Aynalıkavak Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Giriş Ücreti

Aynalıkavak Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Aynalıkavak Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Aynalıkavak Kasrı Hakkında;                      

Aynalıkavak Kasrı, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesinde Hasköy Semtinde Aynalıkavak Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Bazı kaynaklara göre yapıların inşasına Fatih Sultan Mehmed Dönemi’nde başlanmıştır. Bir başka rivayet ise kompleksin saray hüviyetine kavuşmasının Kanuni Sultan Süleyman dönemine rast geldiği yönündedir. 1613 yılında inşa edilen  Kasır günümüze ulaşana kadar birçok onarımdan geçmiştir. 1715 yılında Venedikler ile Barış Antlaşması’ndan dolayı III. Ahmet’e hediye edilen büyük ve görkemli aynaların sarayın odalarına konulmasından dolayı saray Aynalıkavak adını almıştır.

Aynalıkavak Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Dolmabahçe, Topkapı ve Üsküdar’daki saraylarının ardından İstanbul’da yer alan dördüncü büyük sarayıdır. Bölgedeki tersaneden ötürü Tersane Sarayı olarak da anılan bu yapıdan günümüze yalnızca Aynalıkavak Kasrı ulaşabilmiştir. Bölge aynı zamanda çevresinde yer alan tersaneden ötürü Tersane Hasbahçesi ismiyle de anılmaktadır.

OKUMALISIN  Kılıç Ali Paşa Hamamı Nerede - Nasıl Gidilir - Beyoğlu - İstanbul

Aynalıkavak Kasrı, geniş saçaklarla bezeli çatısı, dekorasyonda yer verilen şık sedirleri, alçı oymalara cam parçalarının yerleştirilmesi yöntemiyle yapılan revzenli tepe pencereleri ve çağın tüm beğeni anlayışını yansıtan detaylarıyla klasik Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan en zarif miraslarından bir tanesidir.

Sultan Abdülmecid döneminde restore edilen yapı 1975 senesinde Milli Sarayların himayesine geçtikten sonra 1984 yılında müze-saray niteliğini kazanmış, son olarak geçirdiği restorasyon çalışmalarının ardından 2010 yılında ziyarete açılmıştır.

                    Aynalıkavak Kasrında Kahvaltı           

Milli saraylara bağlı olan kasırda içecekler aperatif yiyecekler ve kahvaltı ile tarihsel ortamlarda dinlenme imkânı sağlanıyor. Kahvaltı yapmak için harika bir ortam sunuyor.

Pazartesi günleri hariç 09:00 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

             Aynalıkavak Kasrı Giriş Ücreti 2022                

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: ……20 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:..40 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:…………….10 TL
Bahçe Bilet Fiyatı:…………………10 TL

                Aynalıkavak Kasrı Ziyaret saatleri                  

Bu Kasır 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

OKUMALISIN  Kozan Sis Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - ADANA

NOT: Pazartesi günleri KAPALI konumdadır.

Telefon:0 (212) 256 97 50
Faks:0 (212) 259 32 92
E-Posta:info@millisaraylar.gov.tr
Adres: Hasköy, Aynalı Kavak Cad. Beyoğlu/İstanbul

                        Aynalıkavak Kasrı Nerede?                      

Bu Kasır, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesinde Hasköy Semtinde Aynalıkavak Caddesi üzerinde yer almaktadır.

               Aynalıkavak Kasrına Nasıl Gidilir?                     

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 36T, 38T, 47, 47Ç, 47E, 54HT, 54K otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Marmaray ile gelebilirler. Minibüs ile gelmek isteyenler Minibüs B-44 ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.