Anasayfa / Balıkesir / Ayışığı Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayışığı Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ayışığı Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir? – Balıkesir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

                Ayışığı Manastırı Nerede;              

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi ilçesinde bulunan Cunda( Alibey adası) adasının bir uzantısı olan patrice burnunda bulunmaktadır. Cunda adası doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıtlarıyla da öne çıkmaktadır.

              Ayışığı Manastırı Hakkında;           

Cunda adasında bulunan bu Manastır, Adanın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biridir.Ayışığı Manastırı’nın inşa edilme tarihi net olarak bilinmemektedir.Yapıdaki iki taş üzerinde yer alan tarihler 1771-1795 yıllarında inşa edildiği düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Manastırın Yapımında kullanılan temel inşaat malzemesi ise sarımsak taşı olmuştur. Ayışığı Manastırının, 17. Yüzyılda Athos’dan gelen Aynoroz keşişlerinin kurduğu söylenmektedir.

Zeytin tevziatı yapıldığı yıllarda, Katerinli Fahrettin Bey isimli birine verilen Manastır, zeytinlik alanlarının da bulunduğu alan içerisinde olması ve kapalı tutularak yazlık olarak kullanılması manastırın ayakta kalmasını sağlamıştır. Fahrettin Bey’ in vefatından sonra harap edilmiştir. Özel mülk olduğu bilinen bu manastır Günümüzde sabancı ailesi tarafından alınarak restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Özel mülk olmasından dolayı ziyaret saatleri kısa sürmektedir.

OKUMALISIN  Cunda Adası - Betül Yılmaz'ın Gezi Yazısı

Ayışığı Manastırın Mimarisinden Bahsedersek,

Manastırın çevresi yüksek duvarlarla çevrili olup avlu ortasında kilisesi yer almaktadır. Avlu içerisinde yer alan kilise doğuya bakacak şekilde dört kemerli olarak inşa edilmiştir. Kilisenin giriş kapısı manastırın diğer bölümleri gibi sarımsak taşından inşa edilmiştir. Sarımsak taşı uzun ömürlü bir taş olmadığından dolayı çeşitli zamanlarda kilise restorasyona tabi tutulduğu ve 1850’li yıllarda yıkılarak yeniden inşa edildiği bilinmektedir.

Manastıra girişte, deniz tarafına bakan yamaçta iki katlı bina yer almaktadır. Zeytinliklerde çalışan tarım işçilerinin yaşadığı manastırda günlük işlerin yanında din eğitimi de veriliyordu. Zamanında manastırda hayvan beslenmekte, manastırın batı kısmındaki tarlalarda ise tarımcılık yapılmaktaydı. Manastıra su, dağdan getirilmekteydi.

 Milli Park sınırları içerisinde ulunan Ayışığı Manastırı, “müze-yapı” tanımı içinde 2011’de özgün nitelikleri korunarak Sabancı Ailesi tarafından restore edilir; kültürel miras, yeniden yaşam alanına kazandırılır.

     Ayışığı Manastırına Ziyaret Saatleri;   

Sabancı Ailesi Tarafından tadilatı yapılan Manastırın, Özel Mülk olduğunu tekrar hatırlatalım.

Ziyaret saatlerini kendileri ayarlamaktadır. Normal Şartlar altında 11.00-15.00 saatleri arasında rehber eşliğinde girip gezebiliyorsunuz.

OKUMALISIN  Göllüdağ Ören Yeri Nerede - Nasıl Gidilir?

       Ayışığı Manastırına Nasıl Gidilir;        

Ayvalık ile Cunda adası arasındaki mesafe 7 km. Ayvalık’tan Cunda Adasına Otobüs ve taksi dolmuşlar, gün içinde düzenli aralıklarla seferler yapıyor. Ayrıca Ayvalık’tan Cunda Adası’na feribot seferleri de başka bir ulaşım seçeneği.

Kara yoluyla Cunda Adası’na gitmeyi planlayanlar ise İstanbul’dan yola çıkacaklarsa İDO’nun Bandırma feribotunu kullanabilirler

Cunda adasına geldiğinizde, Ada girişinde Pateriça yönüne dönerek devam edin Aşağı damlar-Yukarı damlar köylerini geçtikten sonra manastıra ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir