Ayn Zeliha Gölü ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Ayn Zeliha Gölü ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ayn Zeliha Gölü ve Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ayn Zeliha Gölü ve Hikâyesi;

Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Balıkgöl’ün hemen yanında Park içerisinde yeşillikler arasında bulunur. Tarih boyunca unutulmayacak bir olaya ev sahipliği yapan bu yerin ismi Zalim Nemrut’un Kızı Hz. İbrahim’in sevdiği Zeliha’dan gelmektedir.

Bu olaydan kısaca bahsedecek olursak, Devrin zalim hükümdarı Nemrut, bir rüya görür. Bu rüyasının müneccimlerine anlatır. Müneccimlerinin rüyasında “Bu yıl doğacak bir çocuk senin saltanatına son verecektir” der. Bunu duyan Nemrut, Emir göndererek o yıl doğacak bütün erkek çocukların öldürülmesi talimatını verir. İbrahim Peygamber’in annesi Sara Hatun hamiledir. Bu haberi duyunca çok korkar ve kaçarak bir mağaraya gizlenir. Hz. İbrahim’i bu mağarada doğurur, Çocuğunu bir süre burada bırakıp her gün gelip emzirip gidermiş, Hatta bir rivayete göre Hz. İbrahim’i bir dişi ceylan emzirdiği de rivayetler arasındadır. Nemrut’un askerleri av sırasında geyiklerin arasında Hz. İbrahim’i görür ve Nemrut’un karşısına çıkarır. Nemrut, daha 15 yaşındaki Hz. İbrahim’i yanına alır. Günler geçer ve Hz. İbrahim Nemrut’un yaptığı kötülüklere dayanamaz. Nemrut’un puta taptığını bilirmiş ve anlamsız gelirmiş çünkü her şeyin yüce yaratan Allah’tan geldiğini bilirmiş. Bu arada Nemrut’un kızı Zeliha’da  İbrahim Peygamber’e inanmış ve İbrahim Peygamber ve Zeliha arasında bir sevgi bağı oluşmuş.

OKUMALISIN  Trabzon Botanik Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Putlara büyük öfke dunu İbrahim Peygamber bir gün, bütün putları kırmış ve baltayı da en büyük putun omzuna takmış bunu duyan nemrut Hz. İbrahim’in Yakılmasını emretmiş, Bu olaya Zeliha çok üzülmüş.  Daha Sonra Tarihte bilinen o olay gerçekleşmiş, Mancınıklardan atılan Hz. İbrahim Ateş suya, odunlar balıklara dönüşmüş, Bu sırada ağlamaktan Gözyaşlarının bir Göl oluşturan Zeliha’da o gölde hayatını kaybetmiş. O Gölün ismi Arapçada göz anlamına gelen Ayn eklenerek Ayn Zeliha (Zeliha’nın Gözyaşı)anlamına gelmektedir.

Günümüzde O Göl, Etrafı yeşil ağaç ve çay bahçeleri ile çevrilidir. İçerisinde balıkları göreceksiniz. Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Halilurahman Gölü ile birlikte Ayn Zeliha Parkı içerisinde yer almaktadır.

Ayn Zeliha Gölü ve Parkı’na Nasıl Gidilir;

Ayn Zeliha Gölü ve Parkına gitmek için yapmanız gereken şey, Balıklıgöl’e gelmenizdir. Şanlıurfa’nın her yerinden kalkan otobüs ve dolmuşlar sizi Balıklıgöl’e getirecektir.

Aracınızla gelecekseniz eğer, Balıklıgöl’e gelmeden hemen sağda ücretli otopark bulunuyor, oraya bırakmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü aracınızı park edebileceğiniz bir yer yok, çok kalabalık olduğundan otoparka bırakıp yürüyerek 2 dakika içinde geçersiniz.

OKUMALISIN  Balıklıgöl Nerede - Nasıl Gidilir?

Otobüsle gitmek isterseniz, 24 ve 63 No’lu otobüse binerek Balıklıgöl’de inip yürüyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.