeze yaklaşık olarak 80 km, Karacasu merkeze ise 18 km mesafede yer almaktadır.

Karacasu ilçesi sınırları içerisinde yer alan 38,00 ha büyüklüğündeki Çağlayan Tabiat Parkı; manzara güzellikleri, peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeli nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bakanlık Makamının 12.03.2014 tarih ve 470 sayılı Oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Çağlayan Tabiat Parkı bilhassa yürüyüş grupları ve piknik yapmak isteyenler için mükemmel bir park. Dere boyunca yürüyerek şelaleye kadar ulaşabilirsiniz. Tabiat örtüsü de çok güzel. Şelaleye kadar araba ile de gidebilme şansına sahipsiniz. Kamelyalar, masalar, köprüler yer almaktadır. Malzemelerinizi alıp burada piknik yapabilirsiniz. Suda ıslanma riskine karşı yedek kıyafet almanızı tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.